Britanijos leiboristų lyderis po ,,Brexit“ referendumo atsisakė pasitraukti

  • Teksto dydis:

Britanijos opozicinės Leiboristų partijos įstatymų leidėjai antradienį triuškinama dauguma nubalsavo už nepasitikėjimą savo lyderiu Jeremy Corbynu (Džeremiu Korbinu), nepatenkinti jo veiksmais, susijusiais su referendumo dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos („Brexit“) sukelta krize, bet socialistas veteranas atsisakė pasitraukti.

J.Corbynas yra tvirtai palaikomas profsąjungų ir praeitais metais buvo išrinktas triuškinama eilinių partijos narių balsų persvara, bet per antradienį surengtą parlamentinės frakcijos narių balsavimą, kuris nėra įpareigojantis, nepasitikėjimo šalininkai laimėjo 172 balsais prieš 40.

Vis dėlto 67 metų politikas, pasiskelbęs pacifistu, tvirtino nesitrauksiantis iš posto.

„60 proc. Leiboristų partijos narių ir šalininkų demokratiškai išrinko mane mūsų partijos vadovu, vykdysiančiu naują politiką, ir aš jų neišduosiu atsistatydindamas“, – sakoma J.Corbyno pranešime.

„Šiandieninis parlamento narių balsavimas nėra konstituciškai legitimus“, – pridūrė jis.

Dar vienu gilėjančios krizės ženklu tapo Škotijos nacionalinės partijos (SNP), turinčios 54 deputatus Bendruomenių rūmuose, pareiškimas, kad ji sieks perimti oficialios opozicijos partijos statusą iš 229 įstatymų leidėjus turinčių leiboristų.

„Oficialioji opozicija turi būti „pasiruošusi perimti pareigas“. Leiboristai to nebegali“, – savo „Twitter“ žinutėje rašė SNP įstatymų leidėjas Peteris Wishartas (Piteris Višartas), remdamasis parlamento praktika.

Jis pridūrė, kad dabar SNP suformuotas šešėlinis kabinetas turi „didesnį palaikymą“ negu suburtas J.Corbyno, nes nuo savaitgalio pusė jo artimiausių padėjėjų atsistatydino iš pareigų, protestuodami prieš jo vadovavimą.

Neįpareigojantis balsavimas

J.Corbyną pradėta spausti atsistatydinti iškart po to, kai Britanijos rinkėjai praeitą ketvirtadienį netikėtai nubalsavo už pasitraukimą iš ES. Kritikai jį kaltino, kad partijos pirmininkas nesugebėjo sutelkti leiboristų šalininkų branduolio balsuoti už pasilikimą Bendrijoje.

Pasitraukimo stovyklos pergalė surinkus 52 proc. balsų sukėlė sumaištį tiek opozicinių leiboristų, tiek premjero Davido Camerono (Deivido Kamerono) valdančiojoje Konservatorių partijoje. Abi šios partijos pakaitomis dominavo Vestminsteryje beveik šimtmetį.

D.Cameronas praeitą penktadienį paskelbė apsisprendęs atsistatydinti, o du leiboristų įstatymų leidėjai pateikė pasiūlymą balsuoti dėl nepasitikėjimo J.Corbynu.

Vėliau daugelis jo artimiausių padėjėjų ir šešėlinio kabineto narių koordinuotai pasitraukė iš pareigų, kiekvienas paskelbdamas dygų atsistatydinimo raštą.

Jeigu J.Corbynas toliau priešinsis raginimams atsistatydinti, kitas akivaizdus žingsnis bus iššūkis dėl lyderystės.

Antradienį žiniasklaidos pranešimuos buvo keliama prielaida, kad buvusi jo atstovė verslo reikalams Angela Eagle (Andžela Igl) galbūt ruošiasi pradėti kampaniją, siekdama perimti partijos lyderio postą iš J.Corbyno.

Sumaištis Leiboristų partiją apėmė sklandant kalboms, kad būsimasis D.Camerono įpėdinis konservatorių lyderio ir premjero poste gali susigundyti paskelbti pirmalaikius rinkimus vėliau šiais metais.

Vadovaujant J.Corbynui Leiboristų partija labiau pakrypo į kairę, todėl laikoma, kad ji neturi galimybių laimėti visuotinius rinkimus, kol išliks dabartinis lyderis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių