Istorinis banko pastatas atsiveria vokalinei muzikai

 • Teksto dydis:

Naujų akustiniam menui tinkamų erdvių nuolat ieškantis Pažaislio muzikos festivalis savo atradimų žemėlapį papildė nauju objektu – UNESCO pasaulio paveldu tapusiais istoriniais Lietuvos banko rūmais. Įspūdingame modernizmo architektūros pastate į muzikos meditaciją pakvies vokalinis ansamblis „Duodeco“.

Žemiška ir dvasinga

Lietuvos banko Kauno rūmų pastatas – Lietuvos centrinės bankininkystės simbolis, savo interjeru ir eksterjeru išsiskiriantis objektas, simbolizuojantis Kauno klestėjimą tarpukariu. 2025-aisiais sukaks 100 metų nuo dienos, kai buvo padėtas kertinis pastato akmuo.

Maironio ir K. Donelaičio gatvių sankirtoje stovintys rūmai – architekto Mykolo Songailos kūrinys. Neoklasicizmo stiliaus pastato interjerui įrengti buvo panaudota brangių medžiagų, Vakarų Europoje įsigyta baldų ir šviestuvų. Daug kultūros vertybių, antikvarinių daiktų iki šiol liko savo paskirties vietoje. Banko sienas puošia 20 įžymių to meto lietuvių dailininkų kūrinių.

Pastato istorijoje galima rasti ženklą, kurį šiandien galime laikyti nulėmusiu buvusios pagrindinės Lietuvos finansinės institucijos ryšį su menu: 1928 m. pabaigoje pastatą pašventino garsusis Lietuvos dainius prelatas Jonas Mačiulis-Maironis.

Po nepriklausomybės atkūrimo iš naujo įvertinus lokacijas, kuriose kurta moderni Lietuvos valstybė, istorinis Lietuvos banko pastatas 2003 m. paskelbtas kultūros paminklu. Nors ir buvo atviras visuomenei, jo valdytojai itin atsargiai vertino galimybę įsileisti ne tik ekskursantus. Proveržis įvyko 2022-aisiais, kai banko salėje buvo įkurdinta legendinės menininkės Yoko Ono instaliacija „Ex It“.

Šimtas karstų, iš kurių aukštyn stiebėsi pušys ir berželiai, skambėjo paukščių giesmės, – taip buvo ne tik įvaizdinta karo padarinių ar gamtinės katastrofos vaizdinys, gyvybės atsparumo ir gamtos gyvybingumo metafora. Kauniečiai joje įžvelgė ir dar vieną – gyvenimo ir materialaus gėrio, kurį simbolizavo istorinis pastatas ir jo funkcija, paralelę. Tai, kad netrukus banko rūmuose suskambės gyvai atliekama muzika, teikia vilties, kad solidžia prabanga dvelkiančiame pastate meno projektai svečiuosis dažniau.

Girdėsite kūrinių, kuriuose nagrinėjamos žmogaus gyvenimo prasmės temos ir jo ryšys tarp gamtos ir Dievo.

Aštuoni balsai

Pirmą kartą Pažaislio muzikos festivalis rengia koncertą šioje nepaprastoje erdvėje, kurioje 2019 m. suburtas kolektyvas festivalio publikai pristatys muzikinę programą „More Sweet Than My Refrain“.

Vokalinis ansamblis „Duodeco“ – Vilniuje įsikūręs jaunas aštuonių muzikos profesionalų kolektyvas, kuriam vadovauja perspektyvus choro dirigentas ir dainininkas Povilas Vanžodis. Tai repertuaro prasme lankstus, šiuolaikiškas ansamblis, atliekantis tiek senąsias, tiek šių dienų muzikines kompozicijas ir besistengiantis populiarinti ansamblinio dainavimo žanrą Lietuvoje.

Muzikuodami ansamblio nariai siekia nepriekaištingo ir darnaus skambesio, kuris taptų etalonu kitiems kolektyvams, žavėtų klausytoją. Vokalinio ansamblio sudėtis: sopranai – Augustė Andrijauskaitė ir Justina Leinartaitė, altai – Ūla Zemeckytė ir Evita Rudžionytė, tenorai – P. Vanžodis ir Evaldas Alekna, bosai – Gabrielius Gaidamavičius ir Arūnas Maliukas.

Nuo susikūrimo pradžios ansamblis kiekvienais metais kviečiamas dalyvauti didžiausiame Vilniaus senosios muzikos festivalyje „Banchetto musicale“. 2021 m. kolektyvas tapo nacionalinio vokalinių ansamblių konkurso „Sidabriniai balsai“ nugalėtoju ir 2022 m. tarptautinio konkurso Latvijoje „Silver Bells“ ansamblių kategorijos nugalėtoju.

Dievas, žmogus, gamta

„Dar mielesnis už mano refreną“ – šiais rašytojo Ralpho Waldo Emersono poemos žodžiais pavadintas ansamblio „Duodeco“ koncertas. Savo kūryboje R. W. Emersonas, pasitelkdamas gamtos vaizdinius, kviečia suvokti visatą kaip visapusį vienetą, apimantį žmogų ir gamtą, materiją ir dvasią, kaip tarpusavyje susijusias Dievo išraiškas.  Rašytojas tikėjo, kad Dievas atsiskleidžia per gamtą. Kaip ir jo britų romantizmo laikotarpio bendraamžiai, jis matė tiesioginį ryšį tarp žmogaus, gamtos ir Dievo. Tad šioje programoje girdėsite kūrinių, kuriuose nagrinėjamos žmogaus gyvenimo prasmės temos ir jo ryšys tarp gamtos ir Dievo“, – taip artėjančio koncerto programą pristatė P. Vanžodis.

Koncertas Kaune bus tarsi muzikos meditacija, kupina įvairių kultūrų, skirtingų šalių ir muzikos stilių skambesių. Klausytojai turės progą išgirsti pirmą kartą Lietuvoje skambėsiančius jaunų užsienio kompozitorių kūrinius. Vienas iš tokių yra išskirtinis Jennifer Lucy Cook (JAV) kūrinys „Time“, kuris 2022 m. tapo jaunųjų kompozitorių konkurso „Cantus“ nugalėtoju. Šiame kūrinyje susijungia skirtingi žanrai ir kompozicinė stilistika, kuri panaikina ribas tarp chorinio repertuaro ir popmuzikos.

Kito jauno kompozitoriaus Samo Robsono (JAV) aranžuotas amerikietiškojo stiliaus spiričiuelio kūrinys „Hear My Prayer“ puikiai perteiks šio liūdnos ir ilgesingos nuotaikos žanro prigimtį per sodrią aštuonių balsų harmoniją ir improvizacijos elementus. Taip pat programoje skambės dviejų JAV kompozitorių, pelniusių „Grammy“ apdovanojimus, kūriniai – Erico Whitacre „Sleep“ ir Caroline Shaw trečia dalis iš ciklo „To The Hands“. Koncerto pabaigoje skambės anglų kompozitoriaus Howardo Skemptono kūrinys, kurio pavadinimas sutampa su programos pavadinimu, – „More Sweet Than My Refrain“.

Kitokia erdvė, kitokie koncertai

Pažaislio muzikos festivalio vienas skiriamųjų bruožų – koncertai išskirtinėse ir istorinę reikšmę turinčiose erdvėse. Šių metų festivalyje, be koncerto Lietuvos banko Kauno rūmų pastate, publikos laukia dar viena nauja erdvė.

Rugpjūčio antrąjį sekmadienį festivalis nusikels į didingą, beveik 400 metų istoriją menantį Žemosios Panemunės dvarą, kuriame skambės kerintys VDU kamerinio orkestro, solistų Gabrielės Bukinės, Jorio Rubinovo ir dirigento Vytauto Lukočiaus atliekamos muzikos garsai. Tačiau publikai naujiena bus ne tik koncertas šioje erdvėje, bet ir Pažaislio muzikos festivalio partnerio – gurmaniškų sūrių krautuvėlės „Vieno prancūzo sandėliukas“ paruošta speciali programa.

Publika kviečiama atvykti prieš koncertą į pikniką „Pietūs ant žolės“, kurio metu bus galimybė daugiau sužinoti apie Žemosios Panemunės dvaro istoriją, Lietuvos dvarų kultūros tradicijas.


Kas? Koncertas „MORE SWEET THAN MY REFRAIN“.

Kur? Lietuvos banko Kauno rūmuose.

Kada? Liepos 19 d. 19 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

O JIE PAMIRŠO

O JIE PAMIRŠO portretas
LIETUVIŲ KALBĄ???

tadas dainoreliams

tadas dainoreliams portretas
tualete gera akustika, ten dar bandykite.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

 • Limitai – varomoji kūrybiškumo jėga
  Limitai – varomoji kūrybiškumo jėga

  Belgų choreografo, šokėjo, trupės „Not Standing“ meno vadovo Alexanderio Vantournhouto kūryboje kūnas ir daiktas tampa vienu nedalomu dėmeniu. Naudodamas scenos menams neįprastus objektus ir atsižvelgdamas į pirminę jų funkciją &...

  1
 • Kauno getas: kelionė po Vilijampolės gatveles
  Kauno getas: kelionė po Vilijampolės gatveles

  Vilijampolės gatvės mena kraupią Kauno geto istoriją. Su ekskursijos dalyviais stabtelėdama prie tuos laikus menančių pastatų, išlikusių iki šių dienų, Kauno IX forto muziejaus ekskursijų vadovė Olga Voronova dalijosi faktais, geto k...

  14
 • Naktinis gyvenimas atranda „Žalgirio“ areną – duris atvers Rampa
  Naktinis gyvenimas atranda „Žalgirio“ areną – duris atvers Rampa

  Kauno „Žalgirio“ arena ir Nemuno sala iki šiol dundėjo nuo krepšinio aistruolių bei muzikos gerbėjų keliamo triukšmo, o nuo šiol tą pajausti galės ir naktinio gyvenimo mylėtojai. ...

  5
 • „ConTempo“: nuo sporto salės iki bažnyčios
  „ConTempo“: nuo sporto salės iki bažnyčios

  Rugpjūčio 5–11 d. vyks scenos menų festivalis „ConTempo“, šiais metais pasitinkantis šūkiu „Pasaulio scena – iš arti“. ...

 • Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 16–21 d.
  Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone liepos 16–21 d.

  Liepos 16 d. Ringaudų biblioteka: 16.30 val. edukacija „Vasaros aromatai vonios burbuluose“. Liepos 17 d. Taurakiemio estrada: 19 val. lauko kino seansai. Programa derinama. Garliavos Kaimynystės parkas: 19 val. Lietuvos svarsčių kilnoji...

 • Kulautuvoje vyks bardų festivalis „Akacijų alėja“
  Kulautuvoje vyks bardų festivalis „Akacijų alėja“

  Kulautuvoje, Kauno rajone, šeštadienį vyks 24-asis dainuojamosios poezijos ir gyvos muzikos festivalis „Akacijų alėja“. ...

  10
 • Vienam žmogui konclageris, kitam – altorius
  Vienam žmogui konclageris, kitam – altorius

  Karštą vasaros dieną atsivėsinti menu gera ne tik dėl oro kondicionieriaus, įrengto galerijoje, bet ir dėl galimybės pailsėti nuo vasaros linksmybių. Pasinaudojusi galimybe paskutinį mėnesio sekmadienį nemokamai aplankyti muziejus, užsukau ...

  1
 • Lietuvos ekslibriso paroda grįžo į Kauną
  Lietuvos ekslibriso paroda grįžo į Kauną

  Knygų ir meno gerbėjai šią vasarą turi kuo pasidžiaugti – į Kauną atkeliavo jubiliejinė 25-oji Lietuvos ekslibriso paroda. Ji eksponuojama labai simboliškoje erdvėje – Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus Galaunių namuos...

 • Biografija – daugiau nei vieno žmogaus istorija
  Biografija – daugiau nei vieno žmogaus istorija

  Šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ jau ne pirmi metai vis labiau plečia savo geografiją. Šiųmetis renginys apėmė platų lokacijų spektrą – Vilnių, Kauną, Šiaulius, Tauragę, Elektrėnus. Kruopš...

 • Pažaislio muzikos festivalyje – du išskirtiniai koncertai
  Pažaislio muzikos festivalyje – du išskirtiniai koncertai

  Artėjantį savaitgalį Pažaislio muzikos festivalis papuoš muzikinę Lietuvos padangę dviem neeiliniais koncertais. Pirmasis, atstovaujantis kamerinei muzikai, nuskambės liepos 13 d. jaukiajame Birštono kurhauze, o antrasis, pristatantis didi...

  1
Daugiau straipsnių