- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) metinėje asamblėjoje pirmadienį atsisakyta svarstyti klausimą dėl leidimo Taivanui dalyvauti susitikime.
Svarstyti šį klausimą uoliai prašė kelios valstybės, tačiau spaudžiant Kinijai prašymas buvo atmestas.
Kinija pastaraisiais metais blokavo Taivano pastangas įsitraukti į asamblėjos darbą, nes laiko šią demokratiškai valdomą salą savo teritorijos dalimi ir žada vieną dieną ją susigrąžinti, prireikus – jėga.
Pastaruoju metu daugėjo raginimų leisti Taivanui dalyvauti asamblėjos darbe stebėtojo statusu, ypač po to, kai koronaviruso pandemija išryškino pasaulinio bendradarbiavimo svarbą kovojant su infekcinėmis ligomis.
„Mums toliau kovojant su COVID-19 ir kitomis naujomis grėsmėmis sveikatai, Taivano izoliavimas nuo svarbiausio pasaulinio sveikatos forumo yra nepateisinamas ir kenkia visapusiškam pasauliniam bendradarbiavimui visuomenės sveikatos srityje“, – praėjusią savaitę sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas).
Prasidėjus 75-ajai Pasaulio sveikatos asamblėjos (PSA), 13-a iš 94-ių PSO narių, įskaitant Belizą, Svazilandą, Haitį ir Tuvalu, pateikė pasiūlymą įtraukti į darbotvarkę klausimą dėl nuolatinio stebėtojo statuso suteikimo Taivanui.
Tekste atkreipiamas dėmesys į tebesitęsiančią COVID-19 pandemiją ir įspėjama, kad „tebesitęsiantis draudimas Taivanui dalyvauti PSO darbe rimtai pakenkė bendroms PSO ligų prevencijos pastangoms, pakenkė jos narių interesams ir sukėlė pavojų pasaulio sveikatai“.
Tekste akcentuojamas „išskirtinis“ Taivano atsakas į Covid-19 krizę: daugiau nei 23 mln. gyventojų turinčioje saloje nuo pandemijos pradžios mirė vos 1,3 tūkst. žmonių.
„Taivano medicinos paslaugos ir visuotinė sveikatos priežiūros sistema yra vienos geriausių pasaulyje, todėl jis yra idealus pavyzdys, kuriuo galėtų sekti daugelis PSO valstybių narių“, – rašoma tekste ir pabrėžiama, kad pasaulio bendrijai būtų naudinga priimti Taivaną į PSO.
PSA komitetas sekmadienį už uždarų durų aptarė šį klausimą ir pirmadienio rytą pasiūlė asamblėjai neįtraukti jo į savo darbotvarkę.
Buvo paprašyta po dvi šalis iš abiejų stovyklų pristatyti savo pozicijas, ir tada asamblėja sutarė, kad šis klausimas nebus įtrauktas į darbotvarkę.
Kinijos ambasadorius Chen Xu (Čen Siu) savo kreipimesi į asamblėją sakė, kad šis pasiūlymas yra „politinė manipuliacija“, tvirtindamas, kad jo „tikrasis tikslas – siekti nepriklausomybės pasinaudojant pandemija“.
Svazilando atstovas atkirto, kad „Taivano dalyvavimas Pasaulio sveikatos organizacijos veikloje yra sveikatos, o ne politinis klausimas“.
Taivanas buvo pašalintas iš PSO 1972-aisiais, praėjus metams po to, kai jo vieta Jungtinėse Tautose atiteko Kinijos Liaudies Respublikai.
Kai dvišaliai santykiai su Kinija buvo šiltesni, 2009–2016 metais Taibėjui buvo leidžiama dalyvauti PSO aukščiausio lygio metiniuose susitikimuose stebėtojo teisėmis.
Tačiau Pekinas suintensyvino spaudimo Taivanui kampaniją, kai salos prezidente tapo Tsai Ing-wen (Cai Ingven), laikanti Taivaną de facto suverenia valstybe, o ne „vienos Kinijos“ dalimi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sirija pripažino Ukrainos separatistinių „respublikų“ nepriklausomybę
Maskvos sąjungininkė Sirija trečiadienį pripažino dviejų Rytų Ukrainos separatistinių „respublikų“ nepriklausomybę ir tapo antra tai padariusia valstybe po Rusijos. ...
-
Turkija optimistiškai vertina Ukrainos grūdų eksporto galimybes
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) išreiškė viltį, kad būtų galima atidaryti humanitarinius koridorius ukrainietiškų grūdų eksportui į kitas pasaulio šalis vykstant Rusijos pradėta...
-
Prancūzijoje apie 9 mln. žmonių gaus čekius maisto produktams
Prancūzijos vyriausybė ketina dalyti čekius maisto produktams. Juos gaus apie 9 mln. prancūzų, kurių pajamos yra mažiausios. ...
-
Maskvos teismas paliko suimtą Kremliaus kritiką V. Kara-Murzą
Maskvos miesto teismas atmetė skundą dėl Kremliaus kritiko Vladimiro Kara-Murzos suėmimo termino pratęsimo. Tai trečiadienį žurnalistams pranešė teismo spaudos tarnyba. ...
-
JK premjeras sako pirmas iškėlęs platesnės Europos bendruomenės idėją
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) trečiadienį pareiškė, kad jį sudomino Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) siekis sukurti platesnę „Europos bendriją“, bet p...
-
N. Bennetas nedalyvaus kituose Izraelio parlamento rinkimuose
Darbą baigiantis Izraelio ministras pirmininkas Naftali Bennettas (Naftalis Benetas) nekandidatuos artėjančiuose visuotiniuose rinkimuose, trečiadienio vakarą, likus kelioms valandoms iki numatyto parlamento paleidimo, pranešė jo atstovas spaudai....
-
Švedija gali nemokamai perduoti Čekijai anksčiau išnuomotus naikintuvus „Gripen“
Švedija gali nemokamai perduoti Čekijai 14 šiuo metu jos naudojamų naikintuvų „JAS 39 Gripen“. ...
-
V. Zelenskis žada prisijungti prie G-20 viršūnių susitikimo, priklausomai nuo kitų dalyvių
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jo šalyje viešinčiam Indonezijos prezidentui Joko Widodo (Džokui Vidodui) trečiadienį pareiškė, kad dalyvaus Balyje vyksiančiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) aukščiausiojo ly...
-
Rusija sugriežtino „užsienio agentų“ įstatymą
Rusijos įstatymų leidėjai trečiadienį priėmė teisės aktą, kuriuo išplečiamas „užsienio agentų“ apibrėžimas, naudojamas siekiant susidoroti su Kremliaus kritikais. ...
-
Maskva kaltina Norvegiją blokuojant tranzitą į Svalbardą, grasina atsakomaisiais veiksmais
Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pranešė iškvietusi Norvegijos reikalų patikėtinį ir kaltina Oslą blokavus prieigą prie Svalbardo salyno bei žada imtis atsakomųjų veiksmų. ...