COVID-19 pandemijos ribojimų Lietuvoje nebeliks, tačiau eilės pas medikus nesumažės?

  • Teksto dydis:

Nuo gegužės jokių pandemijos ribojimų Lietuvoje nebeliks. Vis dėlto, medikai sako, kad paslaugos pacientams nebebus tokios pat kaip iki pandemijos. Kas keisis pacientams ir medikams ir kaip šie vertina ekstremaliosios situacijos nutraukimą? Į šiuos klausimus LNK atsako Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pirmininkė Austrida Gerliakienė.

Anot medikės, ribojimų nebeliks, nes COVID-19 tapo eiliniu virusu. 

„Aš manau, kad tai yra visiškai normalus procesas ir tikrai matom, kad tas virusas perėjo į daug saugesnį lygį – mirtinų atvejų skaičius sumažėjo ir dabar tai vertinama kaip eilinis, paprastas virusas, kuris nebėra toks grėsmingas. Vadinasi, ta ekstremali padėtis nebetenka prasmės“, – teigė A. Gerliakienė.

Valstybė jau padarė, ką galėjo, kad suvaldytų pandemiją, dabar galima pasikliauti visuomenės sąmoningumu.

„Mūsų visuomenėje yra nemažai sąmoningų žmonių, kurie supranta savo specialiąsias būsenas. Jeigu yra linkusių sirgti arba jau sergančių ligonių, jie dėvės kaukes, plausis rankas, kaip ir visi normalūs piliečiai, nes tai yra būtina procedūra, norint apsisaugoti ir nuo kitų ligų, ne tik nuo COVID-19. Aš pasikliauju visuomenės sąmoningumu, nes valstybės ir vyriausybės vaidmuo jau kaip ir išsisėmė šitoj vietoj ir tikrai nebebūtina kažkokių specialių priemonių taikyti, kad būtų gelbstimos gyvybės“, – sakė LMS pirmininkė.

Nuo gegužės 1-osios nebeliks ir piniginių priedų už medikų darbą, kurie buvo mokami iki šiol už didesnį nei įprastai darbo krūvį.

„Labai aktyvių diskusijų šituo klausimu nebuvo, bet krūviai natūraliai sumažėja, tai ir priedai išnyksta. Kaip minėjau, virusas nebe toks pavojingas ir didžioji mūsų bendruomenės dalis, beveik 98 proc. yra paskiepytų medikų, tai to pavojaus užsikrėsti nėra didelio. Manau, kad ramiai reaguoja į šitą. Čia reikėtų kalbėti apie krūvius, kurie sumažės. Atlyginimai buvo susiję su tais krūviais. Ypatingai reanimacijos darbuotojams, kurie nesitraukdami budėjo prie COVID-19 pacientų“, – aiškino A. Garliakienė.

Pašnekovė teigia, kad gyvenimas jau niekad nebus toks, koks buvo prieš pandemiją, tačiau medikai geba prisitaikyti prie įvairių sąlygų.

„Manau, kad medikai sugrįš į praeitą gyvenimą, nors, manau, kad praeito gyvenimo jau nebeturėsim niekada, bet prisitaikys. Medikai – labai plastiški, jie geba prisitaikyti prie įvairių situacijų. Aš tai vertinu kaip pagerėjimą dėl to, kad mažesnis srautas ligonių, mažiau ir dirbt reikia, tai čia nebus didelio iššūkio“, – teigė LMS pirmininkė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Medikų trūkumas, tiek gydytojų, tiek slaugytojų, niekur nedingo ir jis bus ir ateityje. Eilės nesumažės ir tas prieinamumas nebus toks geras kaip norėtųsi.

Pacientai galės grįžti į poliklinikas, tačiau eilės niekur nedings, nes ir toliau išlieka medikų trūkumas. 

„Nuotolinės pacientų konsultacijos išliks, nes tai nėra absoliutus blogis, o tam tikrose situacijose jis yra labai geras, nes taupo pacientų laiką, tačiau reikia prisiminti, kad medikų trūkumas, tiek gydytojų, tiek slaugytojų, niekur nedingo ir jis bus ir ateityje. Eilės nesumažės ir tas prieinamumas nebus toks geras kaip norėtųsi, bet turėtų į tai atsižvelgti ir mūsų Sveikatos apsaugos ministerija ir priimti tam tikrus teisingus sprendimus, kad tie ligonių srautai nebūtų tokie nevaldomi ir tos eilės vis dėlto mažėtų. Tam yra priemonių, pavyzdžiui, koreguoti apmokėjimo už paslaugas sistemą, LMS tą siūlo. Yra dar resursų kaip pagerinti paslaugų prieinamumą“, – sakė A. Garliakienė.

Pacientų srautai padidėjo, tačiau medikų sumažėjo.

„Pacientų srautai nėra tinkamai valdomi ir šiuo metu. Per pandeminį laikotarpį 25 proc. padidėjo siuntimų išrašymas, taip pat nedarbingumo lapelių išrašymas buvo padidėjęs 63 proc. Tai tikrai buvo labai sudėtinga situacija medikams. Nebebus taip paprasta, nes dalis pensinio amžiaus medikų išėjo dėl padidėjusio krūvio ir tų medikų tikrai nepadaugėjo“, – kalbėjo medikė.

Anot A. Garliekienės, pandemijos metu atsiradusios nuotolinės konsultacijos yra gera praktika, kuri pasitarnaus ir ateityje bei padės išvengti itin didelių pacientų srautų.

„Medikų tikrai nepadaugės, o paslaugos nuotoliu išliks. Ne visi su tuo sutinka, bet, kai reikia pratęsti receptus arba trumpai pasikonsultuoti, nuotolinės paslaugos puikiai pasitarnauja“, – teigė A. Garliakienė.

Ką apie ekstremalios situacijos atšaukimą galvoja paprasti žmonės? 

Gatvėje kalbinti praeiviai teigė, kad per pandemiją labai pasiilgo susibūrimų, kultūros renginių. Kiti džiaugėsi išsilaisvinę nuo kaukių.

„Tiesą sakant, galvojau, kad vaikščiosiu su kauke ilgą laiką, bet, kaip dauguma žmonių, tas kaukes pamiršau ir dabar tiesiog norisi pasimėgauti artėjančia vasara ir laisve, galimybe kvėpuoti ir nusiteikti, kad rudenį vėl reikės tas kaukes užsidėti“, – šypsojosi vilnietis.

Kitas sostinėje kalbintas vyras, dėvėjęs kaukę, teigė, kad su ja jaučiasi saugiau.

„Su kauke man ramiau. Stengsiuosi nešioti net kai atšauks“, – sakė vyras.

Ne visi džiaugiasi pandemijos ribojimų atšaukimu.

„Yra įvairių sričių, kur daug žmonių susirenka. Žmonės dar vis tiek nenori apsidrausti: kiti ir čiaudo, ir vaikšto, ir važiuoja be kaukių“, – piktinosi moteris.

„Truputėlį prieš, nes dar ir sergančių yra. Dar žmonės turėtų labiau apsisaugoti“, – sakė praeivė.

Kiti į COVID-19 jau žiūri kitaip nei pandemijos pradžioje.

„Jau net galvoj atėjo tas suvokimas, kad tiesiog gripas. Pradžioj mes nežinojom, kas tai per brudas“, – prisiminė praeivė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Suvaržymai pasijuto ne visiems. „Taip pat vaikštau, kaip ir vaikščiojau, tik tiek, kad su kauke, o važiuot, tai niekur nevažiuoju – penki metai iš Panevėžio nebuvau išvažiavęs“, – šypsojosi vyras.

„Gyvenom įprastą gyvenimą, nelabai ir jautėsi, buvo kitų problemų didesnių. Šiek tiek užmiršom COVID-19“, – teigė šiaulietė.

Suvaržymai išnyks, tačiau virusas niekur nedings. „Paskelbimas tos pandemijos pabaigos kaip ir nieko nesprendžia, juk viskas priklauso nuo žmonių sąmoningumo“, – sakė kalbinta moteris.

Yra ir besidžiaugiančių pritaikytais suvaržymais. „Nenusibodo, man gerai viskas. Jeigu reikia, tai reikia. Saugoja, kad nenumirtumėm dar“, – juokėsi senolė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių