Ačiū Kinijai tėvynei

Kinijos Liaudies Respublika – daugiatautė, daugiakalbė valstybė. Skelbiama, kad joje gyvena net 56 etninės grupės, kurių vartojamų kalbų ir dialektų gausa bei įvairovė savo spalvingumu pranoksta net paties Filipo Bedrosovičiaus (1967) antakių vešlumą.

Didžiausią Kinijos Liaudies Respublikos gyventojų dalį sudaro han etninei grupei priklausantys žmonės, kurių yra daugiau nei milijardas. Taigi asmenys, kuriuos Marijos žemės piliečiai įvardija kinais ("Adidas" treningus vilkintys ir kepintas saulėgrąžų sėklas rupšnojantys posovietiniai gatvių intelektualai juos dar vadina "kiniečiais", "kitaicais" ir "čiurkomis"), iš tiesų yra haniai.

Kinijos Liaudies Respublikoje ir simbolinę autonomiją turinčiame Honkonge jie sudaro daugiau nei 90 proc. populiacijos, o nepriklausomo miesto-valstybės statusą turinčiame Singapūre – 75 proc. visų gyventojų.

Hanių populiacija dominuoja ir oficialaus valstybės statuso neturinčiame, tačiau de facto nepriklausomame Taivane, kurį supančias smulkesnes salas Kinijos žvejai pradėjo lankyti dar nuo XIII amžiaus. Kadaise Taivane gyveno visiškai kiti žmonės, kurie veikiausiai yra tiesioginiai Ramiojo vandenyno klajoklių giminaičiai, tačiau dabar čia didžiąją gyventojų dalį sudaro haniai, kurių yra 22 milijonai.

Didžiausią Kinijos Liaudies Respublikos gyventojų dalį sudaro han etninei grupei priklausantys žmonės, kurių yra daugiau nei milijardas.

Šis vardas kildinamas iš kadaise gyvavusios Hanių dinastijos (202 pr. Kr.–220 po Kr.) pavadinimo, kuri, anot padavimų, valdė taip šauniai, dorai ir inovatyviai, kad dauguma Kinijos gyventojų, gerbdami valdovus, pasisavino jų vardą.

Hanių vienybė ir gausa veikiausiai yra labiau tūkstantmečius gyvuojančios politinės valios nei natūralių socialinių ir politinių procesų padarinys. Kai kurios hanių grupės itin skiriasi savo kultūros įpročiais, o tarp jų vartojamų kalbų įsiterpusios tokios pat prarajos, kokios yra atsivėrusios tarp italų, prancūzų, portugalų, ispanų ir rumunų kalbų.

Antai valstybinė Kinijos Liaudies Respublikos kalba yra vadinama Pekino mandarinų kalba, o štai Honkongo senbuviai vartoja dar ir vadinamąja kantoniečių kalbą.

Kai kurie tyrinėtojai mano, kad hanių protėvių tapatybė susiformavo vėlyvojo akmens amžiaus ir bronzos amžių sandūroje, kažkur Kinijos šiaurėje netoli Geltonosios (Huang he) upės.

Plėsdamiesi haniai veikiausiai asimiliavo kitas besiformuojančias etnines grupes ir padarė nemenką įtaką jų tapatybių formavimuisi. Šios iš hanių veikiausiai perėmė hieroglifus, daoizmą, budizmą ir konfucionizmą.

Didžiausią mažumą (18 mln.) Kinijos Liaudies Respublikoje sudaro džuangų etninės grupės žmonės, gyvenantys Kinijos pietuose. Teigiama, kad jie buvo gana maištingi ir neretai patąsydavo Kinijos valdovams nervus.

Antrąją etninę mažumą Kinijoje sudaro islamą išpažįstantys ir šiaurės vakaruose gyvenantys hui grupės žmonės (daugiau nei 10 mln.). Sklando kalbos, kad ši žmonių bendruomenė susiformavo aktyviaisiais Šilko kelio laikais, vykstant prekybai ir mainams tarp visiškai skirtingų kultūrų, tautų ir religijų atstovų. Neatmetama prielaida, kad prie hui formavimosi savo rankas galėjo prikišti ir žydai. Taip, semitų indėlio esama ir Kinijoje.

Trečioji etninė mažuma yra vadinamieji mandžiūrai (taip pat daugiau nei 10 milijonų), kurie siejami su Rusijos Federacijos ir Kinijos Liaudies Respublikos šiaurės rytuose esančiu Mandžiūrijos regionu, besiribojančiu su Mongolija ir Korėjos pusiasaliu.

Mandžiūrai buvo aršūs, atkaklūs ir karingi it vikingai. Manoma, kad džurdžėnais vadinami jų protėviai dar iki Šiaurės Korėjos komunistų atsiradimo atplaukdavo į Tekančios Saulės salas grobti žmonių. 1636 m. mandžiūrai įkūrė savo dinastiją, kuri po aštuonerių metų perėmė valdžią Kinijos imperijoje.

Mandžiūrai ir jų protėviai turėjo savo išskirtinę šukuoseną, kuri, jiems įsitvirtinus Kinijos valdžioje, tapo kone privaloma. Tai ta žymioji šukuosena, kurią daugelis yra matę kino filmuose apie Kiniją ar XIX a. Jungtines Amerikos Valstijas. Galva kone visai nuskutama, o plaukai ant skalpo, supinti į kasą, paliekami augti toliau, tad ilgainiui ant vyro viršugalvio susiformuoja kažkas panašaus į gyvatę.

Nemažai hanių nekentė mandžiūrų ir jų privalomos šukuosenos. Mandžiūrų dinastija, kaip ir mongolų juaniai, buvo laikomi užkariautojais, įsibrovėliais ir tironais. Kai kurios Kinijos organizuoto nusikalstamumo grupuotės tvirtina, kad jų protėviai – kung fu įvaldę budistų vienuoliai, įkūrė slaptąją masonus primenančią draugiją, siekusią nuversti mandžiūrų dinastijos valdovus. 1683 m. mandžiūrų monarchai aneksavo Taivano salą, kuri iki tol tebuvo išeivių iš Kinijos apgyvendinta kolonija.

Prieš porą metų pasaulio žiniasklaidos ir politikų akiratyje atsidūrė dar viena etninė Kinijos mažuma – uigūrai. Uigūrai – itin egzotiškas ir labai įdomus derinys. Pašaliečiui, stebinčiam uigūrą, vieną akimirką gali atrodyti, kad žiūri į rusų tautos atstovą, o kitą sekundę gali jame įžvelgti suomį, kurio senelė buvo kilusi iš Vietnamo komunistų gvardijos.

Šios islamą išpažįstančios grupės kilmę gaubė paslaptys – vienu metu buvo kalbama apie Šiaurės Kinijos gentis, Altajaus kalnus, Mongoliją, tiurkus, persų įtaką, Rytų Turkestano Respubliką ir Tarimo mumijas.

Dar Kinijos Liaudies Respublikoje yra Tibetas ir tibetiečiai. Šių žmonių kultūra taip pat labai savita ir unikali. Jų išpažįstamame budizme daug mistikos, jaučiama iki budizmo išpažintos religijos įtaka. Komunistinė nomenklatūra tvirtina, kad Tibetas nuo neatmenamų laikų buvo Kinijos dalis, tačiau Tibeto valdovų, dvasininkų ir Kinijos monarchų santykiai visada buvo labai sudėtingi ir daugialypiai, tad tik atsidavęs ekspertas galėtų pasakyti, kuris ten kurį užkariavo mūšyje, o kuris kurį "paėmė" per daugelį gyvenimų sukaupta savo išmintimi ir charizma.

Ech, koks džiaugsmas pasaulyje liejosi sužinojus, kad net pats "Facebook" princas Markas (1984) siekia įvaldyti Kinijos mandarinų kalbą, ir kaip visiems buvo linksma, išgirdus pirmąjį jo viešą bandymą kalbėti šia kalba. Sunku nesidžiaugti, kai pats savos kartos balsas taip toli žvelgia į ateitį.


Šiame straipsnyje: Kinijaetninės grupėshaniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

TAIKOS !!

TAIKOS  !! portretas
Aciu zurnalistui ;;skaityti Jo straipsnius ==tai ATGAIVA ,,Jo puikus straipsniai tai kaip geras paveikslas dailes muziejuje,,,[prie kurio sugriztama vel ir vel ]],nes yra ka apmastyti. Pavadinimas straipsnio ,zinoma,intriguojantis [[[nes kaip tik KInija taip ir politika dabar!]],,taciau pats straipsnis -ISTORIJA-...Aciu puikiam zurnalistui,,,yra apie ka padiskutuoti.

...būtina paplušėti renkant informaciją...

...būtina paplušėti renkant informaciją... portretas
iš wikipedijos, etc. Aha.

Al Razis

Al Razis portretas
Norint parašyti panašaus pobūdžio straipsnį, būtina paplušėti renkant informaciją ir prisiimti atsakomybę ją pateikiant. Dėkoju autoriui ir jo bendradarbiams - adekvatiems skaitytojams.
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    1
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
  • Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs
    Belaukiant kuklesnių palūkanų, mažėja manančiųjų, kad būstas pigs

    Pirmą šių metų ketvirtį padaugėjo gyventojų, kurie mano, kad būstas per artimiausius dvylika mėnesių brangs arba jo kaina nesikeis. Prasčiausi gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo lygiai prieš metus. Tai, kad, atsižvelgus į ...

  • Šašo krapštymas
    Šašo krapštymas

    Virtualios realybės filmą „Angelų takais“, leidžiantį persikelti į M. K Čiurlionio paveikslus, pamatė 300 tūkst. žmonių. Įsitikinę jo terapine galia, filmo kūrėjai nutarė parodyti jį kalėjime. Visų mačiusiųjų įspūdžiai pana...

    6
  • Virtualybės tironija
    Virtualybės tironija

    Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kino režisierius, rašytojas Vytautas V. Landsbergis, lankydamasis Niujorke, filmininko ir poeto Jono Meko studijoje, įrašė jųdviejų tarpusavio pašnekesį apie gandus, arba, kaip t...

    1
  • Mažu apsiginsim
    Mažu apsiginsim

    Jonas buvo neramus, vaikščiojo palei sieną, rankoje laikė kačergą. Beveik naują ir iš gero metalo. Tačiau atsirado problema ir Jonui teko svarstyti: kuo geriau gintis – kačerga ar automatu. Žinoma, kad pastaruoju. Bet vėl problema...

    4
  • Velnio sėkla televizijoje
    Velnio sėkla televizijoje

    Likus keliems mėnesiams iki Jekaterinos Svanidzės (1885–1907) mirties, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) nuvyko į Antrojo reicho (1871–1918) miestą Štutgartą, kuriame turėjo vykti Septintasis (1907 m. rugp...

    8
  • Kultūra keičia kryptį
    Kultūra keičia kryptį

    Norom nenorom nauja istorijos tėkmė brėžia naujas, tik tam metui būdingas kultūros kryptis. Taip randasi nauji terminai, nauji herojai, naujos vertybės. ...

Daugiau straipsnių