- Gintarė Kavaliauskaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Albanijos Šenginio uoste šią savaitę prisišvartavo karinio jūrų laivyno laivas su migrantais sulaikytais Italijos vandenyse. Tai pirmieji atvykėliai pagal naują Romos ir Tiranos dvišalį susitarimą. Nors žmogaus teisių gynėjai kritikuoja tokį susitarimą, Europa jau svarsto, ar sekti Italijos pavyzdžiu.
Po 36 val. kelionės laivu, 16 vyrų iš Bangladešo ir Egipto atgabenti į Albaniją. Kol tvarkomi jų prieglobsčio prašymai, migrantai apgyvendinti specialiuose centruose. Toks susitarimas tarp dviejų šalių yra pirmasis Europoje. Italija pirmoji Europos Sąjungos šalis tokius centrus įsteigusi už bloko ribų.
Penkerių metų susitarimas su Albanija Italijai kainuos 160 mln. eurų per metus. Toks sprendimas jau sulaukė kritikos. Grupelė albanų aktyvistų prieš atvykstant migrantams protestavo.
„Susitarimas prieštarauja žmogaus teisėms, būtent migrantų teisėms. Tai ne demokratija, nes abiejų šalių žmonių niekas apie tai neklausė“, – kalbėjo albanų aktyvistas Edison Lika.
Du centrai Albanijoje apsupti aukštomis tvoromis ir saugumo kameromis. Jie valdomi pagal Italijos teisę, bylos nagrinėjamos vaizdo ryšiu iš Romos. Po pirmojo vertinimo 4 migrantams, iš kurių du nepilnamečiai, leista keliauti į Italiją, kur bus nagrinėjami jų prieglobsčio prašymai. Kiti migrantai lieka centro patalpose.
„Tokiu būdu Europa tampa tvirtove su kalėjimais aplink ją, skirtais žmonėms, kurie niekuo nenusikalto“, – sakė „Mediterranea Saving Humans“ atstovas spaudai Luca Casarini.
„Iššvaistysime labai daug išteklių, kurie galėtų būti naudingi čia, nacionalinėje teritorijoje, siekiant suvaldyti tokį sudėtingą reiškinį kaip migracija“, – teigė Žaliųjų ir kairiųjų aljanso opozicinės partijos parlamento narys Nicola Fratoianni.
Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ tokį susitarimą jau pavadino "juoda dėme Italijos vyriausybei". Tačiau Italijos ministrė pirmininkė sprendimą gina.
„Italijos sprendimas – sektinas pavyzdys. Mūsų politiką teigiamai įvertino kitų Europos šalių vyriausybių atstovai. O tai įrodymas, kad sprendimai veiksmingi, kovojant su nelegalia migracija“, – akcentavo Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni.
Lietuva tokių dvišalių susitarimų nėra sudariusi. Dėl migrantų politikos spręs taip pat, kaip ir kitos ES šalys. Pagal šiais metais priimtą migracijos paktą iki 2026 metų turi pasirinkti, ar kasmet priimti po 158 migrantus, ar kasmet sumokėti per 3 mln. eurų.
„Lietuva iš tranzito šalies tapo tikslo valstybe. Šiuo metu virš 36 tūkst. asmenų laukia ir nori patekti į Lietuvą, kad galėtų gyventi bei dirbti. Reikia galvoti apie visas rizikas. Mano nuomone, priimtiniau būtų visgi susimokėti“, – savo nuomone dalinosi vidaus reikalų viceministrė Agneta Ladek.
Tačiau sprendimą jau teks priimti būsimai valdžiai. Socialdemokratė Dovilė Šakalienė teigia, kad migrantų priėmimas realus variantas.
„Kada žmonės rizikuoja savo gyvybe, atiduoda paskutines santaupas, prasiskolina tam, kad pakliūtų į ES, kur negali pasilikti, tai šią motyvaciją kažkokiu būdu reikės mažinti ir ieškoti tvarių, ilgalaikių sprendimų“, – pabrėžė Seimo narė D. Šakalienė.
Jei Lietuva 2026 metais pasirinks migrantus priimti, galbūt būtų galima sekti Italijos pavyzdžiu ir įkurti migrantų priėmimo centrus. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis įsitikinęs, kad toks sprendimas Lietuvai netinkamas.
„Ne tas mastas. Pas mus nelegalios migracijos klausimas yra visiškai kito mastelio negu Italijoje. Tai būtų milžiniškos išlaidos ir prasmės nematyčiau“, – teigė Seimo narys Saulius Skvernelis.
Joniškio rajono meras, norintis būti vidaus reikalų ministru, svarsto, kad Italijos pasirinktas kelias galėtų būti ir visos Europos kelias.
„Italijos sprendimai yra svarstytini ir, manau, kad jeigu bus tinkamai išsprendžiamas žmogaus teisių klausimas, tai ta patirtis galėtų būti naudojama Europos Sąjungoje“, – svarstė Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius.
Prieš porą metų Europos Sąjungos Teisingumo teismas paskelbė, kad Lietuvos migrantų apgręžimo ir sulaikymo politika prasilenkia su Bendrijos teise. Iš Baltarusijos pusės į Lietuvą per prievartą išstumti migrantai buvo laikomi netinkamomis sąlygomis.
Advokatas Laurynas Biekša sako, kad ir dabar Lietuva pažeidžia žmogaus teises migrantus išstumdama atgal į Baltarusiją. Jo teigimu, Europos Sąjungos paktas, priimti migrantus arba susimokėti, neišspręs esminės problemos.
„Kaip esame pažeidimo būsenoje, taip ir liksime pažeidimo būsenoje. Paktas numato tam tikras procedūrų efektyvinimo priemones, kad procedūros greičiau vyks, bet paktas neleidžia išstūmimo, paktas nieko nekeičia“, – tikino Mykolo Romerio universiteto docentas, advokatas L. Biekša.
Anot jo, Europos Sąjungai reikia mechanizmo, kuris leistų efektyviai išsiųsti migrantus, kurie neturi teisinio pagrindo būti bendrijos teritorijoje. Italijos sprendimas, jo manymu, žmogaus teisių nepažeidžia.
„Būdamas Albanijoje žmogus neturi intereso nei vilkinti procedūros, nei nebendradarbiauti išsiuntimo procese, o galų gale, jei jis vieną, antrą, trečią kartą bus išsiųstas, jis neturės intereso ir dar kartą atvykti“, – kalbėjo L. Biekša.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Europoje yra įvykdoma tik apie 20 proc. efektyvių grąžinimų.
„Italijos ir Albanijos susitarimas, mano manymu, yra puikus bandymas atrasti sprendimą būtent ten, kur problema yra“, – sakė advokatas.
Europos Komisija jau imasi veiksmų. Pirmininkė Ursula von der Leyen pranešė apie siūlomą naują teisės aktą. Grąžinimo procedūros būtų supaprastintos, tad migrantai negalėtų pasinaudoti spragomis ir išvengti grąžinimo kitoje šalyje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje1
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...
-
D. Tusko partija kandidatu į prezidentus 2025-aisiais pasirinko Varšuvos merą
Didžiausia Lenkijos proeuropietiškos koalicinės vyriausybės partija savo kandidatu kitais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose šeštadienį pasirinko Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį (Rafalą Tšaskovskį). ...
-
R. T. Erdoganas sveikina drąsų TBT sprendimą išduoti Izraelio pareigūnų arešto orderius6
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) šeštadienį gyrė drąsų Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimą išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir jo buvusio gyn...
-
Aljanso atstovė: NATO vadovas Floridoje susitiko su D. Trumpu
NATO vadovas Markas Rutte (Markas Riutė) Floridoje su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu) kalbėjosi apie „pasaulinio saugumo klausimus, su kuriais susiduria aljansas“, šeštadienį pranešė atstov...
-
Pentagono vadovas: Rusijoje sutelkti Šiaurės Korėjos kareiviai „netrukus“ įsitrauks į karą Ukrainoje
Tūkstančiai Rusijoje sutelktų Šiaurės Korėjos kareivių „netrukus“ bus mesti į kovą su Ukraina, šeštadienį sakė Pentagono vadovas Lloydas Austinas. ...
-
D. Trumpas Iždo sekretoriumi pasirinko rizikos draudimo fondų valdytoją S. Bessentą
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) į Jungtinių Valstijų Iždo sekretoriaus pareigas pasiūlė milijardieriaus Scotto Bessento (Skoto Besento) kandidatūrą. ...
-
Ukraina iš Pasaulio banko gaus dar 4,8 mlrd. dolerių
Ukraina, pasak ministro pirmininko Denyso Šmyhalio, iš Pasaulio banko gaus dar 4,8 mlrd. JAV dolerių. ...