Gydytojai: hospitalizuotas Čekijos prezidentas negali vykdyti pareigų

Čekijos prezidentas Milošas Zemanas negali eiti pareigų dėl pašlijusios sveikatos, pirmadienį žurnalistams pranešė Senato pirmininkas Milošas Vystrčilas, remdamasis ligoninės pateikta informacija.

Pasak jo, atėjo laikas svarstyti galimybę pasitelkti konstitucijos straipsnį, numatantį, kad prezidentui negalint eiti pareigų jo galios perduodamos parlamento pirmininkui ir premjerui.

M. Zemanas buvo hospitalizuotas spalio 10-ąją, kitą dieną po parlamento rinkimų.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad prezidentui smarkiai sutrikusi kepenų veikla. Paties M. Zemano komanda beveik jokios informacijos apie jo būklę neteikė.

Tikėtasi, kad prezidentas koordinuos derybas dėl naujos vyriausybės, planuojamos sudaryti centro dešiniojo trijų partijų aljanso „Kartu“ ir dviejų kitų centristinių partijų aljanso.

Abu aljansai parlamente kontroliuoja 108 iš 200 vietų. „Kartu“ lyderis Petras Fiala laikomas būsimuoju ministru pirmininku.

Iki šiol vyriausybei vadovavęs milijardierius premjeras Andrejus Babišas, prorusiškų pažiūrų M. Zemano politinis sąjungininkas, praeitą savaitę sakė nedalyvausiantis derybose dėl vyriausybės formavimo ir kad jo populistinis judėjimas ANO, per rinkimus likęs antras, pasitrauks į opoziciją.

Atsižvelgiant į jo ligos pobūdį, jo sveikatos būklės ilgalaikė prognozė yra itin neaiški.

„Karo universiteto ligoninė teigia, kad prezidentas Milošas Zemanas dėl savo sveikatos vykdyti pareigų negali“, – medikų laišką citavo M. Vystrčilas.

Praeitą savaitę Senatas paprašė informacijos apie M. Zemano būklę, nesant beveik jokių žinių apie prezidentą. Medikų atsakymas buvo pateiktas pirmadienį ryte.

„Atsižvelgiant į jo ligos pobūdį, jo sveikatos būklės ilgalaikė prognozė yra itin neaiški“, – sakoma laiške. – Tikimybė, kad jis galės atnaujinti darbą ateinančiomis savaitėmis, laikoma nelabai didele.“

M. Vystrčilas pareiškė, kad dabar laikas „aptarti, kada ir kaip aktyvuoti konstitucijos 66-ąjį straipsnį“.

Šis straipsnis suteikia parlamentui galią balsuojant paskelbti prezidentą „negalinčiu eiti oficialių pareigų“. Valstybės vadovo pareigas tokiu atveju perimtų kadenciją baigiantis ministras pirmininkas ir naujasis parlamento pirmininkas. Pastarasis teiktų naujo premjero kandidatūrą.

Praeitą savaitę M. Zemanas pasirašė nutarimą, kad naujos sudėties parlamento pirmasis po rinkimų posėdis turi įvykti lapkričio 8 dieną. Kaip numato konstitucija, tai yra pirmasis žingsnis, kuris turi būti atliktas po visuotinio balsavimo.

Po parlamento posėdžio A. Babišo vyriausybė oficialiai atsistatydins, tuomet galės prasidėti naujo kabineto formavimas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių