Vilniuje susirinkę visuomenininkai: sankcijos Rusijai turėtų būti platesnės

  • Teksto dydis:

Vilniuje vykusiame Laisvos Rusijos forume susibūrę visuomenininkai, Rusijos opozicijos veikėjai, žurnalistai neturi vienos nuomonės dėl Vakarų taikomų sankcijų efektyvumo, tačiau sutaria, kad asmenų ratas, kuriems jos taikomos, turėtų būti gerokai platesnis.

Fondo „Laisva rusija“ ir instituto „Legatum“ atstovas Ilja Zaslavskis neabejoja, kad lojaliausio Kremliaus režimui verslininkų rato dabartinės vakarų sankcijos iš esmės neveikia, nes jos skausmingos tik keletui asmenų. Jis teigia su fondu „Laisva Rusija“ pateikėme publikaciją, kaip verslas, ypatingai oligarchai išgyvena ir visiškai normaliai jaučiasi dėl įvestų sankcijų - tyrimą galima perskaityti „Martens“ centro tinklalapyje, nuoroda skelbiama ir I.Zaslavskio „Twitter“ paskyroje.

Siūlo ne sankcijas, o paramą žurnalistiniams tyrimams

„Yra populiarus mitas Vakaruose, kad štai, apribosime bendradarbiavimą su Rusiją ir pakeisime Putiną, pakeisime režimą. Ne, viskas vyksta atvirkščiai - konferencijoje penktadienį teigė I.Zaslavskis. 

Jis pažymėjo, kad nėra nepriklausomo stambaus verslo Rusijoje ir jį vienija vienas bendras bruožas - lojalumas Kremliui.

„Visi jie yra kontroliuojami per mokesčius, per atostogas, per tam tikrus valstybinius kontraktus, per bendras valstybines operacijas. Tiesiog yra faktas, kad bet kurią minutę gali kažkas ateiti ir atimti pusę ar trečdalį. Būtent dėl to visi oligarchai ir lieka lojalūs Putinui, jie pasakoja, kad jis - genijus, kad sankcijos - neefektyvios. Ir jie teisūs: Vakarų sankcijos yra neefektyvios. Europos ir Vakarų sankcijos šiuo metu gali veikti 6-8 žmonėms, kalbu apie tikrus, turtingus oligarchus. Likusieji asmenys - valdininkai, teisėjai, žurnalistai, rašę apie Krymą. Tuo metu 300-500 asmenų, kurie iš tiesų valdo visą Rusijos ekonomiką, toliau vykdo pervedimus šalies viduje, išveda kapitalą - tai yra labai patogus instrumentas“, - pasakojo I.Zaslavskis.

Ekspertai sutinka, kad didžiausia problema yra būtent tai, kad Kremliaus režimui lojalių oligarchų pinigai keliauja į Vakarus ir ekonominės sankcijos nėra efektyvios tol, kol Vakarai nesiima aiškintis pinigų srautų. Tiek I.Zaslavskis, tiek kiti Laisvosios Rusijos forume dalyvavę ekspertai sutinka, kad turi būti taikomi kiti, efektyvesni instrumentai. I.Zaslavskis siūlo ES ir atskiroms valstybėms skirti lėšų tiriamajai žurnalistikai, kad būtų rašoma ne tik apie Rusijos oligarchų „namus ir jachtas“, bet ir apie finansines operacijas ir veikiančius finansinius mechanizmus. Jis taip pat siūlo Vakarams sudaryti ne tik sąrašus Rusijos režimui lojalių oligarchų, bet ir Kremliaus politiką atstovaujančių viešųjų ryšių agentūrų, tinklaraštininkų, žurnalistų.

Oligarchų pėdsakai visada veda į vakarus

Rusijoje ketveris metus praleidęs bei Kremliaus politikų sąsajas su nusikalstamu pasauliu tyręs britų dienraščio „The Guardian“ žurnalistas Luke'as Hardingas (Lukas Hardingas) 2011-aisiais buvo nebeįleistas į šalį. Tuo metu žurnalistas tyrė ir prezidento Vladimiro Putino kritiko, buvusio Rusijos Federalinės saugumo tarnybos ( FSB) agento Aleksandro Litvinenkos nužudymą apnuodijant poloniu.

Jis pasakojo, kad jo atliktas tyrimas po „Panamos popierių“ paviešinimo atvedė prie keliolikos V.Putino artimiausių draugų sąskaitų ofšorinėse priedangos bendrovėse. Anot jo, 40-ies žurnalistų komanda Vokietijoje, Rusijoje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, per beveik aštuonis mėnesius tyrimo užčiuopė piniginius srautus, kurie keliavo iš banko „Rossija“, taip pat iš Sankt Peterburgo į ofšorines kopmanijas, taip pat atgal iš jų, įskaitant ir V.Putinui artimą slidinėjimo kurortą Igorką - šiame miestelyje 2013-aisiais susituokė V.Putino dukra. Ši istorija plačiai aprašyta žiniasklaidoje šį pavasarį.

„Tai sukėlė gana juokingą Rusijos reakciją, ypač kalbant apie Dmitrijų Peskovą (V.Putino spaudos atstovą - BNS), kurio ofšorines įmones esame aptikę prieš kelerius metus, - teigė L.Hardingas. - Ši kleptokratija, ši „Mafijos valstybė“, kurią mes bandome suprasti, nėra tik Rusijos problema, tai yra taip pat Vakarų problema. „Panamos popieriuose“ aptikome šveicarų advokatą, tvarkantį V.Putino ofšorinių kompanijų tinklą. Radome sąskaitų, advokatų Londone, pusė šių sąskaitų buvo Britų Mergelių salose“, - pasakojo L.Hardingas.

Vakarams - kaltinimai nenoru kištis

Anot jo, labiausiai nuviliantis dalykas buvo tai, kad Vakarai iš esmės leido tam vykti. Žurnalistas laikosi pozicijos, kad Vakarų taikomų sankcijų ratas turėtų būti gerokai platesnis, nei šiuo metu.

„Kodėl Vakarai dėl to nedaro nieko daugiau? Manau, pavyzdžiui, Britanijoje yra tam tikri „pliki“ skaičiavimai, kad Rusijos, Kremliaus pinigai yra gerai Rusijos ekonomikai“, - aiškino žurnalistas. Jis priminė anksčiau ne kartą žiniasklaidoje minėtus faktus, kad Rusijos administracijos atstovai, kiti su režimu susiję asmenys perka namus turtingiausiuose Londono rajonuose, jų atžalos renkasi Didžiosios Britanijos mokyklas ir universitetus.

Kalbėdamas su BNS, L.Hardingas teigė neabejojantis, kad Vakarų vyriausybės, įskaitant Didžiąją Britaniją, „neabejotinai žino Rusijos režimo prigimtį ir apie korupcijos lygį“.

„Viena yra tai, ką jie žino, bet politinis klausimas - ką jie dėl to darys. Tai kur kas sudėtingiau. Nes kaip ir sakiau, Britų Vyriausybė neabejoja, kad rusų pinigai yra gerai, - aiškino jis. - Manau, kad jie taip pat truputėlį bijo - ką daryti su šiuo išprotėjusiu žmogumi, turinčiu branduolinį ginklą, kuris tęsia invaziją į vis kitas valstybes. Niekas kol kas neturi atsakymo“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių