Kuo sveikatai naudingi kopūstai?

Kopūstai pradėjo augti prieš tūkstantmečius Viduržemio jūros regione. Šiandien yra galybė jų rūšių, kurie skiriasi spalva, lapų tekstūra, skoniu ir net aromatu. Kopūstas – viena daržovių, kurias galima sandėliuoti ir išlaikyti praktiškai iki naujo derliaus. Tad lietuviškas racionas be šių daržovių neišsiverčia.

Populiarūs visame pasaulyje

Sakoma, kad geriausia kopūstus patiekti žalius. Dietologai sutaria, kad ši daržovė privalo būti ir vegetarų bei žaliavalgių racione, mat yra gausi organizmui svarbių vitaminų ir mikroelementų.

Tačiau labai populiaru kopūstus atitinkamai paruošti. Štai kopūstų salotos užkariavo pasaulį nuo Amerikos iki Azijos, kur korėjiečiai neįsivaizduoja kasdienybės be garsiojo kimči. Ne ką mažiau garsi ir kopūstų sriuba.

Nauda sveikatai

Kopūstai gali padėti išgydyti vidurių užkietėjimą, skrandžio opas, odos ligas, egzemą, geltą, reumatą, artritą, podagrą, kai kurias širdies ligas, akių sutrikimus. Taip pat padėti sumažinti antsvorį, sustabdyti senėjimo procesus ir sumažinti Alzheimerio ligos riziką.

Kopūstai turi itin veiksmingų antioksidantų. Tiksliau, vitamino C, kurio turi daugiau nei apelsinai. Vienoje porcijoje daugiau nei pusė vitamino dienos normos. Pastarasis vitaminas mažina laisvųjų radikalų kiekį kūne, kurie yra pagrindinė senėjimo priežastis. Dėl vitamino C kopūstai naudingi gydant opas, depresiją, stiprinant imuninę sistemą ir kovojant su kosuliu ir peršalimu, gydant žaizdas ir pažeistus audinius, net tam tikras vėžio formas.

Kopūstuose taip pat gausu sieros. Ši yra labai naudinga, nes gelbsti kovojant su infekcijomis. Jos trūkumas gali paskatinti mikrobines infekcijas ir sulėtinti žaizdų gijimą. Kopūstai pašalina toksinus: laisvuosius radikalus, šlapimo rūgštis. Juose gausu jodo, kuris padeda funkcionuoti smegenims ir nervų sistemai. Taip pat vitamino E, gerinančio odos, akių ir plaukų būklę. Kopūstai turtingi kalcio, magnio, kalio ir kitų maistinių medžiagų ir yra naudingi bendrai sveikatos būklei.

Viename puodelyje arba 89 gramuose žalio kopūsto yra:

Kalorijų  22

Angliavandenių  5 g

Cukraus  3 g

Skaidulų  2 g

Baltymų  1 g

Natrio  16 g

Komentaras

Med. dr. Endrius Tomas Veilas (drweil.com):

- Kryžmažiedės daržovės, pavyzdžiui, kopūstai turi daugiau galios apsaugoti nuo vėžio. Nyderlanduose atliktas tyrimo metu šimtui tūkstančių žmonių nustatyta, kad tie, kurie valgė daugiausia daržovių, turėjo net ketvirtadaliu mažesnę riziką susirgti gaubtinės žarnos vėžiu. Tačiau tie, kurie daugiausiai valgė kopūstų, riziką sumažino praktiškai dvigubai. Taip pat beveik perpus sumažėjo storosios žarnos vėžio rizika. Kopūstai taip pat be galo naudingi širdies ir kraujagyslių sistemai. Kadangi turi cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių savybių. Kai kurie mokslininkai taip pat mano, kad kopūstų vartojimas stiprina pilvo raumenis.

Receptas:

Kopūstų sluoksniuotis

Reikės:

1 kopūsto,

0,5 kg vištienos faršo,

1 poro,

4 bulvių,

300 g Mocarelos sūrio,

2 svogūnų,

100 g brandinto kietojo sūrio,

druskos, pipirų, bazilikų,

2 šaukštų aliejaus,

1 šaukšto sviesto,

1 kubelio daržovių sultinio,

1 šaukšto citrinų sulčių.

Kopūstą ir porą nuplaukite. Kopūstą padalykite į keturias dalis ir stambiai supjaustykite, porą – pailgomis juostelėmis. Kopūstus ir porus šiek tiek pakaitinkite virš garų, kad suminkštėtų. Bulves išvirkite su lupenomis, atvėsinkite ir supjaustykite griežinėliais. Svogūnus susmulkinkite ir pakepinkite įkaitintame svieste, kol pasidarys permatomi, tada įmaišykite šakute faršą, jį pagal skonį pasūdykite, pagardinkite pipirais ir apie dešimt minučių patroškinkite. Karščiui atsparioje kepimo formoje vis užberkite mocarelos ir parmezano sluoksniuokite bulves, kopūstus ir porus, svogūnų ir faršo troškinį. Apkepą apliekite padažu, paruoštu trupintą sultinio kubelį sumaišius su prieskoniais, aliejumi ir citrinų sultimis. Kepkite karštoje orkaitėje apie pusvalandį. Skanaus!



NAUJAUSI KOMENTARAI

vv

vv portretas
Pritariu komentatoriui,kad kopustai kitokie negu anksciau. Nebera apvaliu galvu,kurios nebutu tokios kietos,kad lapu beveik neimanoma atskirti,be to labai kietos "gyslos" ir pats kopustas is tikruju sausas. Musu,lietuviski kopustai,tikrai buvo daug skanesni,o sitie dabartiniai ne tokie,be to,verdant daznai kyla kazkoks kaip dusto kvapas. Aisku,kad nuo kazkokiu trasu. Kazin ar taip jau ir sveika juos valgyti.

to aha

to aha portretas
nu gi kopustai irgi ne isimtis, kaip ir visos darzoves tresiamos purskiamos :)

Aha

Aha portretas
Kad kopūstas geras daiktas, tai ir be straipsnių aišku. Verčiau paaiškintumėt, kodėl Lietuvoje padorių kopūstų nebeliko? Mutantai kažkokie, sausi, kieti kaip akmuo. Lapai ne linksta, o trupa, balandėlių niekaip nesusivyniosi. O jei ankstyvieji, tai tokie garbanoti, kad irgi viso kopūstlapio neatsiplėši, tik skutelius. Čia kopūstinė mada tokia ar tiesiog pasityčiojimas?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių