Medaus spąstai korsikiečiui

Vėlyvą 1789 m. pavasarį Prancūzijoje prasidėjusios politinės audros daug kuo skyrėsi nuo kitų anksčiau vykusių perversmų. Revoliucijos dalyviai ne tik siekė nuversti silpną monarchą ir nekenčiamą karalienę, bet ir pakeisti daugelį metų vyravusias socialinio, ekonominio ir politinio elgesio bei mąstymo normas ir modelius. Jų siekiai buvo žymiai fundamentalesni nei kitų prieš juos buvusių sukilėlių, tad Prancūzijos revoliucionierius galima laikyti savotiškais vėliau siautėjusių Rusijos bolševikų ir Vokietijos nacionalsocialistų pirmtakais.

Po daugiau nei dešimtmetį trukusio politinio chaoso, nesibaigiančių perversmų, karų su kitomis valstybėmis ir konvejeriui intensyvumu nenusileidžiančios galvų amputavimo rutinos, Prancūzijoje valdžia vėl atsidūrė vieno žmogaus rankose. Naujuoju šios šalies vadovu tapo jaunas ir labai ambicingas, bet jau daug pasiekti spėjęs karininkas Napoleonas (1769–1821).

Gimė jis Korsikoje, šiuo metu Prancūzijai priklausančioje Viduržemio jūros saloje, kurios seniau geidė ne tik prancūzai, bet ir italai, ispanai bei britai, tad iki pat šių dienų visuomenei vis dar neduoda ramybės klausimas, ar Napoleoną derėtų laikyti tikru prancūzu.

1793 m. rudenį Napoleonui pasižymėjus per Tulono miesto apgultį, jaunojo karininko karjera šovė į neregėtas aukštumas. Vėliau jis vadovavo prancūzų pajėgoms Italijoje ir Egipte. Kampanija faraonų žemėje baigėsi prancūzų pralaimėjimu, tačiau net ir patyręs nesėkmę Napoleonas vis dar mėgavosi šlove, mat visuomenė vis dar buvo labiau linkusi prisiminti jo sėkmę Tulone ir Italijoje.

Po 1799 m. lapkričio 9 d. perversmo Napoleonas tapo oficialiu Prancūzijos vadovu-konsulu, o 1802 m. rugpjūčio 2 d. referendumo nutarimu jam buvo suteikta privilegija eiti šias pareigas iki gyvos galvos.

Savo šalininkų akyse korsikietis įkūnijo naujos epochos žmogaus idėją: asmens, atėjusio iš gilios provincijos ir visko pasiekusio ne paveldėtais turtais ar socialinius statusu, o savo jėgomis ir talentais.

Tuo metu kitame Europos pakraštyje, Rusijoje, taip pat nebuvo išvengta permainų vėjų. 1801 m. kovo 23 d. grupei pagiežingų karininkų nužudžius Rusijos carą Pavelą Petrovičių (1754–1801), naujuoju valstybės monarchu tapo jo sūnus Aleksandras Pavlovičius (1777–1825). Aleksandro vaidmuo nuverčiant jo tėvą iki šiol nėra aiškus. Žinoma tik tiek, kad žudikų jis nenubaudė.

Naujasis Rusijos valdovas siekė puoselėti modernaus, Apšvietos idėjų paveikto monarcho įvaizdį (jis net įgijo anglų kalbos žinių), tačiau kaip ir kitiems „progresyviems“ carams, jam nepavyko (o gal net nesinorėjo) pakeisti savos valstybės politinio ir socialinio klimato, kuriame jau ne vieną šimtmetį vešėjo autoritarinio pobūdžio piktžolės.

Napoleono kariuomenės ir Rusijos pajėgų špagos buvo sukryžiuotos dar XVIII a. dešimtojo dešimtmečio pabaigoje, kai Rusiją tebevaldė Pavelas Petrovičius. Aleksandro tėvas nusiuntė žmonių padėti austrams, tačiau skirtingi politiniai interesai ir nesėkmės mūšio lauke sąjungą sužlugdė.

1804 m. gruodžio 2 d., padedamas popiežiaus Pijaus VII (1742–1823), Napoleonas pats save karūnavo Prancūzijos imperatoriumi, o praėjus lygiai metams jo vadovaujamos pajėgos nugalėjo rusų ir austrų kariaunas prie Austerlico miesto (dabartinis Slavkovas prie Brno Čekijoje).

1807 m. vasario 7–8 d. Napoleonas nugalėjo rusų ir prūsų pajėgas prie Ylavos (dabartinė Kaliningrado sritis), o 1807 m. birželio 14 d., likus 139 metams iki Donaldo Johno Trumpo (1946) gimimo, dar kartą pažemino Aleksandrą prie Frydlando (kita vietovė dabartinio Kaliningrado srityje, rusų praminta Pravdinsku).

Po vienuolikos dienų Napoleonas, Aleksandras ir Prūsijos valdovas Friedrichas Wilhelmas III (1770–1840) susitiko šiuo metu Kaliningrado sričiai priklausančiame Tilžės miestelyje (rusai jį vadina Sovetsku), iš kurio į Marijos žemę mūsų laikais neretai vežamos kontrabandinės cigaretės ir kiti nelegalūs produktai.

Į svarbųjį susitikimą prūsas, kuris imperatorių trijulėje buvo bene labiausiai pažemintas, atvyko ne vienas. Iš Mėmelio (į kurį buvo pabėgęs nuo prancūzų) Friedrichas Wilhelmas III atsivežė dailia išvaizda ir žavesiu garsėjančią savo žmoną Luise (1776–1810), padovanojusią Prūsijos karališkajai šeimai devynias atžalas.

Pasakojama, kad Mėmelyje Friedrichas ir Luise gyveno netoli tos vietos, kur šiandien stovi skulptūra „Žvejys“, o jų vaikai leido laiką prie pat Senojo pašto. Į Tilžę Luise veikiausiai buvo atgabenta tam, kad pakerėtų ir sužavėtų nekenčiamą prancūzų karvedį ar bent jau suminkštintų jo širdį. Sunku pasakyti, kas tarp jų įvyko, tačiau net jeigu korsikietis ir buvo apkerėtas Luise koketiško elgesio asmeninių santykių lygmenyje, panašu, kad politikoje jo prioritetai nepakito.

Prūsija buvo gerokai apkramtyta, o Rusija trumpam tapo Prancūzijos sąjungininke. Napoleonas pažadėjo remti Aleksandrą kovoje su Osmanų imperija, o Sašenka įsipareigojo prisidėti prie ekonominės blokados, turėjusios palaužti paskutinę galingiausią korsikiečio konkurentę – Didžiąją Britaniją.

Susitarimai Tilžėje turėjo atverti naujos Europos epochos skyrių, tačiau tiek Napoleonas, tiek Aleksandras vienas į kitą veikiausiai žiūrėjo įtariai, o Prancūzijos imperatorius, nežinomų motyvų vedinas, netgi pasisiūlė vesti Aleksandro seserį Aną Pavlovną (1795–1865), tačiau galiausiai viskas baigėsi tuo, kad rusai slapta atnaujino prekybą su Didžiąja Britanija, o Napoleonas išsiskyrė su giljotinuoto karininko našle Josephine (1763–1814) ir vedė Šventosios Romos imperijos karališkosios šeimos narę Marie Louise (1791–1847).NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
...pasaulis ---margas ...ir zmoniu skoniai ----ivairus,;kam nepatinka istoriniai straipsniai !!---neskaityti ir nezirzeti. Gi ISTORIJA ir yra =praeitis!,,,jei L.Dykovas rashys [aktualius tamstai] nuuuuudienius straipsnius [tai nebus ISTORIJA] jis taps politologu[[[ar uzsienio ministru]]]..Daug ,oi! daug esame laukiantys istoriniu straipsniu,, nes dabarti kolkas kuriame PATYS [[veliau ji taps istorija-praeitis...ir musu vaikaiciai rashys apie !!!!istorija,,,,, Fain L.Dykovas.Aciu.

Rūta

Rūta portretas
vargo vakarienė. Jau senokai pastebėjau, kad KD apžvalgininkų kartelę , deja, yra nuleidusi iki plintuso, Iš kur ištraukėt šitų niekam neįdomių ir negalinčių būti autoritetais išprususiam žmogui dykovų porelę? Iš darbo biržos kursų, ar kokia klaipėdos redakcija juos praspyrė? Ar Kaune jau neliko solidesnių, kauniečiams žinomų autorių, kad feisbukinio lygio rašeivas dedat?

Visai pavaziavo?

Visai pavaziavo? portretas
vel apie savo petrovicius...
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

 • Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“
  Klausimą „ar žinai, kam priklauso Krymas?‘‘, keičia „o kokios yra lytys?“

  Visuomenėje verdančios aistros dėl „Gyvenimo įgūdžių programos‘‘ visiškai pagrįstos. ...

  7
 • Grozne lijo lietus
  Grozne lijo lietus

  Kai jau regėjosi, kad įtampa dėl Kalnų Karabacho slūgsta ir jau beveik galbūt bus galima jei ne užkasti, tai bent į užantį pakišti karo kirvius, kruvinas žaizdras vėl staiga sužaižaravo. Akivaizdu, kažkam iš pasalų įpylus žibalo...

 • Kai psichologiškai smurtaujama prieš vyrus
  Kai psichologiškai smurtaujama prieš vyrus

  Kauno apskrities vyrų krizių centro Vyrų linijos telefonu besikreipiantys vyrai neretai prabyla apie kasdienį ir nuolatinį nuovargio jausmą, apie motyvacijos praradimą, beprasmybę, norą nuo visų atsiriboti ir dėl to iškylančius sunkumus įgy...

  1
 • Sistemos žavesys ir skurdas
  Sistemos žavesys ir skurdas

  Per patį šiųmečio Lietuvos mokytojų ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) santykių aiškinimosi įkarštį Valstybės kontrolė paskelbė Pedagogų poreikio užtikrinimo vertinimą. Jo tekstas – geras pli...

  3
 • „All Media Lithuania“: draudimas įsigyti „M-1“ – neigiamas signalas verslui
  „All Media Lithuania“: draudimas įsigyti „M-1“ – neigiamas signalas verslui

  Baltijos šalyse veikiančios žiniasklaidos grupės „TV3 Grupė“ įmonė „All Media Lithuania“ teigia, kad Konkurencijos tarybos draudimas jei įsigyti „M-1“radijo stotis yra neigiamas signalas žiniasklaidai ir versl...

  1
 • Dešimtas iš eilės bazinių palūkanų normų pakėlimas
  Dešimtas iš eilės bazinių palūkanų normų pakėlimas

  Ketvirtadienį Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba dar 0,25 proc. punktais padidino bazines palūkanų normas. Atvejis toks ne pirmas, tačiau itin skausmingas gyventojams ir įmonėms. ...

  1
 • Apie norą pabaigti gyvenimą: ateina prašviesėjimas
  Apie norą pabaigti gyvenimą: ateina prašviesėjimas

  Šiandien visą dieną galvojau apie tuos kelis kartus, kai norėjau nusižudyti. Aiškiausiai atsimenu tą kartą, kai mokykloje mane paliko mergina, dėl kurios galėjau viską atiduoti. Net ir savo gyvybę. Tai buvo gal prieš 11–12 ...

 • Vyrų patiriamas stresas ir jo priežastys
  Vyrų patiriamas stresas ir jo priežastys

  Kauno apskrities vyrų krizių centro Vyrų linijos telefonu besikreipiantys vyrai neretai prabyla apie kasdienį ir pastovų nuovargio jausmą, apie motyvacijos praradimą, beprasmybę, norą nuo visų atsiriboti. Ir to pasekoje iškylančius sunkumus ...

  2
 • Vegetaciniai kanceliarijų ypatumai
  Vegetaciniai kanceliarijų ypatumai

  Politinės konjunktūros gyventojai jau galanda kirvius, kalavijus aštrius. Prasideda mirtina kova dėl išlikimo. Dėl šiltų vietų ir įmitimo atspindžio veidrodyje. Kitąmet – treji rinkimai, kuriuos norėtų laimėti kiekvienas ...

  3
 • Streikas ir aritmetika
  Streikas ir aritmetika

  Švietimo, mokslo ir sporto ministrą Gintautą Jakštą apkaltinti nemokant skaičiuoti sunku, nes jis – matematikas. Tačiau, mokytojų manymu, suskaičiuoti, kiek mokytojai uždirba, jis nesugeba. Tiesa, kaip sakoma, nieko asmeniško...

  8
Daugiau straipsnių