- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaulų ir sąnarių pažeidimai yra dažniausia ilgalaikio skausmo bei fizinės negalios priežastis, kuri visame pasaulyje kasmet paveikia šimtus milijonų žmonių. Pagal ligų paplitimą, judamojo aparato ligos yra trečioje vietoje – tai reiškia, kad apie 24 proc. viso pasaulio gyventojų turi pažeistą griaučių, raumenų ir sąnarių sistemą.
Laidoje „Sveikas rytojus“ renginių vedėjas ir aktorius Dainius Martinaitis atskleidė, jog gyvendamas labai aktyvų gyvenimą, jis net nepagalvojo, kad peržengus tam tikrą amžiaus ribą jam teks sunerimti dėl sąnarių.
„Gyvenu labai įtemptu gyvenimo ritmu. Kartais tenka nemiegoti ir dvi paras, o kartais, atvirkščiai – miegu penkias dienas, kad susigrąžinčiau energiją. Taip diena susimaišo su naktimi. Atėjus į renginį, būna, jog reikia išstovėti ant kojų ir 10 valandų. Visą laiką esi įtampoje, turi visus prižiūrėti“, – pasakojo vyras.
D. Martinaitis pastebėjo, jog ypač vyrai, kol yra sveiki, galvoja, kad taip bus visą gyvenimą. Tačiau, pasak aktoriaus, su amžiumi viskas po truputėlį pradeda keistis.
„Darosi baisu, kai stojiesi ir suvoki, kad viskas „traška, braška“. Norisi lėkti, bėgti, o supranti, kad jau nebegali, tada susimąstai, kad reikia kažką daryti ir labai gailiesi, kad nepradėjai anksčiau, kol dar buvai sveikas. Labai svarbu yra rūpintis sąnariais profilaktiškai. Gaila, kad tai supratau tik įžengęs į šeštą dešimtį“, – sakė D. Martinaitis.
Aktorius pasakojo, jog sužinojęs, kad kolagenas gaunamas iš žuvies ir pats mėgdamas žvejoti, dabar gaudo žuvis, kurių nekepa, o verda net kelias valandas.
„Žuvį verdu ilgai, kad ištirptų kuo daugiau kaulų, žvynų, kad gaučiau kuo daugiau kolageno. Į išvirusią žuvienę vėliau galima įstatyti šaukštą – atrodo, jog valgai ir sutepi sąnarius. Bet visas procesas trunka tikrai ilgai, reikia skirti net tris keturias valandas“, – pasakojo pašnekovas.
Darosi baisu, kai stojiesi ir suvoki, kad viskas „traška, braška“. Norisi lėkti, bėgti, o supranti, kad jau nebegali.
D. Martinaitis pasakojo, lankęsis trikolageno renginiuose, kur suprato, jog daugybė skirtingo amžiaus žmonių gyvena tais pačiais rūpesčiais.
„Žmonės dalinasi informacija, pasakoja, kas kokių bėdų turėjo, kad buvo labai sunku atsistoti, kad negalėjo pritūpti, o kažkam netgi reikėdavo po ilgo sėdėjimo atsistoti ir žengti dešimt penkiolika žingsnių, kad galėtų normaliai eiti. Dabar daugelis sako, kad atsistoja ir iš karto eina. Tai tik įrodo, kad yra, kas gali padėti“, – kalbėjo D. Martinaitis.
Dietistė Giedrė Arlauskė laidoje pabrėžė, jog sąnariai yra atsakingi už žmogaus judėjimą. Jeigu judant yra jaučiamas diskomfortas, tai gali turėti didelę įtaką žmogaus gyvenimo kokybei.
„Gali reikėti atsisakyti mėgstamos veiklos, sporto, būrelių lankymo ar net darbo. Taip pat prastėja nuotaika, mažėja energija. Kai žmonės jaučiasi gerai, sveikai, jie nesaugo sąnarių, o bėgant laikui, sąnariai vis dėlto dyla ir organizme pradeda mažėti medžiagų, kurios yra atsakingos už gerą sąnarių funkcionavimą“, – kalbėjo D. Arlauskė.
Pasak dietistės, didelė dalis žmonių sąnariais pradeda rūpintis tik tada, kai jau pajaučia diskomfortą, vyresniame amžiuje. D. Arlauskė taip pat pastebėjo, jog nemaža dalis šiuo metu besiskundžiančių dėl sąnarių sveikatos, yra jaunimas.
„Įtakos turi sėdimas darbas, ilgas laiko leidimas prie kompiuterio. Sąnariai nejuda ir automatiškai pradeda veikti prasčiau. Taip pat prisideda ir nepilnavertė mityba – negauname medžiagų, nejudiname sąnarių, tad jie mums apie save primena“, – kalbėjo D. Arlauskė.
Mokslo įrodyta, kad pagrindinė medžiaga organizme, kuri pradeda mažėti jau nuo 25 metų, yra kolagenas, taip reikalingas sąnariams. Todėl vos pajutus tai išduodančius požymius, verta kartas nuo karto, o jeigu reikia – ir nuolatos, papildyti jo atsargas.
„Sąnariams labai svarbūs II tipo kolageno peptidai, kurie yra pagrindinė sąnarių kremzlių sudedamoji dalis. Taip pat, chondroitinas, gliukozaminas, metilsulfonilmetanas ir kitos medžiagos, kurias organizmas turėtų gauti, kad sąnarys gerai funkcionuotų“, – kalbėjo G. Arlauskė.
Dietistė pasakojo, jog sąnario judesys turi būti pilnos amplitudės – tada išsiskiria medžiagos, reikalingos tam, kad sąnarys susiteptų ir nediltų.
„Kolageno galima gauti ir iš gyvūninės kilmės galvijų, ir augalinės kilmės produktų, bet labiausiai vertinamas yra žuvinės kilmės kolagenas. Ne ką mažiau svarbi yra kokybė, kad kolagenas būtų mažos molekulinės masės, nes taip organizmas jį pasisavina greičiau, paprasčiau ir būna kur kas vertingesnis. Tokiomis savybėmis ir pasižymi trikolageno produktai“, – pasakojo G. Arlauskė.
Medicinos aktualijų ir sveikatos laida „Sveikas rytojus“ – sekmadieniais, 12 valandą per TV8.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauniečiams – nemokamos kardioteniso treniruotės
Tenisas – Lietuvoje gerai žinoma sporto šaka, tačiau apie užsienyje populiarų kardiotenisą žino toli gražu ne kiekvienas. Šios treniruotės teigiamai veikia sveikatą, lėtina senėjimo procesus. Vasarą kauniečiai turi unikali...
-
I. Stonkuvienė prisiminė gąsdinančias patirtis: mano vaikas springo1
„Pirmaisiais savo gyvenimo metais Cecilija dažnai užspringdavo maistu. Tada viskas tarsi akimirkai sustoja, bet tu neturi laiko dvejoti, bijoti ir galvoti, ar viską darai gerai, ar nesuklysti – privalai veikti žaibiškai. Tik padėjusi ja...
-
ES gaus daugiau „Modernos“ vakcinos nuo COVID-19 omikron variantų
Europos Sąjunga antradienį pranešė, kad susitarė su bendrove „Moderna“ atidėti vakcinos nuo COVID-19 tiekimą, kad padidėtų tikimybė gauti skiepų nuo omikron variantų. ...
-
COVID-19 Lietuvoje: 1560 naujų atvejų, viena mirtis1
Statistikos departamentas trečiadienį pranešė, kad praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 1560 naujų koronaviruso atvejų. Nuo COVID-19 mirė dar vienas žmogus. ...
-
Nustatyti paprastesni reikalavimai statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos5
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos statutiniams pareigūnams ir pretendentams jais tapti. ...
-
Vakcinų nuo beždžionių raupų – per mažai: kai kurie skiepytis skrenda svetur5
Beždžionių raupams apimant vis daugiau šalių, po truputį plečiasi vakcinacijos tinklas. Tačiau kai kurios šalys vakcinų vis dar neturi pakankamai, kad patenkintų poreikį. Belgijos piliečiai kerta Prancūzijos sieną, norėdami pasiskie...
-
Vokietijoje nustatytas pirmasis vaiko užsikrėtimo beždžionių raupais atvejis1
Vokietijoje nustatytas pirmasis šalyje vaiko užsikrėtimo beždžionių raupais atvejis – infekcija patvirtinta ketverių metukų mergaitei, pranešė nacionalinis ligų kontrolės ir prevencijos centras Roberto Kocho institutas (RKI). ...
-
Kam rekomenduojamas vitaminas D?1
Su vitamino D trūkumu ar net stygiumi susiduria didžioji dalis Lietuvos gyventojų. Specialistai vienbalsiai tvirtina: vien saulės ar maisto produktų, kurie yra šio vitamino šaltiniai, nepakanka. Kam vaistininkai rekomenduoja pasirūpinti vit...
-
Nekalti simptomai gali reikšti pavojingą kepenų ligą: kaip atpažinti?
Visuomenėje kepenų ligos itin dažnai siejamos su besaikiu alkoholio vartojimu. Tačiau gydytojai primena: sunkius, su kepenimis susijusius sveikatos sutrikimus gali lemti ir tokios priežastys, kaip nutukimas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas, diabetas a...
-
Ragina pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu
Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai ragina tėvus suskubti atlikti privalomą profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Kartą per metus profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą privaloma vis...