SSRS: nuo upės iki jūros

Marksizmo ideologija miestui ir pasauliui žadėjo progresyvumą, tačiau Rusijos valdžioje įsitvirtinus Sovnarkomui (Liaudies komisarų sovietui), viskas daugiau ar mažiau liko taip pat, kaip ir carų valdymo laikais.

Vladimiras Iljičius Uljanovas (1870–1924) buvo ne tik Sovnarkomo pirmininkas, bet ir svarbus ideologinis personažas, kurį jau tada supo dangiška „tikrąją tiesą“ pažinusio mesijo aura, tad, net ir nuvertus carą, visa politinė galia vis dar buvo sutelkta vieno žmogaus rankose.

Naująjį monarchą supę asmenys ne daug kuo skyrėsi nuo prieš tai buvusios aristokratijos, o Visos Rusijos Ypatingoji komisija kovai su kontrrevoliucija ir sabotažu prie Liaudies komisarų sovieto iš esmės tebuvo žiauresnė bei agresyvesnė caro slaptosios politinės policijos (Ochrankos) versija.

Pagrindiniai bizantietiški Rusijos valdžios principai atlaikė 1917–1918 m. politinės žiemos audras, tačiau teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad naujieji Kremliaus šeimininkai kai kuo skyrėsi nuo prieš tai buvusiųjų.

Marksizmo sektantų svajonės buvo nepalyginamai ambicingesnės ir fundamentalesnės nei tai, ko kada nors siekė carai, o „raudonoji“ ideologija buvo gana patraukli, kad tūkstančiai žmonių visame pasaulyje dėl jos būtų pasiryžę žudyti ir mirti.

Carai siekė galios bei valdžios (jų apologetams kažką neaiškiai murmant apie Trečiąją Romą ir slavų vienybę), o marksistai kalbėjo apie pasaulinę lygybę, vienybę, taiką, pažangą, gerovę bei teisingumą, tad ir represijų bei neramumų lygis, valdant žmonėms rūsčiais teisuoliškais veidais, pranoko bemaž viską, kas carizmo epochoje būta blogiausio.

Carų valdymo laikais itin svarbiu monarcho institucijos ramsčiu buvo cerkvė (valdovas – svarbiausias krikščionybės gynėjas, kone antras po Dievo), tačiau marksizmo kurtame pasaulyje nebuvo numatyta vietos jokiai religijai. Naujoji ideologija turėjo pakeisti krikščionybę, islamą, judaizmą, budizmą ir kitus tikėjimus, tad Iljičius ir jo bendraminčiai, matyt, nesugebėjo rimtai įvertinti ilgalaikių religinių sentimentų įtakos didelei daliai žmonių (tai buvo viena pagrindinių jų klaidų, lėmusių SSRS subyrėjimą 1989–1991 m.).

Vėliau, jau valdant Josifui Visarionovičiui (1878–1953), o Trečiajam reichui užpuolus SSRS, tarp marksistinio režimo bei stačiatikių cerkvės užsimezgė savotiškas flirtas ir nuo tada sovietų valdžia siekė ne tiek sunaikinti Dievo tarnus, kiek tvirtai laikyti juos už pavadėlio.

Atsisakyti carų praktikuotos imperialistinių užkariavimų politikos sovietinio paveldo sektantai taip pat nesiruošė – juk komunizmas yra utopinė ideologija, kurią būtina visomis išgalėmis skleisti ir diegti.

Dar 1917 m. lapkričio 15 d. (pagal Julijaus kalendorių lapkričio 2 d.) naujasis režimas paskelbė vadinamąją Rusijos tautų teisių deklaraciją, kurioje kalbėta apie Sovnarkomo apsaugą nuo diskriminacijos dėl tautybės ar religijos bei visoms buvusios Rusijos imperijos tautoms suteikiamą nacionalinio apsisprendimo teisę.

Sunku pasakyti, ko buvo siekta šiuo manifestu, tačiau galiausiai viskas baigėsi tuo, kad dalis Rusijos imperijos kraštų sumanė nuo jos atskirti.

Sovnarkomas pripažino Suomijos nepriklausomybę (paskelbtą 1917 m. gruodžio 6 d.), tačiau jau 1918 m. sausį šioje valstybėje kilo iki gegužės vidurio trukęs pilietinis karas (marksizmo šalininkai čia pabandė įkurti Suomių Socialistų Darbininkų Respubliką).

Marksizmo sektantams pavyko užvaldyti Helsinkį ir Tamperę, tačiau aukštuomenės ir buržuazijos atstovai, vadovaujami buvusių caro kariuomenės karininkų, pademonstravo tokius įgūdžius, žinias ir motyvaciją, kad raudoniesiems teliko pralaimėti.

1939–1940 m. žiemą SSRS valdžia Suomiją pabandė „atsiimti“ dar kartą.

1918 m. vasarį savo nepriklausomybę paskelbė Lietuva ir Estija, o tų pačių metų lapkritį – Latvija ir Lenkija. Sovnarkomo šalininkai pabandė visus šiuos keturis kraštus jėga grąžinti į Rusijos sudėtį, tačiau Baltijos valstybių ir Lenkijos žmonėms pavyko apsaugoti trapią savo nepriklausomybę.

Praėjus dviem dešimtmečiams, SSRS kartu su Trečiojo reicho atstovais pasidalijo, paskerdė ir išsimėsinėjo Antrąją Lenkijos Respubliką bei prarijo visas tris Baltijos valstybes.

Ukraina, Moldova ir Baltarusija taip pat buvo paskelbusios savo nepriklausomybę, tačiau ši buvo labai trumpa. Vakarinę Ukrainos dalį po 1918–1919 m. ukrainiečių ir lenkų karo užvaldė lenkai, Rytinę – Sovnarkomo šalininkai, o likusiąsias pasidalijo Rumunija bei Čekoslovakija.

Šiuolaikinės Baltarusijos žemės po 1918–1921 m. Sovnarkomo ir Lenkijos karo buvo padalintos (dalis atiteko Lenkijai, dalis – sovietams), o Moldavijos atstovai labai greitai nusprendė prisijungti prie Rumunijos karalystės.

Be visų šių „rimtų“ valstybių, žlungant Romanovų imperijai, būta ir daugybės keistų valstybėlių, kurios egzistavo be galo trumpą laiką ir šiuo metu yra užmirštos.

Šiaurės Ingrijos Respublika, Krymo Liaudies Respublika, Kubanės Liaudies Respublika, Dono Respublika, Šiaurės Kaukazo emyratas, Užkaukazės Demokratinė Federacinė Respublika (dabartinių Sakartvelo, Armėnijos, Azerbaidžano žemės, šiek tiek Turkijos ir Rusijos kraštų), Idel Uralo Respublika, Alašo autonominė sritis (dabar jos dalys priklauso Rusijai ir Kazachstanui), Kokandas (dabartinis Uzbekistanas), Tuvos Liaudies Respublika – visa tai yra pavadinimai trumpai gyvavusių valstybių, kurias įkūrė ekscentrikai, romantikai ir egzotiškų etninių grupių atstovai (visas jas prarijo SSRS).NAUJAUSI KOMENTARAI

Černa Mečka

Černa Mečka portretas
Ir vėl išlindo politinė prostitutė Dykas Liūtas, pasauliui nežinoma, miestui - kaip elitinė vaivoryštinė Lienočka. Karlas marlas ir fricas engelmanas iš esmės savo pasaulėžiūrą (kas nori - tebūnie ideologiją) išdėstė miestui ir pasauliui dar 1848. Tik girtas rartitetas skeltanagis išakas gakli bezdėt apie kažkokį marksizmo progresyvumą ar maidauno demokratiškumą.

D.

D. portretas
Kai vaikai pradeda postringauti apie tai, ko nei matė, nei girdėjo, tie, kas gyveno anais laikais, ima spjaudytis nuo visokiausių išsigalvojimų ir nesąmonių... Taip, buvo nelengva, bet mes gimėm, augom, mokėmės, dirbom, mylėjom, gimdėm ir auginom vaikus, mokydami juos Tėvynės meilės, lietuvybės, gėrio ir grožio supratimo, o ne 72-jų (ar kiek ten jų ) lyčių ir vergavimo piniguočiams ir pinigams... Nebeliko nieko švento Lietuvoj... Gal apie "tuos" laikus tegul pašneka tie, kas gyveno tada, kol dar neišmirėm nuo "pečių už laisvę" ir karo kurstymo "politikos"...

Šitam Lioniai

Šitam Lioniai portretas
labai tiktų rusiškas moteriškas kokošnikas ant galvos.
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

 • Apie Prezidento inauguraciją
  Apie Prezidento inauguraciją

  Vilniaus burbulas nepatenkintas kviestinių svečių sąrašu, nes jis sudarytas ne pagal jų lūkesčius. ...

  2
 • Laisvę tvoroms!
  Laisvę tvoroms!

  Tvora yra vienas paprasčiausių statinių. Tačiau kai atidžiau pasižvalgai po teritorijų perimetrus, pamatai, kad paprastumas apgaulingas. Arba net nėra jokio paprastumo. Sudėtingumas yra tai, kad visiškai panašių tvorų net nepasitaiko. ...

  4
 • Sifilio garbės magistras
  Sifilio garbės magistras

  Ar didžiausias visų laikų socializmo mesijas Vladimiras Iljičius Uljanovas (1870–1924) galėjo sirgti sifiliu? Atsakyti į šį klausimą sunkiau nei sukurti baleto spektaklį apie Heinzo Alfredo Kissingerio (1923–2023) gyvenimą. ...

  6
 • Kauno meras: vargas dėl proto, kai bandai tik kritikuoti
  Kauno meras: vargas dėl proto, kai bandai tik kritikuoti

  Pirmadienį atidengėme Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio skulptūrą. ...

  192
 • Plaukimas krauliu
  Plaukimas krauliu

  Po šimto metų pertraukos Paryžius vėl alsuoja olimpine dvasia, kuri visu grožiu suspindės jau kitą savaitę. Ta proga net oro uostų darbuotojai paskelbė atšaukią streiką (žinoma, prieš tai pasiekę susitarimą dėl premijų). Tr...

 • D. Trumpas ir poligonas
  D. Trumpas ir poligonas

  Pasikėsinimas į buvusį JAV prezidentą ir dabar jau esamą respublikonų kandidatą į prezidentus Donaldą Trumpą ir viesulas Šiaulių rajone. Šios dvi aktualijos savaitgalį Lietuvoje aptarinėtos labiausiai. Apie viesulą viskas aiš...

  3
 • Moralė – numesta į spintelę
  Moralė – numesta į spintelę

  Ačiū buvusiai ministrei M. Navickienei – ji prašalino tas tamsumas, už kurių slepiasi mūsų politikierių moralinės fizionomijos. Juk skristi į Dubajų brangiai atostogauti privačiu lėktuvu ir dar nemokamai – gi tai mūsų skudurin...

  11
 • Kaip Lietuvos gamintojai atlaikys sulėtėjusį euro zonos pramonės atsigavimą?
  Kaip Lietuvos gamintojai atlaikys sulėtėjusį euro zonos pramonės atsigavimą?

  Naujausi euro zonos pramonės rodikliai gerų žinių neatnešė ir indikuoja apie vėl sulėtėjusį atsigavimo ciklą. Nors Lietuvos gamintojai iki šiol iššūkių kupiną situaciją vertė naujomis galimybėmis, panašu, kad ...

  3
 • Kodėl nemylime artimo savo?
  Kodėl nemylime artimo savo?

  Praošė 100-oji Dainų šventė. Įspūdinga. Didinga. Jaudinanti. Net ir stebėdami renginius nuotoliu ne vienas ašarą braukėme. Tačiau būta ir ne tokių šviesių niuansų. Vėl užlipta ant to paties grėblio – maitinimas...

  7
 • Kremliaus gerovės valstybė
  Kremliaus gerovės valstybė

  Karinis pažeminimas prie Vyslos (1920 m. rugpjūtis) ir artimos bičiulės Elisabeth-Ines Stephane d’Herbenville (1874–1920) mirtis (tų pačių metų rugsėjo 24 d.) ligotam Vladimiro Iljičiaus Uljanovo (1870–1924) kūnui ir protui turėjo...

  3
Daugiau straipsnių