- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasiruošimas – svarbiausia sklandžios kelionės dalis. Ši taisyklė ypač aktuali planuojant pirmąįą kelionę lėktuvu.
Tiesiai iš aviacijos srities ekspertų lūpų – patarimai, padėsiatys žingsnis po žingsnio suplanuoti sklandų apsilankymą oro uoste, iki kol pasieksite lėktuvą.
Pirmas žingsnis – reikalingi dokumentai
„Ar skrendant užtenka turėti tik asmens tapatybės kortelę, ar reikia ir paso?“, „Ar reikalinga viza?“, „Kokių dokumentų reikia kūdikiui?“ – tik dalis klausimų, kylančių net ir ne pirmą kartą lėktuvu skrendantiems keleiviams. Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė Rasa Petraitienė pastebi, kad tai, kokie dokumentai reikalingi, priklauso nuo planuojamos lankyti šalies.
„Keliaujant Šengeno erdvėje ES piliečiui pakanka su savimi turėti galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę (ID). Jei vykstama į ne Šengeno erdvę, keliautojas turės pateikti asmens dokumentą – pasą. Svarbu, kad jis galiotų tam tikrą laiko tarpą. Jį valstybės nustato skirtingai“, – primena specialistė.
Jos pastebėjimu, dažnai keliautojams kyla klausimų ir dėl vaikams reikalingų dokumentų. Keliaujančiam vaikui taip pat būtina turėti galiojantį asmens dokumentą. Ekspertė atkreipia dėmesį, kad vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas.
A. Ufarto / Fotobanko nuotr.
Beje, kai kuriose šalyse gali būti reikalinga ir viza, kuria ekspertė pataria pradėti rūpintis iš anksto – likus bent mėnesiui iki suplanuotos kelionės.
Sklandus bagažo paruošimas
Išvykstant kelioms savaitėms ar kelioms dienoms, visada atsiras daiktų, be kurių svečioje šalyje neišsiversite. Anot vadovės, jau perkant bilietus svarbu pasidomėti, kokios yra jūsų pasirinkto oro vežėjo taisyklės dėl bagažo svorio ir matmenų, antraip gali tekti sumokėti papildomus mokesčius.
„Informaciją apie bagažą rasite ant kelionės bilieto, taip pat – oro vežėjo internetiniame puslapyje. Tiek rankinio, tiek registruojamo bagažo taisyklės priklausomai nuo vežėjo gali skirtis. Tačiau, kalbant apie registruojamą bagažą, maksimalus leistinas svoris negali viršyti 32 kg“, – pastebi ji.
Ruošdami lagaminus taip pat prisiminkite, kad yra daiktų, kurių negalima įsinešti į lėktuvo saloną arba jie yra ribojami. Pavyzdžiui, rankiniame bagaže vežami skysčiai turi būti ne didesniuose nei 100 ml talpos indeliuose. Jie privalo tilpti į permatomą, užsegamą 1 l talpos maišelį. Į saloną taip pat negalima įsinešti ginklų, daiktų aštriais galais ir kitų prietaisų, nurodytų draudžiamų daiktų sąraše.
T. Lukšio / Fotobanko nuotr.
„Tuo tarpu bet kokios elektroninės cigaretės leidžiamos gabenti tik rankiniame bagaže, tai galioja ir vežantis išorinius telefono įkroviklius (angl. Power bank) bei atsargines ličio baterijas. Žinotina, kad jei el. prietaiso (drono, fotokameros ar filmavimo prietaiso) galingumas viršija 160 Wh, jis į orlaivį negali būti priimtas“, – teigia moteris.
Bent dvi valandos iki skrydžio
Turėkite omenyje, kad pasiekus oro uostą lauks keleivių ir bagažo registracijos (angl. Check in), saugumo patikros procedūros, todėl į oro uostą atvykti patartina likus ne mažiau kaip dviem valandoms iki skrydžio.
