Prieš deportaciją iš Australijos kovojęs N. Djokovičius laimėjo bylą

Pirmoji pasaulio raketė Novakas Djokovičius (Novakas Džokovičius) pirmadienį netikėtai laimėjo deportacijos bylą Australijoje, teismui nurodžius nedelsiant paleisti jį iš migrantų sulaikymo vietos.

Šis verdiktas yra skaudus  smūgis australų vyriausybei, pastaruosius dvejus metus taikiusiai atvykėliams iš užsienio griežtus suvaržymus dėl koronaviruso pandemijos.

Teisėjas Anthony Kelly (Entonis Kelis) staiga nutraukė kelias dienas trukusius teisinius ginčus dėl sportininko vakcinacijos nuo COVID-19 statuso, valstybei atšaukus savo sprendimą panaikinti jam vizą.

Tačiau vyriausybės advokatas įspėjo, kad Australija vis dar gali pasinaudoti specialiais įgaliojimais ir įsakyti išsiųsti teniso žvaigždę iš šalies. Tokiu atveju N. Djokovičiui būtų uždrausta varžytis trejus metus.

34 metų N. Djokovičius trečiadienį atskrido į šalį, tikėdamasis išsaugoti savo Australijos atvirojo teniso čempionato nugalėtojo vardą ir siekdamas 21 kartą laimėti Didžiojo kirčio turnyrą.

Tačiau vietoj čempionui deramo sutikimo naktį jis buvo apklaustas oro uoste, jo viza buvo panaikinta, o pats sportininkas buvo perkeltas į migrantų sulaikymo vietą Melburne.

Pasieniečiai priėjo išvadą, jog nuo COVID-19 nepasiskiepijęs tenisininkas nepateikė pakankamai įrodymų, kad dėl sveikatos priežasčių būtų atleistas nuo tokios prievolės.

Pirmadienį per skubų nuotolinį posėdį teisėjas pareiškė, jog valstybė sutiko atšaukti savo sprendimą dėl vizos, todėl jis liepė nedelsiant paleisti N. Djokovičių.

„Toks paleidimas turi įvykti ne vėliau kaip per 30 minučių nuo šios nutarties paskelbimo“, – konstatavo A. Kelly.

N. Djokovičius buvo perkeltas į buvusį viešbutį „Park Hotel“ – penkiaaukštį pastatą, kur laikomi maždaug 32 migrantai, atsidūrę Australijoje griežtos imigracijos sistemos spąstuose. Kai kurie iš jų šioje įstaigoje laikomi jau kelerius metus.

Pasak N. Djokovičiaus advokatų, teismo pradžioje pateiktas prašymas perkelti sportininką į patalpas, kur jis galėtų ruoštis Atvirajam teniso čempionatui, liko neišgirstas.

„Nežmogiškos sąlygos“

Teismo išvadoje, perskaitytoje per posėdį internetu, primenama, jog N. Djokovičius buvo apklaustas naktį Melburno oro uoste, kur jis nusileido vėlai trečiadienį.

Kitą dieną paryčiais žaidėjui buvo pranešta, kad jis turi iki 8 val. 30 min. sureaguoti į svarstymą panaikinti jo vizą. Tačiau pasieniečiai atšaukė dokumentą dar 7 val. 42 min. vietos laiku.

Jei N. Djokovičiui būtų buvęs suteiktas visas žadėtas laikas, „jis būtų galėjęs pasitarti su kitais ir pateikti delegatui paaiškinimus, kodėl jo viza neturėtų būti panaikinta“, – nutarė teisėjas.

Nors posėdis vyko internetu, prie federalinio teismo pastato susirinko nedidelė grupė N. Djokovičiaus gerbėjų; jie mojavo Serbijos vėliava, laikė savo didvyrio nuotrauką ir šoko skambant akordeono muzikai.

Anksčiau per mitingą Belgrade tenisininko motina Dijana teigė, kad jos sūnus, keturias naktis praleidęs sulaikymo centre, buvo laikomas „nežmogiškomis sąlygomis“.

„Jį sulaikė ir net neduoda jam pusryčių – jis gauna tik pietus ir vakarienę, – citavo ją vietos žiniasklaida. – Jis neturi normalaus lango ir spokso į sieną.“

Šį savaitgalį Serbijos premjerė Ana Brnabič pareiškė, kad po „konstruktyvių derybų“ su savo kolega australu „pavyko susitarti, kad jis gautų maisto be gliuteno, treniruočių įrangos, nešiojamąjį kompiuterį“.

Nors ši aplinkybė neturėjo jokios įtakos bylos nagrinėjimui, N. Djokovičiaus pareiškimas, kad jis gruodžio 16-ąją sulaukė teigiamo COVID-19 testo sukėlė kontroversiją: paaiškėjo, kad sportininkas tą pačią dieną dalyvavo serbų Nacionalinės pašto tarnybos renginyje, per kurį buvo pristatoma jo garbei išleista pašto ženklų serija.

Be to, Belgrado teniso federacija paskelbė nuotraukų, kuriuose matyti, kaip N. Djokovičius gruodžio 17-ąją dalyvauja jaunųjų žaidėjų apdovanojimų ceremonijoje Serbijos sostinėje.

Federacija pranešė, kad pasaulio pirmoji raketė įteikinėjo žaidėjams taures ir prizus. Per renginį niekas nedėvėjo kaukės.

Kitai tenisininkei, dvejetų specialistei čekei Renatai Voračovai, Australijoje taip pat buvo panaikinta viza, nors ji irgi buvo atleista nuo skiepijimosi prievolės dėl sveikatos priežasčių.

R. Voračova šeštadienį išskrido iš šalies, kur buvo laikoma tame pačiame Melburno sulaikymo centre kaip ir N. Djokovičius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių