Tranzito dilemos: faktai prieš interpretacijas

 • Teksto dydis:

Sustabdžius kai kurias į Kaliningradą gabenamas prekes, aistros kilo ne tik Rusijoje, kurios atstovai apkaltino Lietuvą priešiškais veiksmais. Pačioje Lietuvoje taip pat pasigirdo balsų, abejojančių tranzito sustabdymo pagrįstumu ir kaltinančių šalies vyriausybę neteisinga ES paskelbtų sankcijų Rusijai traktuote. Teisės ekspertai skuba raminti politikuojančių veikėjų: prekių tranzito į Kaliningradą sankcijos privalomos visoms ES šalims.

Siekiant objektyvumo, teisės firmos „Sorainen“ ekspertė, advokatė Vaiva Mašidlauskienė siūlo pirmiausia atidžiau pažvelgti į faktus: kaip šios sankcijos atsirado, kas būtent jomis ribojama, kokį vaidmenį čia atlieka Lietuva ir kas dar laukia ateityje.

Pasiruošimui laiko buvo

ES mastu pritaikytos sankcijos Rusijai – toli gražu ne naujiena. Dar 2014 m. liepos 31 d. ES Taryba priėmė Reglamentą 833/2014 „dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į Rusijos veiksmus, kuriais destabilizuojama padėtis Ukrainoje“. Tiesa, pradinėje reglamento versijoje ribojamųjų priemonių buvo kur kas mažiau ir jos iš esmės koncentravosi į dvejopos paskirties prekių ir vertybinių popierių ribojimus, – primena V.Mašidlauskienė.

Dabar daug dėmesio sulaukusios prekių tranzito į Kaliningradą sankcijos buvo įvestos 2022 m. kovo 16 d., priėmus ketvirtąjį sankcijų paketą. Jame nustatytas ribojimas vežti rusiškus geležies ir plieno produktus: į ES tiesiogiai ar netiesiogiai draudžiama importuoti tam tikrus geležies ir plieno (juodųjų metalų) produktus, jei jų kilmės šalis yra Rusija arba jie yra eksportuoti iš Rusijos. Taip pat – tiesiogiai ar netiesiogiai įsigyti minėtus produktus.

Šis draudimas, priešingai nuo daugelio kitų ribojimų tam tikrų prekių atžvilgiu, kalba apie vežimą apskritai ir nesiriboja vien importo ar eksporto procedūromis.

Draudimas galioja ir minėtiems, Rusijoje pagamintiems ar iš jos eksportuojamiems produktams vežti iš Rusijos į bet kurią kitą šalį. Galiausiai, draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai teikti su nurodytais draudimais susijusią techninę pagalbą, draudimo, perdraudimo ir tarpininkavimo paslaugas, finansavimą ar finansinę pagalbą, įskaitant išvestines finansines priemones.

Pirmiausia pažymėtina, kad šis draudimas, priešingai nuo daugelio kitų ribojimų tam tikrų prekių atžvilgiu, kalba apie vežimą apskritai ir nesiriboja vien importo ar eksporto procedūromis.

Itin svarbus čia tampa punktas dėl prekių vežimo iš Rusijos į bet kurią kitą šalį. Mat tranzitas į Kaliningradą nėra eksportavimas iš Rusijos į kitą valstybę, tad šioje situacijoje svarbu atsižvelgti į prekes dėl jų kilmės šalies draudžiantį vežti punktą. Kitaip sakant, jei geležies ir plieno gaminiai patenka į ribojamų prekių sąrašus ir jų kilmės šalis yra Rusija arba jie yra eksportuojami iš Rusijos į bet kurią kitą šalį, jiems vežti taikomos sankcijos. Reikia atkreipti dėmesį, kad nors šios nuostatos buvo priimtos jau ankstyvą pavasarį, buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis užbaigti vykdyti iki šių metų kovo 16 d. sudarytas sutartis. Šis pereinamasis laikotarpis baigėsi birželio 17 d.

Prižiūri ES institucijos

Aptariant prekių tranzito į Kaliningradą sankcijas taip pat būtina pažvelgti ir į kitą Reglamento straipsnį, kuriame numatoma, kad „visoms Rusijoje įsisteigusioms kelių transporto įmonėms draudžiama transportuoti prekes keliais ES teritorijoje, be kita ko, vykstant tranzitu“.

Iš tiesų yra tiesiogiai numatyta išimtis tranzitu gabenti prekes tarp Kaliningrado srities ir Rusijos per ES, tačiau tik jei tokių prekių transportavimas nedraudžiamas pagal kitas šio reglamento nuostatas, t.y., jei prekės nesankcionuotos. Kadangi geležies ir plieno gaminiai yra sankcionuoti, jiems (ir kitoms sankcionuotoms prekėms) ši išimtis neaktuali.

Svarbu suprasti ir Lietuvos galimybes daryti įtaką aptartoms Reglamento nuostatoms. ES teisės aktus priima ar keičia ES Taryba ir ES Parlamentas pagal nustatytą teisėkūros procedūrą. Kad ES teisė būtų įgyvendindama teisingai ir suderintai, prižiūri Europos Komisija (EK) kontroliuojant ES Teisingumo Teismui. EK išleidžia įvairias gaires, išaiškinimus į dažniausiai kylančius klausimus ar nuomones konkrečiais atvejais. Taip užtikrinamas aiškus ir vieningas ES teisės taikymas visose valstybėse narėse.

Taigi, pagal ES teisę visiems sankcijas nustatantiems reglamentams, kaip tiesiogiai veikiantiems ES teisės aktams, nereikia nacionalinių įgyvendinamųjų priemonių. Kitaip sakant, priimti reglamentai privalomi visoms šalims narėms, jos negali nustatyti skirtingų taisyklių ar išimčių. Nors EK gairės nėra pirminis ES teisės aktas ir neturi jiems būdingo privalomumo, tačiau šalys narės jomis vadovaujasi, kadangi jos atspindi vieningą ES teisės taikymą. Nuėjusiai skirtingu keliu ir netinkamai taikančiai ES teisės aktus valstybei narei gali būti pradedama pažeidimo procedūra.

Galima teigti, kad Rusijos karo Ukrainoje kontekste savo turimomis galiomis aktyviai naudojasi EK – vien sankcijų Rusijai klausimais EK yra išleidusi ne mažiau kaip 38 išaiškinimus įvairiais ES ribojamųjų priemonių aspektais ir juos nuolat papildo. Verta paminėti, kad EK gairių laikymasis neprivalomas, tačiau šalys jomis vadovaujasi, nes kitu atveju, netinkamai įgyvendinus reglamentą, prieš šalį galėtų būti pradėta reglamento pažeidimo procedūra.

Naujausiais penktuoju ir šeštuoju sankcijų paketais įvestos ribojamosios priemonės taip pat turi pereinamuosius laikotarpius: liepos 10 d. įsigalios draudimas iš Rusijos importuoti cementą, alkoholį ir panašius produktus (išskyrus tam tikras išimtis), rugpjūčio 10 d. – rusiškas ar iš Rusijos importuojamas anglis ir kietąjį iškastinį kurą, o gruodžio 5 d. ir kitų metų vasarį – naftą ir jos produktus.


Šiame straipsnyje: Kaliningradastranzitassankcijos Rusijaikaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Kur eini, Lietuvos švietime?
  Kur eini, Lietuvos švietime?

  Artėja rugsėjo 1-oji ir vėl kirba klausimas, kaip spręsime švietimo klausimus naujais mokslo metais. 2022 mokslo metų brandos egzaminų sesija pagarsėjo 35 proc. matematikos egzamino neišlaikiusių abiturientų antirekordu. Išimtis t...

  1
 • „Jaunimo linijos“ psichologas: atostogos yra būtinos
  „Jaunimo linijos“ psichologas: atostogos yra būtinos

  Artėjant paskutiniam ilgajam vasaros savaitgaliui, o ir pačiai vasarai ritantis į pabaigą, daugelis žmonių atostogauja, dar planuoja atostogas arba jau skaičiuoja buvusių atostogų prisiminimus. Tačiau yra žmonių, kurie visai nepoilsiauja, sakydami,...

  1
 • Gulbių ežero pliusai
  Gulbių ežero pliusai

  Ne kiekvienas vanagas – vandens paukštis, o jei dar ežeras (kad ir užšalęs) visai šalia mūšio lauko, nieko gero nelauk. ...

 • Užtvankas remontuoti ar griauti?
  Užtvankas remontuoti ar griauti?

  Lietuvoje yra daugiau nei 1,2 tūkst. užtvankų. Kone pusė jų yra blogos ar net avarinės būklės ir daro didelę žalą aplinkai. Pavyzdžiui, griūvanti Kruosto užtvanka Kėdainių rajone ar Bartkuškio užtvanka Širvintų rajone. Jeigu kie...

  2
 • Kastruotų katinų klubas
  Kastruotų katinų klubas

  Rusijos invazija į Ukrainą it lakmuso popierėlis įvertino aplinką, kurioje šiandien egzistuoja pasaulis, ir parodė: pH lygis pavojingai išbalansuotas. Iš organizacijų, įsipareigojusių neleisti žmonijai dreifuoti į anarchijas ir ...

 • Plona oda – silpnumo ženklas
  Plona oda – silpnumo ženklas

  „Visiškai beatodairiškas“ – taip „The New York Times“ žurnalistas Tomas Friedmanas apibūdino Nancy Pelosi vizitą į Taivaną. Kai Jungtinės Valstijos užsiėmusios Ukraina, kam provokuoti žemyninės Kinijos vado...

  2
 • Ministrai užsitarnavo poilsį?
  Ministrai užsitarnavo poilsį?

  Darbo kodekse įrašyta aiškiai – kasmetinės atostogos yra laisvas nuo darbo laikas, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, mokant jam atostoginius. Eiliniams žmonėms, dirbantiems pagal darbo sutartį, turi būti...

  3
 • Elektros kainos užkalbėtojai
  Elektros kainos užkalbėtojai

  Stebuklas! „Perlas energija“ atsisakė primokėti su ja, nepriklausoma energijos tiekėja, sutartis dėl fiksuotos kainos pasirašiusiems tiekėjams už elektrą. Stebuklas! Visiškas. Ne taip seniai susikūrusi atsisako dirbti nuostoli...

 • Miesto centrui nereikia Gretos daržinių
  Miesto centrui nereikia Gretos daržinių

  Jei jau ką nors didžiajame mūsų kaime velėja, tai visi susigrūdę į krūvą. ...

  29
 • Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti
  Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

  Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas iš Australijos Drew Pavlou (Driu Pavlu) tai sugebėjo. Kinijos žiniasklaida koneveikia jį kaip rasistą „riaušini...

  1
Daugiau straipsnių