- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gyventojai nesiliauja skųstis didžiulėmis eilėmis pas gydytojus. Kai kurių specialistų konsultacijos tenka laukti ir pusę metų. Tačiau prie ilgų eilių prisideda ir patys pacientai. Net apie 30 proc. užsiregistravusių pas gydytoją neatvyksta ir apie tai nepraneša. Todėl Seime pasigirdo svarstymų, ar nevertėtų tokių pacientų bausti ir priversti susimokėti už neatvykimą, praneša LNK.
Poliklinikose ir ligoninėse trūksta beveik 700 specialistų. Visiems pacientams padėti iš karto tiesiog neužtenka darbuotojų. Laukti tenka ne vieną mėnesį. Pasitaiko atvejų, kai laukęs du mėnesius, pacientas į vizitą neatvyksta. Tokių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – apie 20 proc.
Ligoninė apie būsimą vizitą primena žinutėmis ir prašo paciento įspėti, jei negalės atvykti. Tačiau ne visi atsako. Seimo Sveikatos reikalų komitete pasigirdo siūlymų tokius pacientus bausti.
„Kai kurie žmonės pradeda reaguoti tik tada, kai pajunta grėsmę, pavyzdžiui, finansinę“, – teigė Seimo sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys.
Prancūzijoje dar pavasarį pradėta kalbėti apie penkių eurų baudą. Kai kurios šalys ėmėsi kitų priemonių, pavyzdžiui, taiko išankstinį mokestį. Užsakant paslaugą, nuo kortelės rezervuojama tam tikra suma, kuri grąžinama atvykus į konsultaciją. Jei neatvykstama, pinigai negrąžinami.
Bausti ar nebausti – gyventojų nuomonės skiriasi.
„Aš prieš baudas, manau, reikėtų geriau organizuoti sistemą. Ar žmonės gauna priminimus? Jei reikia laukti pas gydytoją 2-3 mėnesius, pacientas gali tiesiog pamiršti. Būna ir po pusę metų eilės“, – kalbėjo praeivis.
„Jei taip nutinka pirmą ar antrą kartą – gal nieko, bet jei tai kartojasi dažnai, gal ir reikėtų bausti“, – teigė moteris.
„Dėl laiko stokos ar tiesiog užmiršimo gal tai padaryti. Tikrai tam nepritariu“, – sakė vyriškis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Prezidentūra kritikuoja siūlymą taikyti baudas. Pasak jų, baudos nėra tinkama priemonė spręsti eilių problemą.
„Valstybė nėra iki galo atlikusi savo namų darbų ir nori atsakomybę perkelti žmonėms, kas yra neteisinga“, – tvirtino prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.
Pasak prezidento patarėjos, pirmiausia reikėtų užtikrinti sklandžią registracijos sistemą.
„Kai kurios įstaigos skambina pacientams ir pasiteirauja, ar jie tikrai atvyks. Jei pacientas negali atvykti, vizitas pasiūlomas kitam žmogui“, – akcentavo I. Segalovičienė.
Anksčiau buvo kalbėta apie simbolinę vieno euro baudą Lietuvoje. Tačiau Seimo narė Jurgita Sejonienė sako, kad tai nelogiška.
„Vieno ar dviejų eurų administravimo kaštai būtų didesni nei pati bauda ir pacientas to nepajustų“, – tikino J. Sejonienė.
Valstybė nėra iki galo atlikusi savo namų darbų ir nori atsakomybę perkelti žmonėms, kas yra neteisinga.
Gydymo įstaigos siūlo didesnes baudas – bent 10, 20 ar net 30 eurų.
„Bent 50 eurų, nežinau. Nes dėl 5–10 eurų… Kažkam ir 50 eurų gal juokinga suma, bet gal jau kažkas pagalvotų“, – sakė praeivė, paklausta, kokia suma atgrasytų neateiti į vizitą.
„Vienam žmogui 10 eurų gali būti didelė suma, kitam – 50 ar 100 eurų gali būti visai nedaug“, – teigė moteris.
Baudos klausimas greičiausiai bus svarstomas ateityje, tačiau Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas teigia, kad bus svarstoma ir galimybė uždrausti vienu metu registruotis pas kelis tos pačios srities specialistus. Tai dažnai daro pacientai, ieškantys greitesnės galimybės patekti pas gydytoją.
Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, bauda yra kraštutinė priemonė, o šiuo metu eiles mažinti siekia kitais būdais, pavyzdžiui, suteikiant kuo daugiau paslaugų vieno vizito metu.
„Ne tik atlikti apžiūrą, bet ir ištirti. Sakykim, jeigu pas kardiologą, tai ar echoskopiją, ar kitus diagnostikos veiksmus, kad vieno vizito metu pacientas galėtų gauti kuo daugiau paslaugų“, – aiškino SAM asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė
Be to, metų pabaigoje ministerija planuoja pristatyti mobiliąją programėlę, kuri turėtų padėti efektyviau planuoti vizitą pas gydytoją ir prireikus jį atšaukti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nacionalinis kraujo centras pristato naujovę: donorų ieško ir ligoninėse3
Nacionalinis kraujo centras, rinkdamas kraują pradėjo važinėti ir po ligonines. Startas – respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Čia kraujo donorais galėjo tapti ir medikai, ir pacientai, ir jų lankytojai. Teigiama, kad būtent prieš Kal...
-
Gydytoja atkreipia dėmesį: naujagimio stebėjimas gali tapti raktu į sėkmingo žindymo sėkmę
Kartu su vienuoliktąja herojaus istorijos ankstukų temai skirta laida, socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ pristato ir naująją rubrikos „Patarimai“ laidų ciklo dalį apie gimdymą, žindymą ir ,,Kengūros“ metodą. An...
-
Profesionalo patarimai: kaip išsaugoti plokščią pilvuką sočiuoju šventiniu laikotarpiu?1
Galbūt leidote sau daugiau pasmaguriauti ir šiek tiek daugiau patinginiauti ant sofos, tad jaučiatės šiek tiek nerangiai? O gal žvilgtelėjus į veidrodį pastebite, kad itin atsikišęs pilvukas atrodo labai nepatraukliai ir vis reikia...
-
Paskirtosios sveikatos apsaugos ministrės planas: kaip mažins eiles pas gydytojus?16
Paskirtoji sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada parengti planą, kaip mažinti eiles pas gydytojus. ...
-
Beveik 100 tūkst. gyventojų rizikuoja prarasti teisę vairuoti: nusižengusiųjų laukia baudos2
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir „Regitra“ primena vairuotojams pasitikrinti sveikatą iki 2025 m. sausio 1 d., nes to nepadariusiems būtų stabdoma teisė vairuoti. Šiandien to dar nėra padarę 98 tūkst. vairuotojų. ...
-
Mokslas prieš mitus: gydytoja paaiškino, kodėl skiepai yra būtini
Mokslas į priekį lekia devynmyliais žingsniais – išrandami nauji vaistai bei gydymo priemonės leidžia įveikti ir suvaldyti daugybę ligų, pailginti žmonių gyvenimo trukmę. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos i...
-
Skubiąją pagalbą norinčios teikti gydymo įstaigos turės atitikti kiekybinius kriterijus2
Ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė nustatyti kriterijus gydymo įstaigoms, norinčioms teikti skubiąją medicinos pagalbą. ...
-
Trimetė Milana mirė, vos mama įžengė į palatą: niekada nepamiršiu gydytojos žodžių13
„Mano dukrytę liga iš manęs pasiglemžė per penkis mėnesius. Iš pradžių užklupo sloga, tačiau mes galvojome, kad jai peršalimas. Buvo žiema, gruodis, todėl jokių kitų minčių neprisileidome. ...
-
Vaistinėse – ir kitos paslaugos
Dar ne visi žino, jog kai kuriose vaistinėse žmonės gali pasidaryti nemokamų tyrimų, taip pat gali pasiskiepyti nuo gripo ir kitų ligų. ...
-
Lėktuvo avarijoje nukentėjęs pilotas perkeltas gydyti į Ispaniją1
Vilniuje sudužusį DHL siuntas gabenusį lėktuvą pilotavęs Ispanijos pilietis tolesniam gydymui perkeltas į savo gimtinę, BNS trečiadienį patvirtino Santaros klinikos, kur nukentėjusysis buvo gydomas iki šiol. ...