Po poros skyrybų – šuns dalybos

"Man šis šuniukas yra kaip vaikas. Kai išsiskyrėme, augintinis buvo tas padaras, kuris padėjo išgyventi slogius jausmus, nuoskaudą, jis padėjo man atsitiesti ir atsigauti, – atviravo mergina. – Norėčiau ramiai gyventi. Jokių man ir mano interesams atstovaujančio advokato siūlymų dėl taikos tas žmogus nepriima. Siūliau sumokėti jam pusę reikalaujamos sumos ir visiems laikams pamiršti šį reikalą, bet susitarti geruoju nepavyko. Bandėme mediatoriaus padedami spręsti reikalą, bet pasiekti taikos nepavyko. Abu su advokatu išgirdome daug bjaurasties. Be advokato nenoriu bendrauti su tuo žmogumi, jaučiu didelį psichologinį spaudimą, todėl man būtina teisininko pagalba."

Vaikinas teismo posėdžio metu aiškino, kad mediacija nepavyko todėl, kad advokato ir teisėjos jis buvo spaudžiamas pasielgti jam nenaudingu būdu.

Komentaras

Danutė Žvinklytė

Teisėja mediatorė

Mediacija – vienas galimų ginčo sprendimo būdų. Labai dažnai besiginčydami žmonės pamiršta ginčo objektą. Didelė mediacijos nauda, kad tokiu būdu sprendžiant ginčą galima išvengti ar sumažinti bylinėjimosi išlaidas. Teikiant teismui ieškinį reikia mokėti žyminį mokestį, už darbą advokatui, kartais prireikia ir ekspertizės, kuri taip pat kainuoja. Jeigu šalys pasiekia taiką mediacijos būdu, visų šių išlaidų pavyksta išvengti. Didžiausias šito būdo gėris – išvengiama neigiamų emocijų. Kiekvienas teismo procesas reiškia ginčą, stresą, gadinami žmonių santykiai. Neigiamos emocijos liejasi per kraštus, kai bylose kalbama apie asmeninius santykius, šeimų reikalus. Mediacijos metu žmonės taip pat nevaldo emocijų, bet teisėjas gali suteikti daugiau laiko išsikalbėti, kas nagrinėjant bylą neįmanoma dėl reikalavimo laikytis civilinio proceso kodekso normų. Teisėjas mediatorius išklauso žmones, juos nuramina, leidžia išsikalbėti, parodyti atviriau savo jausmus. Tai suteikia galimybę labiau suprasti reikalo esmę, o neretai paaiškėja, kad ginčas yra visiškai bereikalingas. Be to, taikiu sutarimu priėjus sprendimą, abi pusės yra patenkintos, o kai teismas paskelbia sprendimą, patenkinta būna tik viena. Mediacijos rezultatas labai priklauso nuo mediatoriaus savybių, žmonės juo turi pasitikėti. Kol kas ne visas bylas pavyksta baigti taikos sutartimi. Priežasčių būna visokių: nepalaužiamas nusistatymas nenusileisti, argumentai taupyti pinigus neveikia, kai kuriose bylose sprendžiamos pernelyg įsisenėjusios problemos, nepamirštamos nuoskaudos, lemiamą vaidmenį vaidina žmonių intelektas bei amžius. Šiame darbe reikia labai daug kantrybės, jis išsunkia ir emociškai. Kartais tenka dirbti ir su kiekviena šalimi atskirai, aiškintis susitaikymo pliusus. Jeigu pavyksta šalis sutaikyti, teisėjas jaučia didelį džiaugsmą ir patiria moralinę satisfakciją.

Statistika ir faktai

Klaipėdos miesto apylinkės teisme

2013 m. medijuoti perduota 10 bylų, dviem atvejais bylos baigėsi taikiai.

2014 m. medijuotos 7 bylos, taikos sutarčių nebuvo.

2015 m. medijuotos 7 bylos, viena byla baigta taikos sutartimi.

2016 m. medijuotos 37 bylos, taikos sutartimi baigėsi 18.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vėtra

Vėtra portretas
Mergina turi dėkoti Dievui, kad vestuvės neįvyko.

Zaza

Zaza portretas
Ačiū anonimui. Viskas aišku. Pasižymėjęs jis kaip reikiant.

Anonimas

Anonimas portretas
KS
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių