- Ieva Dyraitė/lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir vietoj įvairiuose daiktuose naudojamų naftos produktų, pavyzdžiui – žaisluose, rūbuose.
Besisukantis aparatas atrodo niekuo neišskirtinis, kol jo neapšviečia šviesa. Tuomet ten pasimato plonytės gijos, kurios veikiamos elektromagnetinio lauko vejasi aplink metalinį cilindrą. Tai iš medžio išskirtos celiuliozės gijos, kurios virsta medžiaga, galinčia sukelti revoliuciją medicinoje.
„Mes, kaip mokslinė grupė, sugalvojome, kad galime panaudoti ir regeneracinėje medicinoje, tai reiškia, mimikuoti biologinius ląstelių procesus ir, žinoma, ateityje auginant organus. Inkstai ar kas kitas priklauso nuo rūšies ląstelių“, – kalbėjo KTU doktorantė Ingrida Pauliukaitytė.
Pasak mokslininkės, ant celiuliozės pagrindo gali būti išauginami bet kokie organai, kurie gali būti transplantuoti žmogui.
Be to, naudodami šią medžiagą, kuri visą gyvenimą buvo prieš mūsų akis, tereikėjo ją paimti iš gamtos, mokslininkai rado būdą, kaip radikaliai pakeisti vėžio gydymą.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Mūsų sukurtos pluoštinės, biomedicininės medžiagos atkartoja namų aplinką ląstelėms, kuriose jos gali augti. Pluoštinė struktūra atkartoja žmogaus odoje ar kituose organuose esantį tinklą, kuriose ląstelės natūraliai auga. Mes sukuriam dirbtinį tinklą, kur ląstelės jaučiasi kaip namuose“, – aiškino KTU Vyriausiasis mokslo darbuotojas Edvinas Krugly.
Kitaip tariant, mokslininkai rado būdą, kaip ant dirbtinio audinio išauginti naviką, kad jį būtų galima veikti vaistais.
„Buvo auginami krūties vėžio augliai, smegenų... Bandoma sukurti būdą, kaip laboratorijoje užauginti vėžį ir kaip atrasti, parinkti tinkamus naujus gydymo būdus“, – tęsė E. Krugly.
Šios medžiagos panaudojimas esą nebėra tolima ateitis, mokslininkai turi tikslą ir laiką, per kiek diagnozės turėtų būti suvaldomos.
„Vizija tokia, kad sistema, kurioje paėmus vėžio mėginį iš žmogaus, būtų galima per 7 paras parinkti tinkamą vaistą, koncentraciją, dozę, tinkamą būdą“, – sakė E. Krugly.
Vizija tokia, kad sistema, kurioje paėmus vėžio mėginį iš žmogaus, būtų galima per 7 paras parinkti tinkamą vaistą, koncentraciją, dozę, tinkamą būdą.
Be revoliucijos medicinoje, natūrali celiuliozė, išgaunama iš augalų, turėtų pakeisti kasdieninėje buityje naudojamų daiktų sudėtį.
Vietoj nuodingų naftos produktų jie gali būti gaminami iš natūralių produktų.
„Galima sudaryti kietus darinius, galima pakeisti naftos kilmės produktus, esančius žaisluose, švirkštuose, kurie naudojami medicinoje“, – aiškino I. Pauliukaitytė.
Ši medžiaga nėra visiškai naujovė – kai kur ji naudojama, tačiau iki šiol nebuvo žinoma, kokie jos pritaikymo būdai gali būti dar labiau išnaudoti.
„Šiuo metu celiuliozė pritaikoma biomedicinoje, audinių inžinerijoje, tai yra, kremzlės ar kaulo struktūroms atstatyti ar pakeisti“, – teigė I. Pauliukaitytė.
Celiuliozė naudinga dar ir tuo, kad ji galima sakyti nesibaigiantis resursas, kadangi randama natūralioje gamtoje, ji nuolat atauga.
„Celiuliozė yra vienas gausiausių gamtinių polimerų, polisacharidas, kuris aptinkamas augalinėse ląstelėse, dumbliuose, taip pat yra sintetinamas kai kurių bakterijų“, – kalbėjo I. Pauliukaitytė.
Mokslininkai sako, kad suradus būdą, kaip medžiagą panaudoti, dabar kitas iššūkis bus ją pritaikyti realybėje, o tam prireiks dar kelerių metų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trūkstant šios srities darbuotojų – siūlys finansuoti mokslus2
Lietuvoje trūkstant kelių šimtų slaugytojų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlys didinti valstybės finansuojamų vietų skaičių slaugytojo padėjėjo profesinio mokymo programai. ...
-
Padaugėjo mirčių nuo šios ligos: prakalbo ir apie skiepus7
Šį sezoną padaugėjo mirčių nuo gripo, nors gyventojai gana aktyviai skiepijasi nuo šios užkrečiamosios ligos, tuo metu nuo COVID-19 mirė 47 žmonės, o pasiskiepijo mažiau nei procentas gyventojų, rodo Sveikatos apsaugos ministerijos (S...
-
Santaros klinikos: Nacionaliniam vėžio institutui tapus filialu, darbą tęsia per 97 proc. darbuotojų
Nuo sausio reorganizavus Nacionalinį vėžio institutą (NVI) ir dalį jo pavertus Santaros klinikų filialu, darbą sveikatos įstaigoje tęsia beveik visi darbuotojai, auga suteiktų paslaugų skaičius. ...
-
Ministrė ieškos būdų kalio jodido tablečių suteikti Vilniuje neregistruotiems studentams1
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti būdų, kad kalio jodido tabletes galėtų atsiimti ir Vilniuje gyvenantys, bet čia savo gyvenamosios vietos neregistravę studentai. ...
-
Gydytoja nusprendė tvirtai – pacientų rusų kalba nekonsultuos138
Vaikų ligų gydytojos Indrės Plėštytės-Alminės įrašas socialiniuose tinkluose sukėlė tikrą audrą. Moteris paskelbė nusprendusi nebeteikti konsultacijų rusų kalba, išskyrus į Lietuvą neseniai atvykusiems ukrainiečiams. ...
-
Kaip atskirti, ar tai eilinis peršalimas, COVID-19 ar gripas?
Šiuo laiku, kaip ir kasmet, vis daugiau sunegalavusių žmonių. Medikai sako, kad šiuo metu daugiau žmonių serga „paslaptingąja" plaučių liga. Jos metu žmogus be kosulio nejaučia kitų simptomų. Šis susirgimas &nd...
-
Kas penktas lietuvis patiria nemigą: įvardijo kone pagrindinę priežastį
Kartu su Vilniaus universitetu (VU), „Tele2“ užsakymu Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad nemigą patiria kas penktas šalies gyventojas. Specialistų teigimu, viena iš didžiausių to priežasčių – perdėtas nar&...
-
Pas dalį Vilniaus rajono poliklinikos gydytojų gyventojai pateks be eilių1
Norintieji užsiregistruoti pas Vilniaus rajono poliklinikoje dirbančius gydytojus specialistus tą galės be ilgo laukimo eilėse. ...
-
Ramus kelias į sveiką šypseną su CLINIC | DPC: į odontologo kabinetą kviečia žengti be baimės5
Nerimas, baimė ar net panika – dažni jausmai, lydintys vizitą pas odontologą. Tačiau Kauno Šilainių mikrorajone neseniai atidaryta CLINIC | DPC odontologijos klinika siekia šiuos nemalonius jausmus išsklaidyti. Tai nėra tik da...
-
COVID-19 testų įsigijimo byloje bus apklausti Savickas, Stončaitis ir Pikžirnis3
Vilniaus miesto apylinkės teismas greitųjų COVID-19 testų įsigijimo byloje antradienį planuoja apklausti Seimo kanclerį Algirdą Stončaitį, energetikos viceministrą Arnoldą Pikžirnį bei ekonomikos ir inovacijų ministrą Luką Savicką. ...