- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Premjerė Ingrida Šimonytė laišku kreipėsi į Konstantinopolio ekumeninį patriarchą Baltramiejų I ir išreiškė Lietuvos Vyriausybės paramą dalies stačiatikių siekiui atsiskirti nuo Maskvos.
Tai BNS patvirtino premjerės atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.
„Vieša Maskvos patriarcho Kirilo parama Rusijos karui prieš Ukrainą daliai Lietuvos stačiatikių nėra priimtina, tad, anot premjerės, natūralu ir žmogiška, kad Lietuvos stačiatikiai turi teisę išpažinti savo tikėjimą be konflikto su sąžine“, – atsakyme BNS pirmadienį teigė R. Jakilaitienė.
Anot jos, laiške Konstantinopolio patriarchui I. Šimonytė išreiškė paramą tikinčiųjų kreipimuisi ir patvirtino pasirengimą aptarti galimą Vyriausybės vaidmenį Konstantinopolio patriarchatui atkuriant motininės bažnyčios veiklą Lietuvoje – „tiek, esant, galimybei, susitikimo su patriarchu Baltramiejumi I metu, tiek darbiniu lygmeniu per užsienio reikalų viceministrą Mantą Adomėną“.
Dalis Lietuvos ortodoksų dvasininkų prašo Konstantinopolio patriarcho leisti stačiatikiams Lietuvoje atkurti kanoninį pavaldumą Konstantinopolio patriarchatui. Dabar jie pavaldūs Maskvos patriarchatui, o jo patriarchas Kirilas atvirai remia Rusijos pradėtą karą Ukrainoje.
Natūralu ir žmogiška, kad Lietuvos stačiatikiai turi teisę išpažinti savo tikėjimą be konflikto su sąžine.
Gegužės 18 dieną Lietuvos ambasadorius Turkijoje Ričardas Degutis lankėsi Konstantinopolio patriarchate ir įteikė premjerės laišką patriarchui Baltramiejui I.
Anot R. Jakilaitienės, premjerės laiške pabrėžiama, kad stačiatikybė yra antroji didžiausia tradicinė religija Lietuvoje, be to, stačiatikių bendruomenė šalyje sparčiai auga, mat šalyje apsigyveno daugiau kaip 50 tūkst. nuo karo bėgančių ukrainiečių.
„Atkreipiame dėmesį, kad sprendimą dėl Konstantinopolio patriarchato parapijos (-ų) atkūrimo Lietuvoje gali priimti tik Konstantinopolio ekumeninis patriarchatas – tai yra Bažnyčios ir tikinčiųjų reikalas. Lietuvos Vyriausybė šiame procese dalyvaus tiek, kiek jos įsitraukimas yra būtinas, siekiant užtikrinti Konstitucijos 26 straipsnyje įtvirtintą tikėjimo, sąžinės ir religijos laisvę visiems Lietuvos gyventojams“, – BNS sakė premjerės atstovė spaudai.
Sužinojęs apie premjerės laišką Lietuvos stačiatikių bažnyčios vadovas Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į I. Šimonytę, klausdamas, kodėl apie bendruomenės likimą kalbama šiai nežinant.
„Tai esminis klausimas. Tačiau mes matome, jog jis sprendžiamas be mūsų dalyvavimo. Kyla natūralus klausimas: kas vyksta mums už nugaros?! Sutikite su manimi, gerbiama ministre pirmininke, mes turime teisę apie tai žinoti, nes už mūsų stovi tūkstančių tūkstančiai žmonių, kurie gyvena Lietuvoje, ir laiko save stačiatikiais“, – savaitgalį išplatintame viešame laiške rašo metropolitas Inokentijus.
Metropolitas Inokentijus, Dž. G. Barysaitės / BNS nuotr.
Pasak jo, absoliuti dauguma Lietuvos stačiatikių nė nemąsto apie jokį jurisdikcijos keitimą.
Mes matome, jog jis sprendžiamas be mūsų dalyvavimo. Kyla natūralus klausimas: kas vyksta mums už nugaros?!
„Mums reikia dialogo – atviro, sąžiningo ir draugiško pokalbio. Mes visada esame tam pasiruošę“, – pabrėžė metropolitas.
Jo teigimu, apie norą pereiti į Konstantinopolio patriarchatą kalbantys stačiatikių dvasininkai žengė atskilimo keliu ir įnešė sumaištį į stačiatikių aplinką bei sukėlė grėsmę Lietuvos visuomenės stabilumui.
Lietuvos stačiatikių vadovas pakartojo atmetantis kaltinimus dėl karo Ukrainoje rėmimo.
„Nepaisant kaltinimų, kuriuos ne kartą išsakė atskilusieji dvasininkai ir pavieniai visuomenės veikėjai, mūsų bažnyčių parapijiečiai reiškia savo ištikimybę savo Tėvynei – Lietuvos Respublikai, kurios piliečiai jie yra, ir kasdien meldžiasi už jos valdžią, žmones ir kariuomenę. Apie tai, ir apie Lietuvos stačiatikių bažnyčios vienybės troškimą liudija tūkstančiai stačiatikių pasauliečių surinktų parašų“, – rašoma laiške I. Šimonytei.
Lietuvos ortodoksų bažnyčios vadovas Inokentijus anksčiau iš pareigų atleido kelis stačiatikių kunigus, kai šie nusprendė kreiptis į Konstantinopolio patriarchą, kad galėtų tapti šios metropolijos dalimi.
Lietuvos stačiatikių bažnyčia yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių Lietuvoje. Ji turi metropolijos titulą, priklauso Maskvos ir Visos Rusios patriarchatui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iš ortodoksų kunigų luomo pašalintas kunigas: bažnytinio teismo sprendimas yra politinis
Lietuvos ortodoksų bažnyčios teismo sprendimas iš kunigystės luomo pašalinti buvusius dvasininkus yra politinis, teigė vienas pašalintųjų kunigų Gintaras Sungaila. ...
-
Užupio aikštė prie turgaus oficialiai pavadinta Tymo vardu
Šiandien Vilniaus Tarybos sprendimu Užupio aikštei greta Maironio, O. Šimaitės ir Aukštaičių gatvių suteiktas Tymo vardas. ...
-
Elektrėnus užklupo stipri liūtis2
Trečiadienio vakarą kai kuriuose Lietuvos rajonuose griaudėjo, žaibavo. Atrodė, kad tuoj pradės pilti smarkus lietus. Tačiau kol kas stipri liūtis užklupo tik Elektrėnus. ...
-
Teisėjų taryba pritarė S. Žalimienės kandidatūrai į LVAT vadovus1
Teisėjų taryba trečiadienį pritarė Skirgailės Žalimienės kandidatūrai į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo vadovus. ...
-
Prokuratūra: Eurojusto viceprezidente pirmą kartą tapo Lietuvos prokurorė
Pirmą kartą Eurojusto istorijoje viceprezidente išrinkta Lietuvos nacionalinė atstovė, ja tapo prokurorė Margarita Šniutytė-Daugėlienė, trečiadienį pranešė Lietuvos prokuratūra. ...
-
Iš ortodoksų kunigų luomo pašalinti dar keturi atsiskyrimo siekę kunigai
Lietuvos ortodoksų bažnyčios metropolitas Inokentijus trečiadienį savo dekretais pašalino iš kunigystės luomo buvusius dvasininkus Vitalijų Mockų, Vitalį Dauparą, Georgijų Ananjevą ir Vladimirą Seliavko. ...
-
Studentas iš Kolumbijos: ir toje pačioje šalyje gyvenantys žmonės gali turėti kultūrinių skirtumų1
Kolumbietis Gersonas Davidas Pinto Chica į Kauną atvyko iš Kibahos Tanzanijoje, kur šiuo metu gyvena jo šeima. Pasak vaikino, persikėlimas gyventi į kitą žemyną jį sustiprino, dabar jis pokyčių nebebijo. ...
-
Vietoj baudos už važiavimą „zuikiu“ sostinėje – brangesnis bilietas kontrolės metu
Vietoj baudos už važiavimą viešuoju transportu be bilieto Vilniuje keleiviai galės rinktis kitą alternatyvą – už 8 eurus įsigyti „kontrolės“ bilietą. ...
-
Sklypų neprižiūrintys savininkai Vilniuje nebegaus žemės mokesčio lengvatos
Sklypų neprižiūrintys savininkai Vilniuje nebegaus žemės mokesčio lengvatos. ...
-
L. Kasčiūnas: koncertinos ir tvorų segmentų tiesimas vyksta pagal planą
Trečiadienį Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje buvo aptarta, kaip įgyvendinamas Lietuvos sienos apsaugos fizinio barjero projektas. Komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas džiaugiasi, kad pavyko įgyvendinti maždaug 85 proc. užsibrėžt...