Beje, jei norite sutaupyti laiko ir prieš kelionę dar spėti pasimėgauti kavos puodeliu, kai kurias iš būtinų procedūrų galite atlikti namuose. Viena jų – keleivio registracija internetu, kuri yra nemokama. Tokiu atveju nepamirškite atsispausdinti arba išsaugoti mobiliajame įrenginyje įlaipinimo bilietus. Jei visgi nuspręsite į skrydį registruotis oro uoste, žinokite, kad kai kurios oro linijų bendrovės taiko registracijos mokesčius.
V. Skaraičio / Fotobanko nuotr.
Oro uoste visą reikalingą informaciją apie bagažo ir keleivių registracijos vietą, saugumo patikros punktą ar išvykimo vartus sekite švieslentėse ir nuorodose.
Atvykus į oro uostą, pirmiausia švieslentėse reikia ieškoti savo skrydžio registracijos vietų. Čia atiduodamas registruojamas bagažas bei išduodami įlaipinimo bilietai, jei nesate jų pasiruošę iš anksto.
Paskutiniai žingsniai iki lėktuvo
„Po keleivių registracijos ir registruoto bagažo atidavimo rekomenduojame iš karto eiti į aviacijos saugumo patikros postą“, – pastebi R. Petraitienė.
Aviacijos saugumo patikros poste vadovaukitės darbuotojų patarimais, jie pasakys, kaip tinkamai pasiruošti patikrai: sudėti į dėžutes asmeninius daiktus, viršutinius drabužius, išimti iš rankinio bagažo nešiojamąjį kompiuterį, skysčius maišelyje ir pan.
Šiai procedūrai praėjus sklandžiai, keleiviai gali tęsti kelionę ir pasiėmę asmeninius daiktus eiti tiesiai prie įlaipinimo vartų arba naudotis kavinių ir restoranų, neapmokestinamų prekių parduotuvių (angl. Duty free) paslaugomis. Už aviacijos saugumo patikros esančiose švieslentėse jau galėsite pasitikrinti ir savo skrydžio įlaipinimo vartų informaciją.
Š. Mažeikos / Fotobanko nuotr.
Tiesa, jei vykstate į ne Šengeno erdvę, dar reikia pereiti Valstybės sienos apsaugos postą, kuriame bus tikrinami jūsų asmens dokumentai. Vilniaus oro uoste veikia ir automatiniai pasų kontrolės varteliai, kurie pagreitina patikros procesą, jais naudotis paprasta, pakanka stebėti informaciją ekrane ir vadovautis nurodymais.
„Dažnai keleiviai klausia, ar suras kavinių ir parduotuvių už pasų kontrolės posto. Žinoma, visuose Lietuvos oro uostuose atlikus pasų kontrolę taip pat galima naudotis kavinių, restoranų bei parduotuvių paslaugomis“, – primena ekspertė.
Pasiruoškite laipinimui
Jūs jau atlikote visas privalomas oro uosto procedūras ir galite lengviau atsikvėpti, nes iki kelionės – visai nedaug. Liko rasti savo išvykimo skrydžio vartus vadovaujantis informacija skrydžių ekranuose ir esančiomis nuorodomis.
„Atkreipiame dėmesį, kad dažniausiai vartai uždaromi likus 30-40 minučių iki skrydžio, todėl nepavėluokite į laipinimą. Punktualumas aviacijoje labai svarbus, o pavėlavus į skrydį, keleivis gali būti nepriimtas į lėktuvą, net jei jis dar stovi ant žemės. Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad kai kurie oro vežėjai nevykdo asmeninio vėluojančių keleivių kvietimo, todėl svarbu pačiam stebėti informaciją ekranuose apie skrydžio statusą“, – pasakoja specialistė.
T. Lukšio / Fotobanko nuotr.
Prieš įlipdami į lėktuvą pasiruoškite asmens dokumentą ir bilietą, pradedant keleivių įlaipinimą jie dar kartą patikrinami. Į lėktuvą pirmiausia įleidžiami keleiviai, įsigiję bilietus su pirmenybės paslauga, taip pat specialiųjų poreikių keleiviai, keliaujantys su mažais vaikais, ir verslo klasės keliautojai.
Kad ir koks klausimas iškiltų, atminkite, kad visus juos galite užduoti ir oro uoste dirbančiam personalui. Daug naudingos informacijos surasite oro uosto, kurį lankysite, svetainėje. Na, ir paskutinis, bet ne mažiau svarbus akcentas – nepamirškite geros nuotaikos, su kuria leisitės į naujų patyrimų kupiną kelionę.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į TV eterį grįžtanti I. Kavaliauskaitė: šiuo metu padėti ypač svarbu
Jau šį penktadienio vakarą tiesioginiame LNK televizijos eteryje Natalija Bunkė, Gabrielius Vagelis, Evgenya Redko, „Žemaitukai“, „Bix“, „Shower“ ir kiti garsiausi šalies atlikėjai bei tūkstantinė &bdquo...
-
Ketverius metus naujausią albumą kūrusi J. Šeduikytė: ieškojau motyvacijos gyti, kurti ir gyventi
Atlikėja Jurga (Jurga Šeduikytė) po ketverių metų pertraukos į dienos šviesą paleidžia naujausią savo darbo vaisių – albumą „Tik aš ir tu“. Simboliniame, dešimtajame kūrėjos autorinių dainų leidinyje,...
-
E. Redko: tradiciškai namuose puošiame ne eglutę, o kaktusą
Statistika verčia susimąstyti – kas penktas Lietuvos gyventojas patiria skurdo riziką. Todėl artėjant šventėms, „Maisto bankas“ kartu su LNK televizija kviečia į tradicinį paramos koncertą „PasiDalink“. Šio...
-
Monika Liu pirmąkart prakalbo apie metus nesibaigiantį persekiojimą3
„Tai grasinančio pobūdžio žinutės kiekvieną dieną per įvairius kanalus. Tada persekiojimas, kai tu tiesiog būni kažkokioje vietoje ir matai per langą, kad tas žmogus ten stovi. Akivaizdžiai tavęs laukia“, – atvirai LNK laidoje &...
-
„Niekšės“ ir „Žemaitukai“ susivienijo: dedikuojame bendrą dainą visiems mėgstantiems švęsti gyvenimą
„Niekšės“ drauge su grupe „Žemaitukai“ pristato naujausią savo projektą – dainą ir vaizdo klipą „Šiandien aš švenčiu“. Šį bendrą kūrinį dainininkai dedikuoja visiems, kurie...
-
L. Adomaičio žmona: per visus santuokos metus atskirai buvome vos savaitę1
Dainininkas Linas Adomaitis pristatė ilgai lauktą naująjį albumą „Stebuklas“, jis ypatingas ne tik kaip artėjančių švenčių simbolis, bet ir Lino 30 metų scenoje įamžinimas. ...
-
Vandens bijanti V. Siegel priėmė iššūkį: noriu sau įrodyti, kad viskas įmanoma7
„Kaip spėsiu? Nežinau, kažkaip. Bet labai noriu“, – plačiai šypsojosi Viktorija Siegel. Ji – naujausia karšto ir ekstremalaus „LNK iššūkio. Pagauk bangą!“ dalyvė, pakeitusi dėl kojos traum...
-
Jau nuo rytojaus – keturi L. Vaikules koncertai visoje Lietuvoje2
Jau rytoj į Lietuvą sugrįžta viena garsiausių Latvijos atlikėjų Laima Vaikule. Aksominio balso savininkė, pelnytai tituluojama stiliaus ikona, šį sykį dainininkė surengs net keturis koncertus su Latvijos bigbendu, kviestiniais solistais ir ba...
-
Kauno sporto halėje po 20 metų pertraukos ir vėl skambėjo „G&G Sindikatas“11
Lapkričio 23-iąją Kauno sporto halėje įvyko ilgai lauktas „G&G Sindikato“ koncertas, kuris subūrė pilnutėlę salę lietuviško repo gerbėjų. Šis koncertas buvo ypatingas dėl dviejų sentimentalių progų: grupė sugr...
-
Gimtadienį švenčiantis A. Užkalnis užsiminė apie naujus santykius16
Per savo gimtadienį, lapkričio 26-ąją, žurnalistas Andrius Užkalnis prasitarė – jo širdis nebe vieniša. ...