- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais apie Ankaros prieštaravimą, kad į NATO įstotų Švedija ir Suomija, kurias ji kaltina suteikiant prieglobstį kurdų kovotojams.
Vasarį Rusijos pradėtas karas Ukrainoje pakeitė politikų ir visuomenių nuomonę dėl galimybės įstoti į Aljansą abiejose Šiaurės šalyse, kurios istoriškai laikėsi neprisijungimo politikos.
NATO gali plėstis tik visų 30 dabartinių narių bendru sutarimu, tačiau Turkija kaišioja pagalius į derybų proceso ratus.
R. T. Erdoganas kaltina abi kandidates, ypač Švediją, atlaidžiai žiūrint į kurdų kovotojus, Turkijos ir ES laikomus teroristais, taip pat į JAV gyvenančio pamokslininko Fethullah Guleno (Fetchulos Giuleno), kurį Ankara laiko atsakingu už 2016 metų nepavykusį perversmą, sekėjus.
„Šiandien kalbėjausi su Nyderlandų ministru pirmininku“, – sakė R. T. Erdoganas ir pridūrė, jog šeštadienį jis turėtų telefonu pabendrauti su Jungtinės Karalystės ir Suomijos vadovais.
„Taip pat kalbėsimės su [NATO vadovu Jensu] Stoltenbergu, – nurodė turkų lyderis. – Toliau tęsime šias derybas, kad nenutrūktų mūsų telefoninė diplomatija.“
„Negalime pasakyti „taip“ [Švedijos ir Suomijos ketinimui]... stoti į NATO, saugumo organizaciją“, – pabrėžė R. T. Erdoganas.
R. T. Erdoganas šią savaitę pareiškė, kad Ankara paprašė Švedijos išduoti 30 „teroristų“, tačiau Stokholmas atsisakė tai padaryti.
Jo teigimu, Turkija yra „auka“ ir turi visus dokumentus bei informaciją apie „šias teroristines organizacijas“.
Penktadienį prezidentas pareiškė, kad NATO neturėtų suteikti narystės Stokholmui ir Helsinkiui, jei transatlantinė organizacija jautriai reaguoja į Turkijos nuogąstavimus.
Nors Švedija ir Suomija neabejotinai priklauso Vakarų pasauliui, jos daug dešimtmečių laikėsi neprisijungimo prie aljansų politikos, nenorėdamos provokuoti Rusijos.
Tačiau abiejų Šiaurės valstybių poziciją pakeitė pasaulį pribloškęs Maskvos įsiveržimas į Ukrainą, nesėkmingai siekusią įstoti į NATO.
Suomijos ir Švedijos delegacija pirmadienį pasisiūlė apsilankyti Turkijoje, bet R. T. Erdoganas atmetė tokį prašymą, pareiškęs, kad „jie neturėtų vargintis“.
J. Stoltenbergas ketvirtadienį nurodė, kad Turkijos „nuogąstavimai“ sprendžiami, siekiant rasti „susitarimą, kuris leistų judėti pirmyn“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Maskva: ambasada Bulgarijoje negali įprastai dirbti
Išsiuntus 70 diplomatų, Rusijos ambasada Bulgarijoje, Maskvos duomenimis, nebegali tinkamai dirbti. ...
-
Popiežius Pranciškus neigia kalbas apie galimus planus atsistatydinti4
Popiežius Pranciškus pirmadienį paskelbtame interviu atmetė kalbas, kad galbūt ruošiasi atsistatydinti, ir paneigė gandus, jog serga sunkia liga. ...
-
ES komisaras: Vokietija turi pratęsti savo branduolinių jėgainių eksploataciją6
Vokietija, anot ES vidaus rinkos komisaro Thierry‘io Bretono, turėtų ilgiau eksploatuoti savo branduolines elektrines. ...
-
JK įves naujas sankcijas Baltarusijai
Didžioji Britanija antradienį įves naujas sankcijas Baltarusijai. ...
-
Žuvusios „al Jazeera“ žurnalistės artimieji kritikuoja JAV tyrimą dėl kulkos2
Televizijos „al Jazeera“ žurnalistės Shireen Abu Akleh (Širin Abu Aklė) artimieji pirmadienį pareiškė „negalintys patikėti“ JAV pareiškimu, kad jos negali padaryti „galutinės išvados“, kien...
-
M. Draghi: Italijos ledyno griūtis susijusi su klimato kaita
Mažiausiai septynių žmonių gyvybių pareikalavusi griūtis didžiausiame Italijos Alpių ledyne yra susijusi su klimato kaita, pirmadienį sakė italų premjeras Mario Draghi (Marijus Dragis). ...
-
ES sukurs platformą Ukrainos atstatymui po karo
Europos Sąjunga (ES) sukurs platformą, padėsiančią koordinuoti Ukrainos atstatymą po Rusijos sukelto karo, pirmadienį pranešė Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen. ...
-
NATO ginkluotosios pajėgos Europoje turi naują vyriausiąjį vadą2
Amerikiečių generolas Christopheris G. Cavolis pirmadienį per ceremoniją Monse Belgijoje perėmė pareigas iš į pensiją išeinančio savo tautiečio Todo Wolterso. Šis aukščiausią postą užėmė trejus metus. ...
-
Popiežius paneigė spėliones, kad rengiasi atsistatydinti
Popiežius Pranciškus paneigė spėliones, kad galimai rengiasi atsistatydinti. ...
-
Skandinavijos oro linijos SAS praneša: pilotai pradės streiką
Skandinavijos oro linijos SAS pirmadienį pranešė, kad po žlugusių derybų dėl atlyginimų jos pilotai ketina pradėti streiką. ...