Steigiamas Laukinių gyvūnų globos centras

 • Teksto dydis:

Lietuvoje vienijamos valstybės ir mokslo institucijų pajėgos – pagalbos reikalingiems laukiniams gyvūnams bus teikiama profesionali veterinarinė pagalba bei globos, reabilitacijos ir adaptacijos paslaugos.

Sudėtinga situacija

Spalio 26 d. Kauno rajone, Naujuosiuose Muniškiuose, simboliniu laiko kapsulės įkasimu pradėta unikalaus objekto – Laukinių gyvūnų globos centro – statyba.

Šiuo metu šalyje neturime institucijos, kuri galėtų profesionaliai pasirūpinti netinkamomis sąlygomis laikomais laukiniais gyvūnais, pavyzdžiui, tigrais, beždžionėmis ar lokiais: nuo jų paėmimo iki gydymo, laikinos globos ar reabilitacijos.

Nėra ir gebančių suteikti kvalifikuotą globą iš gamtos paimtiems įvairių grupių laukiniams gyvūnams – ropliams, paukščiams, žinduoliams. Iš gamtos paimtų beveik 60 proc. pagalbos prireikusių laukinių gyvūnų dėl įvairių priežasčių Lietuvoje yra užmigdomi. Stinga infrastruktūros, specialistų, finansavimo. Sudėtingesniais laukinių gyvūnų paėmimo atvejais konsultacines ir kitas paslaugas neretai tenka pirkti iš užsienio specialistų.

Vilmanto Raupelio nuotr.

Unikalus projektas

Laukinių gyvūnų gerove ketinama pasirūpinti valstybiniu lygiu. Steigiamas centras, kuris, atlikdamas valstybės deleguotą funkciją, teiks kokybiškai naują tvarią paslaugą – profesionalią laukinių gyvūnų globą ir priežiūrą.

Šį unikalų ir didelės svarbos projektą įgyvendina Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), iš ES lėšų finansuoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, priežiūrą vykdo Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Iki šiol laukinių gyvūnų gelbėjimo ir globos klausimai yra skaudūs.

Simbolinėje laiko kapsulės įkasimo ceremonijoje dalyvavo visų Laukinių gyvūnų globos centro projekte dalyvaujančių institucijų atstovai: ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjas Dalius Krinickas, aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis, LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis, LSMU VA kancleris prof. Mindaugas Malakauskas, kiti valdžios ir universiteto atstovai.

"Iki šiol laukinių gyvūnų gelbėjimo ir globos klausimai yra skaudūs. Veiklą sunku tinkamai vykdyti, nes trūksta ir kvalifikuotų specialistų, ir infrastruktūros, o gyventojai ir institucijos susiduria su realiomis problemomis, kai nėra į ką kreiptis dėl kvalifikuotos konsultacijos ar pagalbos pelėdai, šikšnosparniui ar lokiui. Dėkojame LSMU už pastangas įgyvendinant projektą ir tikimės, kad šis centras taps ne tik kompetentingų specialistų, bet ir koordinaciniu centru, kuris jungs visas prie gyvūnų gerovės prisidedančias įstaigas", – pažymėjo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Vilmanto Raupelio nuotr.

Atsiras infrastruktūra

Pirmasis tokio pobūdžio centras visą parą, septynias dienas per savaitę priims ir teiks pagalbą sužeistiems, paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos.

Numatoma, kad Laukinių gyvūnų globos centras spręs visus laukinių gyvūnų globos ir jiems reikalingos priežiūros klausimus. Suteikus veterinarinę pagalbą, išgydyti ir galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus sugrąžinami į natūralias buveines, negalintiems išgyventi gamtoje specialistai ieškos tinkamiausių globėjų šalyje ar užsienyje.

Per artimiausius dvejus metus Užliedžių seniūnijoje, 5,77 ha plote bus pastatytos ir įrengtos laukinių gyvūnų karantino patalpos, lauko ir adaptaciniai voljerai, veterinarijos gydykla ir kita veiklai reikalinga infrastruktūra.

"LSMU Veterinarijos akademijos (VA) veikla nuo pat jos įkūrimo yra tiesiogiai susijusi su gyvūnų sveikatos priežiūra, jų reabilitacija, taip pat ir sieku ugdyti atsakingą požiūrį į visus gyvūnus ir jų vaidmenį visuomenėje. LSMU VA Veterinarijos fakulteto Stambiųjų gyvūnų klinikos ir Dr. L.Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytojai yra sukaupę didžiulę šios srities patirtį ir kompetencijas, kasmet šiose klinikose gydomi tūkstančiai žemės ūkio gyvulių, įvairių egzotinių gyvūnų ir gyvūnų-augintinių", – teigė LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas.

Vilmanto Raupelio nuotr.

Planuojama, kad Laukinių gyvūnų globos centras taps traukos objektu besidomintiems laukine gamta, prisidės šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų priežiūrą, taip pat propaguos šios srities savanorystę.

Centre numatoma vykdyti šios srities mokslinę veiklą, įsitraukti į nacionalinius ir tarptautinius projektus, kurie didins teikiamų paslaugų laukiniams gyvūnams kokybę.

Laukinių gyvūnų globos centrą planuojama atidaryti 2023 m. pabaigoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

che

che portretas
gyvūnų globa aišku gerai, bet koks ten mokslas bus daromas iš gyvūnų globos? Gal pradžiai iš šūnų/kačių prieglaudų mokslą išspausti pavyks? O statybos visada gerai. 5,77ha bus laikomi du gandrai dvi pelėdos ir koks šernas su briedžiu.

Loreta

Loreta portretas
Straipsnis apie gyvūnus, o visi kiša tuos senelius, pensininkus, vaikus. Jais valstybė rūpinasi n metų. Kaip sugeba kaip išgali, taip ir rūpinasi. Vistiek nebus visiems gerai. O šįkart pirmąkart bandys pasirūpint laukiniais gyvūnais!!!

antanas

antanas portretas
Visai sudini reikalai ant tos Lietuvos dedasi.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių