Neįgalieji neįsidarbina dėl motyvacijos stokos ir darbdavių požiūrio

 • Teksto dydis:

Kas skatina arba trukdo neįgaliems asmenims įsidarbinti ir tęsti darbinę karjerą? ES negalią turi apie 87 mln. gyventojų. Europos Komisijos nuomone, dauguma jų neturi tokių pat gyvenimo galimybių kaip žmonės be negalios, t. y. mokyklos ar darbo vietos, o infrastruktūra, produktai, paslaugos ir informacija jiems neprieinami. Be to, maždaug 52 proc. neįgaliųjų jaučiasi diskriminuojami.

Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2022 m. pabaigoje Lietuvoje gyveno apie 223 tūkst. neįgalių asmenų, o darbingo amžiaus asmenų, turinčių negalią, – 146,7 tūkst.

Užimtumas yra svarbi kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, leidžianti gyventi visavertį socialinį, ekonominį gyvenimą. „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje dirba tik kas trečias negalią turintis žmogus, t. y. apie 29 proc.

Kyla klausimas – kokios priežastys lemia, kad neįgalūs asmenys negali ar nenori įveiklinti savo gebėjimų darbo rinkoje.

Atsakymų į šį klausimą ieškojo Kauno technologijos universiteto (KTU) tyrėjai. KTU Žmonių išteklių vadybos programos (magistro studijų) studentė Viltė Dziegoraitytė, vadovaujama doc. Živilės Stankevičiūtės, atliko interviu su dirbančiais neįgaliaisiais ir darbdaviais, kurių įmonėse dirba šie asmenys.

Darbdavių požiūris

Atsakant į klausimą, kodėl sunku įsidarbinti, neįgalieji dažniausiai akcentavo du aspektus: pačių neįgaliųjų motyvacijos nebuvimą ir darbdavių požiūrį.

Motyvacijos nebuvimas siejamas su neįgaliųjų neįsitraukimu ir pasyviu gyvenimo būdu. Be to, neįgaliesiems dažnai stinga iniciatyvumo, o tai gali būti nulemta blogų ankstesnių patirčių ar kilti iš baimių, nežinojimo ar tiesiog socialinių įgūdžių stokos.

Kalbant apie antrą aspektą, tyrimo dalyviai įvardijo, kad vis dar vyrauja neigiamas darbdavių požiūris. Išankstinės nuostatos, etiketės ir stigmos, nenoras tvarkyti dokumentų, kurie susiję su asmenų, turinčių  negalią, įdarbinimu, ar neprisitaikanti, nelanksti įmonės politika, trukdo neįgaliems asmenims įsidarbinti.

„Vis dėlto Lietuvoje vyksta nuomonės transformacija, kai požiūris į neįgaliuosius keičiasi teigiama linkme, tačiau virsmas lėtas, judame mažais žingsniais nuo negalios egzistavimo neigimo ar neįgaliųjų atstūmimo link šių asmenų pripažinimo visaverčiais darbo rinkos dalyviais“, – teigia KTU doc. Ž. Stankevičiūtė.

Greta motyvacijos stygiaus ir darbadavių požiūrio, interviu metu neįgalieji dažnai minėjo diskomfortą, kurį patiria vykdami į darbo vietas.

Tai rodo, kad neįgaliųjų mobilumas yra vienas iš iššūkių. Be to, diskutuotina ir apie fizinę darbo vietų kokybę, kai erdvės nėra tinkamai pritaikytos. Šis atvejis, kaip teigia tyrimo dalyviai, dažniausiai pasitaiko senuose pastatuose, kurie yra autentiški ir jose negalima rekonstrukcija.

Hibridinis darbas

Net jei asmens, turinčio negalią, darbo vieta yra pritaikyta, pasitaiko atvejų, kai neįmanoma patekti pas bendradarbį, kadangi šis dirba kitame aukšte ar durys į jo kabinetą yra per siauros. Tyrime minėta, kad neįgalūs asmenys, dirbantys naujai įrengtose patalpose ar hibridiniu būdu, pamiršta apie savo negalią, nes jaučiasi lygiaverčiai su kitais kolegomis ir galintys kontroliuoti savo veiksmus neprašydami kitų pagalbos.

Kalbant apie darbdavių poziciją, tyrimo dalyviai darbdaviai pripažįsta, kad organizacijų vadovai vis dar bijo įdarbinti neįgalų asmenį. Iš esmės, tai susiję su trimis aspektais. Pirma, su nenoru domėtis negalios formomis ir pritaikyti darbo vietų neįgaliesiems.

Antra, su įsitikinimu, kad neįgalieji yra silpnesni nei asmenys, neturintys negalios. Trečia, su nuostata, kad neįgalūs asmenys iš esmės negali dirbti. Tačiau darbdaviai įžvelgia ir tam tikrą neįgaliųjų atsakomybės prisiėmimo trūkumą.

Darbdaviai paminėjo, kad neįgalūs asmenys bijo ir nepasitiki savimi, to ypač trūksta tiems, kurie negalią turi ne nuo gimimo, o ją įgijo tam tikru gyvenimo tarpsniu. Džiugina, kad yra darbdavių, kurie padeda spręsti šiuos iššūkius: yra darbdavių, kurie dalyvauja įvairiose projektuose, leidžiančiuose išbandyti neįgaliesiems darbo vietą, o patys darbdaviai artimiau susipažįsta su tokiais asmenimis.

Be to, darbdaviai, kurių artimoje aplinkoje yra neįgaliųjų, kiek kitaip jaučia asmenis, turinčius negalią, ir vis labiau siekia būti socialiai atsakingi ir darbuotojų rate turėti neįgalių asmenų.

Tikėjimas savimi

Asmenys, turintys negalią, pasidalijo ir savo asmenine patirtimi ir motyvais, dėl kurių jie norėjo įsidarbinti ir nori tęsti karjerą. Visų pirma, buvo paminėta tikėjimas savimi ir siekis įrodyti ne tik darbdaviams, bet ir aplinkiniams, kad neįgalus žmogus nėra silpnesnis ir gali pasiekti daug. Antra, finansinis stabilumas leidžia jaustis užtikrintai. Trečia, svarbu socialinė integracija, savęs, kaip darbuotojo, realizavimas ar nenoras būti našta artimiesiems.

Tyrimo metu tiek neįgalieji, tiek darbdaviai pastebėjo, kad neįgalių asmenų noras turėti darbą yra labai didelis, tačiau dažnai noras noru ir apsiriboja. Kai reikia pradėti veikti, daugeliui atsiranda baimė išeiti iš savo komforto zonos.

„Susidaro užburtas ratas: iš vienos pusės, neįgaliesiems dėl jų pačių baimių, nežinios ar blogų ankstesnių patirčių stinga iniciatyvos ir motyvacijos. Iš kitos pusės, darbdaviai irgi labiau linkę užimti pasyvią, o ne proaktyvią poziciją ieškodama potencialių darbuotojų tarp neįgaliųjų“, – teigia KTU doc. Ž. Stankevičiūtė.

„Kiekvienas savo gyvenime esame susidūrę su žmogumi, kuris yra ypatingas, – dėl savo sugebėjimų, talento ar pasiekimų. Svarbu suvokti, kad neįgalieji ypatingi ne savo išskirtiniais poreikiais, o motyvacija ir gebėjimu pažvelgti į darbinių iššūkių sprendimą iš kitos perspektyvos“, – sako jaunoji tyrėja V. Dziegoraitytė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Neįgalieji

Neįgalieji portretas
turi džiaugtis gyvenimu kuri jiems leidžia jų bėda uždariusi kūną negalios kalėjime.O ne atiduoti paskutini gyvastį ir jėgas kažkokiam darbdaviui už visai nedidelius pinigus. O valstybė, jeigu ji tikrai gerai valdoma, privalo pakankamai rūpintis savo Mažutėliais - neįgaliaisiais, vaikais, senukais, beglobiais..Žiūrint kiek lėšų mūsų šalyje išvagiama, skiriama visokiems niekams ar paprasčiausiai nerūpestingai mėtoma (Šimonytės straipsnio užsienyje pirkimas už 50 000Eu ir pan.) kyla didelis pasibjaurėjimas valdžia. Ir pasipiktinimo dėl tokio cinizmo, jausmas. Ir dar drystama neįgaliuosius versti eit dirbt..

Klaipėdietis

Klaipėdietis portretas
Atliko interviu su dirbančiais neįgaliaisiais ir darbdaviais, kurių įmonėse dirba šie asmenys, o su nedirbančiais? Teigti, kad neįgalieji neįsidarbina dėl motyvacijos stokos ar darbdavių požiūrio nederėtų, nemaža tokių asmenų dalis tiesiog neturi galimybės dirbti dėl jų sveikatos būklės.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Kai jie tingi, mums ramiau
  Kai jie tingi, mums ramiau

  Barti jaunimą su proga ir be jos – transnacionalinis žmonijos sportas. Prancūzai niekada nesutars su lietuviais, kas sveikiau – vynas ar alus, bet sutiks, kad anksčiau jaunimas buvo šaunesnis, tinkamiau šoko ir mylėjo. ...

 • Septyni argumentai, kodėl Palangos baseino neatiduosime
  Septyni argumentai, kodėl Palangos baseino neatiduosime

  Praėjusios savaitės pabaigoje kreipėmės į Vilniaus apygardos administracinį teismą su skundu ir prašydami panaikinti balandžio 26 dienos Konkurencijos tarybos nutarimą, kurio pagrindinis reikalavimas – Palangos savivaldybė įpareigota pe...

  5
 • Šiandien mergaitės drąsios. Kur užaugus išgaruoja drąsa?
  Šiandien mergaitės drąsios. Kur užaugus išgaruoja drąsa?

  Mokyklą lankančios mergaitės Lietuvoje yra tiek pat verslios kiek berniukai, kartais net verslesnės už juos – jos nebijo imtis vadovaujamų pareigų ir būti lyderės. Tačiau ir oficialioji valstybės statistika, ir gyventojų apklausos rodo, kad i...

  8
 • V. Matijošaitis: tai nėra tik eilinis skandalas
  V. Matijošaitis: tai nėra tik eilinis skandalas

  Jau kuris laikas Lietuvą apėmusi vieno veikėjo sukelta sumaištis. Nesibaigia gąsdinimai, intrigos ir manipuliacijos. Gaila, kad jau 33 metus laisvą ir nepriklausomą šalį vos vieno dirigento mostelėjimais bandoma sugrąžinti atgal į prae...

  282
 • Prie altorių – barzdoti ir su nuometais
  Prie altorių – barzdoti ir su nuometais

  Kai reikia pelenais užbarstyti vieną skandalą, geriausia tai daryti ūmai įplieskiant kitą. Tai seniai žinoma politinė technologija, kurią įvaldė ir mūsų viešųjų tragikomedijų personažai. ...

  13
 • Teisė turėti teisę
  Teisė turėti teisę

  Kas galėjo pagalvoti, kad žmogaus teises ginantieji XXI a. Lietuvoje skambės kaip disidentai? Šį klausimą prieš trylika metų kėlęs filosofas, žmogaus teisių ir pilietinių laisvių gynėjas Leonidas Donskis ir šiandien galėtų j...

  2
 • Vakarams dvejojant, karo kaina nepaliaujamai auga
  Vakarams dvejojant, karo kaina nepaliaujamai auga

  Dabar mažai kas prisimena Viktorą Geraščenką. Sovietinio ekonomikos planavimo laikais išsilavinimą įgijęs, Rusijos centrinio banko po 1991 m. vadovas apie tikruosius pinigus mokėsi lėtai. Tai buvo brangiausias ekonomikos mokymasis istori...

 • Visuomenės verdiktas dėl žmogaus teisių gynimo Lietuvoje
  Visuomenės verdiktas dėl žmogaus teisių gynimo Lietuvoje

  Ne vienus metus rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“ atlieka visuomenės nuomonės apklausą dėl žmogaus teisių gynimo ir teisėsaugos institucijų vertinimo. Vasario mėnesį atliktos apklausos rezultatai liudija,...

  4
 • Slaptieji samčiai
  Slaptieji samčiai

  Kaip žinoma, yra samčiai su skylutėmis ir be skylučių. Skylutes samčiuose praduria mokesčių inspekcija, kad tam tikra dalis šaltibarščių nuvarvėtų į biudžeto puodą. ...

 • Įkopti į Everestą
  Įkopti į Everestą

  Visatos motina – arba Džomolungma, arba Samargatha, arba Everestas – jau kažin kada bent kiek geografiją žinančiam žmogui tapo metafora, simboliu, siekiu, svajonių išsipildymu, visų vargų bei rūpesčių pabaigtuvių vainiku. O tie,...

  1
Daugiau straipsnių