Iš kunigų luomo išmestas dvasininkas: man svarbiau švari sąžinė, nei kažkoks statusas bažnyčioje

 • Teksto dydis:

Lietuvos stačiatikių ortodoksų bažnyčią toliau krečia skandalai. Dalis Lietuvos ortodoksų dvasininkų prašė Konstantinopolio patriarcho leisti stačiatikiams Lietuvoje atkurti kanoninį pavaldumą Konstantinopolio patriarchatui. Dabar jie pavaldūs Maskvos patriarchatui, kurio patriarchas Kirilas atvirai remia Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, praneša LNK.

Vieną kunigą stačiatikių bažnyčia jau išmetė. Apie bažnyčios teismo sprendimą buvęs kunigas Gintaras Sungaila sužinojo ne iš bažnyčios, ne iš teismo, o iš žurnalistų. Sakė, kad sprendimas nebuvo jam netikėtas, bet nebuvo ir malonus. 

Šią savaitę bažnyčios teismas priims sprendimą dar ir dėl keturių kitų nuo bažnyčios atsiskyrusių kunigų.

„Teismo sprendimas nėra įsigaliojęs, kol jo nėra patvirtinęs Maskvos patriarchas Kirilas. Kad teismo sprendimas bus patvirtintas abejonių nėra, nes patriarchas Kirilas ir yra asmuo, dėl kurio kritikos priimtas šis teismo sprendimas“, – kalbėjo G. Sungaila.

Mus ne tik suspendavo, bet dar ir išmeta iš kunigų luomo. Tai yra labai rimta bausmė, kuri yra skiriama už tokius nusikaltimus kaip žmogžudystė, svetimavimas ir pan.

Anot kaltinamo kunigo, daugumą jam mestų kaltinimų galima paneigti paprasčiausiai patikrinus faktus.

„Daugelį bažnytinio teismo sprendime paminėtų teiginių, kaltinimų galima lengvai patikrinti, pavyzdžiui, yra sakoma, kad aš keičiau jurisdikciją be vyskupo žinios, tačiau iki šiol aš nesu jurisdikcijos pakeitęs, nesu Konstantinopolio patriarchato dvasininkas, Lietuvos teisingumo ministerijoje taip pat nėra įregistruota jokia religinė bendruomenė. Aš esu Maskvos patriarchato dvasininkas ir čia toks prieštaravimas. (...) Mus ne tik suspendavo, bet dar ir išmeta iš kunigų luomo. Tai yra labai rimta bausmė, kuri yra skiriama už tokius nusikaltimus kaip žmogžudystė, svetimavimas ir pan. Yra konstatavimas, kad kunigas jau taip sunkiai nusidėjo, kad jis nebegali eiti kunigo tarnystės“, – aiškino G. Sungaila.

Buvęs kunigas nupasakojo, kaip vyksta perėjimas iš vieno patriarchato į kitą. Nors to jam padaryti visgi nepavyko, G. Sungaila ir kiti patriarchatą norėję pakeisti kunigai buvo apkaltinti schizma – religinės bendruomenės skaldymu, kai keli dvasininkai savavališkai sukuria naują bažnyčią.

„Mes pasakėme, kad norėtume pereiti (į Konstantinopolio patriarchatą – red. past.), bet mes iki šiol nesame niekur perėję. Kanoninė procedūra yra tokia, kad pirmiausiai susitari su kitu vyskupu, kad jis norėtų tave priimti, bet tai dar nėra joks perėjimas. Tada kreipiesi į savo vyskupą, kad jis tave paleistų iš vyskupijos. Mūsų atveju iki to tiesiog nepriėjo, kadangi mes tik gegužės mėnesį kreipėmės su klausimu, ar prisijungti prie Konstantinopolio būtų įmanoma, tačiau niekur taip ir neprisijungėme. Nors mus kaltina schizma, iš tikro mes po atleidimo balandžio 15 d. niekur netarnavome. Kitaip tariant, laikomės bažnyčios taisyklių“, – tvirtino G. Sungaila.

Kirilui panaikinus kunigo statusą, G. Sungaila planuoja kreiptis į Konstantinopolio patriarchatą.

„Dabar pirmiausia mes turime parašyti Konstantinopolio patriarchui apeliaciją, nes jis kaip garbingiausias patriarchas ortodoksų bažnyčioje turi teisę priimti kunigų apeliacijas, kai yra konfliktai su jų hierarchais. Yra apeliacinis teismas Konstantinopolio patriarchato, kuriam mes rašysime su savo argumentais, kodėl laikome šitą sprendimą neteisingu ir politiniu. Konstantinopolio patriarchatas susipažins ir nagrinės ir, jeigu atstatys mūsų kunigišką statusą, kurį dar turi panaikinti Maskvos patriarchas, tai tokiu atveju mes jau galėsime prašytis priimami į Konstantinopolio patriarchatą“, – aiškino G. Sungaila.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat kreipėsi į Konstantinopolio patriarchatą su prašymu suteikti G. Sungalai ir kitiems, prieš Kirilą protestuojantiems dvasininkams, galimybę užsiimti kunigyste. 

Vienintelė priežastis yra ta, kad mes aktyviai pradėjome kritikuoti patriarchą Kirilą.

„Tiesą pasakius tokios procedūros trunka metų metus, nes kreipimųsi į Konstantinopolio patriarchą yra daug ir užtrunka, kol susipažįsta su visomis aplinkybėmis ir dokumentais. Mūsų atveju situacija yra paprastesnė, nes iš tikro situacija – pakankamai aiški. Visiems ortodoksų patriarchams yra žinomas faktas, kad yra tik vienas patriarchas, kuris remia karą Ukrainoje, daugelis patriarchų yra aktyviai pasmerkę šitą karą. Patriarchas Kirilas – vienintelis patriarchas, kuris aktyviai remia, todėl Konstantinopolio patriarchas yra viešai pasakęs, kad jis yra labai nusivylęs Kirilo poelgiu ir, kad tai – ne ori pozicija. Kadangi Konstantinopolio patriarchatas žino, kad mes neprisijungėme prie jo ir nekeitėme jurisdikcijos, taip pat mes netarnaujame ir nesukūrėme kažkokios alternatyvios bažnyčios. Akivaizdu, kad yra kažkokia kitokia priežastis mūsų išmetimo iš kunigų luomo, o ne schizma“, – situaciją analizavo G. Sungaila.

„Vienintelė priežastis yra ta, kad mes aktyviai pradėjome kritikuoti patriarchą Kirilą“, – sakė jis.

Ortodoksų tikėjime dvasininkai su bažnyčia susijusias problemas gali spręsti tik bažnytiniame teisme.

„Bažnytinis teismas pagal savo specifiką, jo sprendimai galioja tik tikinčiųjų bendruomenėje. Ortodoksų bažnyčios teisėje yra draudimas dvasininkams bažnyčios klausimus spręsti pasaulietiniuose teismuose. Manau, kad šiuo atveju Konstantinopolio patriarchatas mus supras“, – tvirtino G. Sungaila.

Man svarbiau švari sąžinė, nei kažkoks statusas bažnyčioje.

Šiuo metu G. Sungaila daugiausiai dėmesio skiria mokslui ir tikisi, kad dar galės tarnauti kaip kunigui.

„Aš esu doktorantas Vytauto Didžiojo universitete ir dabar koncentruojuosi į mokslinį darbą. Turiu vilties, kad galbūt dar pavyks tarnauti kaip kunigui, jeigu viskas teigiamai išsispręs. Bet kokiu atveju, man yra svarbiau švari sąžinė, nei kažkoks statusas bažnyčioje“, – sakė buvęs kunigas.NAUJAUSI KOMENTARAI

tai v e l t ė d ž i a i, kurie išgyvena MULKINDAMI

tai v e l t ė d ž i a i, kurie išgyvena MULKINDAMI portretas
tikinčiuosius.--O šiuo atveju matome , kai NAGAIS ir DANTIMIS bando i š s i l a i k y t i veltėdžio KĖDĖJE- nenori užsidirbti DUONOS kąsnį savo prakaitu.--Dabar, kad taptų normaliu ŽMOGUMI, Iš tokių būtina i š v a r y t i KIPŠĄ, kurį jis g a v o studijuodamas TEOLOGIJĄ, ko gero KIRILAS ir bando tolies padėti , kurie papuolė ATSITIKTINAI -neturėdami p a š a u k i m o

ONTĖ

ONTĖ portretas
Kad čia smirdi politika, tai aišku. Songaila ne kunigas, o klounas. Ne tik kunigas, bet ir mokslininkas iš tavęs nebus. Koks rusas pasitrauks iš Maskvos?

Buvusių kunigų nebūna

Buvusių kunigų nebūna portretas
kiekvienas pašventintas kunigu,nors ir išmestas iš luomo vistiek yra kunigas nes gavo sacra.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių