- Technologijos.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Skrydžių į kosmosą revoliucija: kodėl Rusija ieško išsigelbėjimo?
-
Skrydžių į kosmosą revoliucija: kodėl Rusija ieško išsigelbėjimo?
-
Skrydžių į kosmosą revoliucija: kodėl Rusija ieško išsigelbėjimo?
-
Skrydžių į kosmosą revoliucija: kodėl Rusija ieško išsigelbėjimo?
-
Skrydžių į kosmosą revoliucija: kodėl Rusija ieško išsigelbėjimo?
Mokslininko, mokslinio gamybinio susivienijimo „Energomaš“ buvusio vadovo nuomone, rusų specialistai siekia artimiausiu metu sukurti „Falcon 9“ analogą – raketą nešėją su daugkartinio naudojimo pirmąja pakopa. Šis uždavinys gali būti atliktas per tris keturis metus.
Pakartotinis raketos nešėjos „Falcon 9“ paleidimas pradėjo naują kosminių skrydžių erą. Dabar visi pakilimai į orbitą atpigs, ir taip „Falcon 9“ kūrėja – „SpaceX“ kompanija – galės pakviesti naujų užsakovų.
Tuo tarpu Rusijos kosminė pramonė rizikuoja galutinai prarasti savo konkurencinį pranašumą, nepaisant gan nebrangių raketų paleidimų. Kad tai to neįvyktų, specialistai kuria savo daugkartinių raketų variantus.
Pasak mokslininko ir konstruktoriaus Boriso Katorgino, Rusija sieks sukurti į Žemę grąžinamą pirmąją pakopą per ateinančius trejus metus.
Specialistas pažymėjo, kad daug kas priklausys nuo projekto finansavimo ir tuo užsiimsiančių specialistų skaičiaus. Tam tikrą daugkartinio naudojimo raketų kūrimo patirtį ekspertai turi – SSRS kūrė daugkartinę raketą „Energija II“ (dar vadinamą „Uragan“).
Centrinis „Uragano“ blokas turėjo po starto nusklęsti ir nutūpti aerodrome. Baigusis Šaltajam karui, projektas buvo nutrauktas.
Rusija taip pat kūrė daugkartinio naudojimo vertikalaus pakilimo ir nusileidimo raketas „KORONA“. Naudingojo krovinio masė – iki 7 tonų. Dabar jos kūrimas sustabdytas.
Didžiausios Rusijos kosminės pramonės viltys siejamos su raketa „Angara“, o tiksliau, su nauja raketų nešėjų šeima.
„Angarai“ konkuruoti su „Falcon 9“ bus itin sunku. 2014 metų gruodį šios raketos paleidimas buvo pigesnis už sunkiosios amerikiečių „Delta IV Heavy“, tačiau dvigubai brangesnis už „Proton–M“.
Tuo tarpu pirmosios pakopos grąžinimo koncepcija „Flacon 9“ startus padarys daug pigesnius už „Proton–M“.
Tuo tarpu europiečiai nusprendė eiti Elono Musko keliu ir sukurti daugkartinio naudojimo sistemą. Tai bus iš dalies daugkartinio naudojimo įtaisas, kuris kils kaip raketa, o tūps kaip lėktuvas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...
-
Didelė sėkmė: užfiksuotas įspūdingas asteroidas
Jakutijoje prieš kelias dienas dangų nušvietė skriejantis asteroidas. Europos kosmoso agentūra pranešė, kad dangaus kūnas buvo maždaug 70 centimetrų skersmens. Tiksli jo nukritimo vieta neskelbiama, tačiau dažniausiai tokio dydži...
-
Latvija steigs nacionalinį DI centrą
Latvijos vyriausybė pritarė nacionalinio dirbtinio intelekto (DI) centro kūrimo įstatymo projektui. ...
-
Prezidentas apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius2
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius. ...
-
Neįprastas eksperimentas bažnyčioje: sukurtas dirbtinio intelekto Jėzus10
Vienos katalikų koplyčios klausykloje porai mėnesių buvo įtaisytas dirbtinio intelekto Jėzus. ...
-
NASA stažavęsi lietuviai: atskleidė, ką išmoko, ir kodėl labiausiai sužavėjo ne technologijos1
Į NASA 16 savaičių truksiančiai pavasario stažuotei jau netrukus išvyks 10 studentų iš Lietuvos – šią žinią paskelbė konkursą organizavusi Lietuvos mokslo taryba (LMT). Kiek anksčiau paskelbtas ir kvietimas stažuotėms N...