- Aušra Šiaulytė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus darbo krūvis.
Senatvės, traumų ar sunkių ligų akivaizdoje dirba Vilkpėdės ligoninės kolektyvas.
„Padėjėjas gali pakeisti sauskelnes, pamaitinti, paversti, bet vaistai, būklės vertinimas, procedūrų atlikimas yra slaugytojų darbas, kurių trūksta visoje Lietuvoje“, – teigė vyresnioji slaugos administratorė Ana Kovalevskaja.
Sensta tiek slaugomi, tiek slaugytojai. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, didelė slaugytojų dalis visoje Europoje artėja prie pensinio amžiaus. Apie 20 proc. dirbančių specialistų jau dabar yra vyresni nei 55 metų.
„Norisi kitos kokybės, o mes einame į dekvalifikaciją, nes priimame daugiau padėjėjų. Stebėjimas, sekamumas lieka antrame plane. Negerai tai, kad nėra dieninių slaugytojų, kurie dirbtų kiekvieną dieną ir matytų pacientų būklę, nes dauguma atvažiuoja iš rajonų, dirba kas kelintą parą“, – tikino Vilkpėdės ligoninės direktorė Ina Čebotariova.
Atlyginimas, darbo krūviai, aplinka, emocinis fonas jaunimo nevilioja, tad nenuostabu, jog ministerija įvardija triženklį skaičių, kiek slaugytojų trūksta jau dabar.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Turime skaičius iš Užimtumo tarnybos, laisvų darbo vietų slaugytojams yra 932“, – duomenimis dalijosi sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.
Toks trūkumas yra iššūkis ne tik ligoninėms, o ir, pavyzdžiui, mokykloms, kuriose mokosi vaikai su sunkia negalia.
„O kas turi išduoti vaistus, patikrinti diabetiką, ar cukrus pakilęs. Auklėtojai bijo, tai turi padaryti tėvai arba slaugytojai, kurių nėra“, – kalbėjo „Ryto“ specialiosios mokyklos buvusi direktorė Violeta Markevičienė.
Prognozė dar niūresnė – Vyriausybės strateginės analizės centro skaičiavimu, po septynerių metų Lietuvoje gali trūkti daugiau kaip 4,5 tūkst. slaugytojų. Kad neįvyktų krachas, kardinalių sprendimų reikia jau dabar.
„Ne apie prestižą reikia kalbėti, o apie tai, kaip pakelti atlyginimus“, – sakė Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.
Šiemet atlyginimas Lietuvoje padidintas – vidutiniškai gaunama apie pusantro tūkstančio.
„Gal su savivaldybės priedu, su naktiniais tarifais, gal ir taip. Bet jeigu žmogus paskirtas dirbti dienomis, tai tiek neuždirba slaugytojas“, – pabrėžė vyresnioji slaugos administratorė.
Slaugytojai naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių, tai yra pertekliniai krūviai – tiek fiziniai, tiek emociniai.
Kad specialistai galėtų dirbti oriai ir gal net grįžti iš emigracijos, įvardija, kokio atlyginimo norėtų.
„Viršutinių lubų nėra, bet 2 tūkst. į rankas ir daugiau“, – atviravo Slaugos specialistų organizacijos prezidentė Aušra Volodkaitė.
Iš kur pinigus būtų galima paimti?
„Finansavimas būtų padidintas, jeigu į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą, kaip žadama, būtų tinkamai mokama už valstybės draudžiamuosius – ne trečdalis, o tiek, kiek sumoka dirbantys asmenys“, – akcentavo A. Gerliakienė.
Pinigai viena, bet ir krūviai, apie kuriuos kalbama ne vienerius metus, dabar, anot Medikų sąjūdžio, vis dar tokie.
„Matome, kad slaugytojai naktį dirba ir su 40, ir su 60 ligonių, tai yra pertekliniai krūviai – tiek fiziniai, tiek emociniai“, – kalbėjo Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė.
„Sveikatos sistema Lietuvoje yra apaugusi carinės Rusijos pelėsiais, tokio lygio, kur ryški hierarchinė sistema“, – tikino Medikų sąjūdžio valdybos narys Robertas Adomaitis.
Galbūt laikas atsisakyti ir vis dar egzistuojančių 24 valandų budėjimų?
„Jeigu jie nebudėtų po 24 valandas, tai neatvažiuotų išvis, nes neverta būtų važinėti iš rajonų dėl kelionės ir laiko“, – aiškino Vilkpėdės ligoninės direktorė.
Sveikatos apsaugos ministerija sako turi nusimačiusi žingsnius: žada, kaip slaugytojus sugrąžinti iš užsienio ir kaip paruošti naujų, taip pat žada, jog slaugytojai turės daugiau pagalbos.
Taip pat neatsisakoma prisikviesti specialistų iš užsienio.
„Žiūrime į šalis, kurios mums kultūriškai artimiausios: Ukraina, Gruzija, Vidurinės Azijos šalys“, – vylėsi sveikatos apsaugos viceministrė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po vėžio operacijos – nežinia: Simona Milinytė prabilo apie miglotą ateitį
Dainininkė ir aktorė Simona Milinytė išgyvena sunkias akimirkas. Po Los Andžele atliktos sudėtingos žarnyno vėžio operacijos gijimas – ypač sunkus, o ramybės neduoda ir drastiški mitybos pokyčiai. Pokalbyje su LNK.lt Simona papas...
-
Ilgalaikis stresas keičia žmogaus kūną ir mintis: kaip su tuo kovoti?
Net jei žmogus atrodo emociškai stiprus, saulės trūkumas, rūpesčiai darbe ar asmeniniame gyvenime, sezoninės ligos gali kelti nemažai streso. Ilgainiui tai ne tik iššaukia neigiamas emocijas, tačiau gali išprovokuoti panikos...
-
Lietuvą masiškai apniko klastingi kraujasiurbiai: iki pandemijos – vienas žingsnis?
Lietuvą masiškai apniko blakės. Taip nutiko dėl to, kad lietuviai ėmė vis daugiau keliauti, o neapsižiūrėję šių greit plintančių kraujasiurbių parsiveža namo. Kasmet blakių skaičiai šokteli daugiau nei 20 proc. Specialistai...
-
Mokslininkai ragina keisti požiūrį į nutukimą: remtis reikia ne vien KMI rodikliu1
Mokslininkai siūlo pradėti kitaip žiūrėti į nutukimą ir jo nebediagnozuoti remiantis vien kūno masės indeksu (KMI). Žurnale „The Lancet“ teigiama, kad nustatant bendrą paciento sveikatos būklę daug naudingesnis yra kitas rodiklis &ndas...
-
Pernai paaukota daugiausia kraujo Lietuvos donorystės istorijoje1
Praėjusiais metais neatlygintinai paaukota daugiausia kraujo šalies donorystės istorijoje, antradienį pranešė Nacionalinis kraujo centras (NKC). ...
-
Pasveikę neskubėkime grįžti į įprastą ritmą
Gyvenant spartaus tempo laikais, kai nuolat siekiame greitų rezultatų, net sveikata tampa lenktynių dalimi: susirgę stengiamės kuo greičiau pasveikti ir sugrįžti į įprastą ritmą. Sveikatos specialistai primena, kad ne visada sveikimą galima paskub...
-
Auga sergančiųjų gripu skaičius: praėjusią savaitę nuo šios ligos mirė penki žmonės
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, praėjusią savaitę išaugo gripų atvejų skaičius, nuo šios ligos mirė penki žmonės. ...
-
Mažiausias mirčių skaičius per pastaruosius 13 metų: įvardijo pagrindines priežastis
Higienos institutas pristato naują interaktyvią švieslentę „Mirties priežastys Lietuvoje“, kurioje pateikiama informacija apie 2010–2023 m. mirusius nuolatinius Lietuvos gyventojus, pagrindines jų mirties priežastis, mirusiųjų ...
-
Išsitirti dėl klastingos ligos – didžiulės eilės12
Po vilties blyksnio, kad didžiulės eilės išsitirti dėl klastingos ligos sumažės, – pozityvumo mažai. Įsigaliojus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymui, kad miego apnėjos tyrimus galės atlikti ir mažesnės ligoninės, manyta, k...
-
Dėl medikų trūkumo uždarytas Alytaus S. Kudirkos ligoninės poskyris6
Nuo sausio pradžios nebeveikia Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyris. Kaip praneša „Alytaus naujienos“, jis buvo panaikintas po to, kai iš pareigų pasitraukė jame dir...