Drastiškas šių specialistų trūkumas: situacija artėja prie blogiausio

Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus darbo krūvis.

Senatvės, traumų ar sunkių ligų akivaizdoje dirba Vilkpėdės ligoninės kolektyvas.

„Padėjėjas gali pakeisti sauskelnes, pamaitinti, paversti, bet vaistai, būklės vertinimas, procedūrų atlikimas yra slaugytojų darbas, kurių trūksta visoje Lietuvoje“, – teigė vyresnioji slaugos administratorė Ana Kovalevskaja.

Sensta tiek slaugomi, tiek slaugytojai. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, didelė slaugytojų dalis visoje Europoje artėja prie pensinio amžiaus. Apie 20 proc. dirbančių specialistų jau dabar yra vyresni nei 55 metų.

„Norisi kitos kokybės, o mes einame į dekvalifikaciją, nes priimame daugiau padėjėjų. Stebėjimas, sekamumas lieka antrame plane. Negerai tai, kad nėra dieninių slaugytojų, kurie dirbtų kiekvieną dieną ir matytų pacientų būklę, nes dauguma atvažiuoja iš rajonų, dirba kas kelintą parą“, – tikino Vilkpėdės ligoninės direktorė Ina Čebotariova.

Atlyginimas, darbo krūviai, aplinka, emocinis fonas jaunimo nevilioja, tad nenuostabu, jog ministerija įvardija triženklį skaičių, kiek slaugytojų trūksta jau dabar.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

„Turime skaičius iš Užimtumo tarnybos, laisvų darbo vietų slaugytojams yra 932“, – duomenimis dalijosi sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.

Toks trūkumas yra iššūkis ne tik ligoninėms, o ir, pavyzdžiui, mokykloms, kuriose mokosi vaikai su sunkia negalia.  

„O kas turi išduoti vaistus, patikrinti diabetiką, ar cukrus pakilęs. Auklėtojai bijo, tai turi padaryti tėvai arba slaugytojai, kurių nėra“, – kalbėjo „Ryto“ specialiosios mokyklos buvusi direktorė Violeta Markevičienė.

Prognozė dar niūresnė – Vyriausybės strateginės analizės centro skaičiavimu, po septynerių metų Lietuvoje gali trūkti daugiau kaip 4,5 tūkst. slaugytojų. Kad neįvyktų krachas, kardinalių sprendimų reikia jau dabar.

„Ne apie prestižą reikia kalbėti, o apie tai, kaip pakelti atlyginimus“, – sakė Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė. 

Šiemet atlyginimas Lietuvoje padidintas – vidutiniškai gaunama apie pusantro tūkstančio.

„Gal su savivaldybės priedu, su naktiniais tarifais, gal ir taip. Bet jeigu žmogus paskirtas dirbti dienomis, tai tiek neuždirba slaugytojas“, – pabrėžė vyresnioji slaugos administratorė.

Slaugytojai naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių, tai yra pertekliniai krūviai – tiek fiziniai, tiek emociniai.

Kad specialistai galėtų dirbti oriai ir gal net grįžti iš emigracijos, įvardija, kokio atlyginimo norėtų.

„Viršutinių lubų nėra, bet 2 tūkst. į rankas ir daugiau“, – atviravo Slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė. 

Iš kur pinigus būtų galima paimti?

„Finansavimas būtų padidintas, jeigu į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą, kaip žadama, būtų tinkamai mokama už valstybės draudžiamuosius – ne trečdalis, o tiek, kiek sumoka dirbantys asmenys“, – akcentavo A. Gerliakienė. 

Pinigai viena, bet ir krūviai, apie kuriuos kalbama ne vienerius metus, dabar, anot Medikų sąjūdžio, vis dar tokie.  

„Matome, kad slaugytojai naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių, tai yra pertekliniai krūviai – tiek fiziniai, tiek emociniai“, – kalbėjo Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė.

„Sveikatos sistema Lietuvoje yra apaugusi carinės Rusijos pelėsiais, tokio lygio, kur ryški hierarchinė sistema“, – tikino Medikų sąjūdžio valdybos narys Robertas Adomaitis. 

Galbūt laikas atsisakyti ir vis dar egzistuojančių 24 valandų budėjimų?

„Jeigu jie nebudėtų po 24 valandas, tai neatvažiuotų išvis, nes neverta būtų važinėti iš rajonų dėl kelionės ir laiko“, – aiškino Vilkpėdės ligoninės direktorė.

Sveikatos apsaugos ministerija sako turi nusimačiusi žingsnius: žada, kaip slaugytojus sugrąžinti iš užsienio ir kaip paruošti naujų, taip pat žada, jog slaugytojai turės daugiau pagalbos.

Taip pat neatsisakoma prisikviesti specialistų iš užsienio. 

„Žiūrime į šalis, kurios mums kultūriškai artimiausios: Ukraina, Gruzija, Vidurinės Azijos šalys“, – vylėsi sveikatos apsaugos viceministrė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vytautas

Vytautas portretas
Netrūksta slaugytojų ir naktim dirba po 2-3 slaugytojas skyriuose kai nori jaunimas įsidarbinti pasako vietų nėra,mums netrūksta . Tai nereikia perdėti ,o kas bus toliau matysime nereikia gąsdinti.

Irena

Irena portretas
Motinos Vyro pavainikis yra pasakęs ,,tai ką,socialiniai siknas Valys ligoninėse invalidams,,pačio motina tai išvarė pas seserį, kad prižiūrėtu ir šikna valytu, nes direktorius sūnus ir mentas anukas nepriziuri,nes pinigų nemoka,ir marti pedagogė į sudus rankų Nėkiš,va su tokiu požiūriu ,kodėl įdomu tokius ,,žmonės,,,,privalo,,slaugoje prižiūrėti ir padėti slaugės ir jų padėjėjos,už minimumą,tegul taip anūkams ir vaikams moka,ir ne minimumą ,tegul namie ir prižiūri,beje tris ,,direktoriai ,,už babkes pasodinti pagal.pazintys,ir anūkų prisikta ,niekam nereikia,reikėjo ,kai mokėjo už važiavimą ,,ko ne turciai,,,kitiems šika,ant kitų varo,o patys ,kad tik neduok dieve apie juos kas ką nors pasakys ir jų snukius parodys,taigi tragedija,o ypač kai į svečius nuvažiuoji,tai prisimeta,kad namie nėra, paskaičiuos kiek isidėjai cukraus ir kavos, patys uz ačiū po 7,10,metų gyveno kitų sąskaita,ir nieko,iš sudo ir vagių bei žmogžudžiu į elitą prie babkiu ir šiltų kėdžių,tokie ko guli slaugoje?

Medikė

Medikė portretas
Pati valdžia darė tyčia,kad ko mažiau būtų medikų,slaugytojų.Nereikėjo panaikint,kad nereikia atidirbti.Baigiai mokslus kaip tarybiniais laikais ir gauni paskirimą i kokį miestą ar rajoną.Paskui atidirbi kokius penkis metus.Po to keliauji i visas keturias puses.Juk tavę išmokino valstybė,o dabar jei turi atidirbti.Kitaip nieko gero nebus.Gaila,kad to neigyvendimo,nors tai norėta padaryti prieš dešimt metų.
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių