Nekalti simptomai gali reikšti pavojingą kepenų ligą: kaip atpažinti?

  • Teksto dydis:

Visuomenėje kepenų ligos itin dažnai siejamos su besaikiu alkoholio vartojimu. Tačiau gydytojai primena: sunkius, su kepenimis susijusius sveikatos sutrikimus gali lemti ir tokios priežastys, kaip nutukimas, antsvoris, mažas fizinis aktyvumas, diabetas ar metabolinis sindromas.

Kaip atpažinti?

„Pasaulyje itin sparčiai plinta kepenų liga, kuri ilgainiui pažeistose kepenyse sukelia uždegimą, kepenų cirozę ar net kepenų vėžį. Nealkoholinis steatohepatitas (NASH), dar kitaip vadinamas nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, yra susijęs su riebalų kaupimusi kepenyse. Ligos pradžioje pacientai nejaučia jokių simptomų. Tai ypač svarbi problema, nes, laiku neatkreipus dėmesio, ši liga gali baigtis sudėtingomis komplikacijomis“, – sako šeimos gydytoja Toma Šimulienė.

Pasak medikės, ši liga yra itin klastinga, kadangi ją sunku aptikti ir atpažinti. Kepenyse skausmo receptorių nėra, tad žmogus gali nieko nejausti tol, kol neprasideda vėlyvosios stadijos.

„Kai kurie nespecifiniai požymiai vis dėlto gali išduoti sutrikusią kepenų veiklą. Jeigu dažnai jaučiamas nuovargis, padidėjęs dirglumas, energijos trūkumas, miego sutrikimai, tai gali reikšti kepenų veiklos sutrikimą, nors šie simptomai būdingi ir kitoms ligoms“, – pastebi T.Šimulienė.

Padidėjusi pilvo apimtis, gelta, kraujavimas iš nosies ar dantenų signalizuoja apie progresuojančią kepenų ligą.

Suriebėjusias kepenis gali išduoti maudimas po dešiniojo šonkaulio lanku, dispepsijos požymiai (viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas ar diskomfortas, pasireiškiantis dėl blogo virškinimo), pilvo skausmai. Medikė ragina pajutus šiuos simptomus nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.

„Nustačius metabolinį sindromą (dėl rezistencijos insulinui atsirandančius medžiagų apykaitos sutrikimus, – red. past.), cukrinį diabetą, podagrą, širdies ligas, būtina pasitikrinti kepenų būklę. Padidėjusi pilvo apimtis, gelta, kraujavimas iš nosies ar dantenų signalizuoja apie progresuojančią kepenų ligą“, – sako gydytoja.

Rizikos grupės

Žmonės, kurie neatsakingai renkasi maisto racioną ir yra fiziškai neaktyvūs, dažniausiai linkę turėti problemų su nutukimu arba metabolinį sindromą, nors jis gali būti ir įgimtas. Šių sutrikimų padariniai – suriebėjusios kepenys. Tačiau kepenys suriebėja ir sveikai, ir aktyviai gyvenantiems asmenims.

„Aukštas kraujospūdis, padidėjęs šlapimo rūgšties kiekis ir didelis cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje – dar vienas pavojaus signalas. Esant šiems veiksniams žymiai padidėja kepenų suriebėjimo rizika“, – sako gydytoja.

Nors sveikas gyvenimo būdas itin svarbus, kepenų suriebėjimą gali lemti ir kiti veiksniai. Gydytoja teigia, kad genai – taip pat svarbūs: „Jeigu nustatytas paveldėtas polinkis sirgti šia liga, tokiems žmonėms itin svarbu periodiškai tikrintis kepenų būklę.“

Ligos prevencija

Kepenų ligas itin dažnai sukelia ne tik alkoholis, bet ir prasta mityba. Ji turi būti subalansuota ir įvairiapusė, kupina skaidulų. Patartina vengti per didelio angliavandenių, riebalų ir cukrų kiekio ir nepiktnaudžiauti sūdytu ir rūkytu maistu.

„Įtraukite į mitybos racioną kepenis valančius produktus, tokius kaip avokadai, morkos, greipfrutai, burokėliai, žalioji arbata, česnakai, žalios lapinės daržovės, ciberžolė ir t.t. Kepenys mūsų organizme atlieka itin svarbų vaidmenį – padeda atsikratyti toksinų, tad jų veiklai itin kenkia sveikatai nepalankių riebalų ir rafinuotų angliavandenių prisotintas maistas ir neracionaliai vartojama maisto papildų gausa“, – teigia šeimos gydytoja.

Medikė primena, kad, siekiant rūpintis kepenų sveikata, reikėtų saikingai vartoti vaistus. Būtina įvertinti poveikį kepenims ir jokiu būdu nevartoti alkoholio su vaistais. Vaistus reikėtų vartoti tik prireikus ir įvertinus jų neigiamą poveikį organizmui.

„Kitas svarbus aspektas – aktyvus gyvenimo būdas. Fizinis aktyvumas turėtų būti kasdienė rutina. Tinkamas fizinis aktyvumas didina gerojo cholesterolio kiekį kraujyje, padeda sumažinti svorį. Taip pat nepamirškite profilaktiškai stiprinti sveikatą ir reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją, prireikus išsitirti kepenų veiklą“, – pataria T.Šimulienė.

Gydytoja priduria, kad prireikus galima vartoti specialius preparatus, kurie apsaugo kepenis ir mažina jų pažeidimus. Juose yra esencialinių fosfolipidų, kurie skatina kepenų audinio atsinaujinimą ir padeda regeneruotis. Gerai kepenų funkcijai taip pat svarbūs antioksidantai, tokie kaip vitaminas E, cinkas, selenas, vitaminas C.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių