Sodininkystės sezonas: rizikos ir pirma pagalba įsipjovus

  • Teksto dydis:

Sodininkystės sezono metu neretai įsipjaunama ar įsibrėžiama. Todėl, prieš užsiimant augalų priežiūra, patariama pasikartoti pirmos pagalbos taisykles susižeidus ir prisiminti, kada reikėtų skubėti pas gydytoją dėl stabligės arba sepsio rizikos.

Gresia mirtina infekcija

Nors darbuojantis sode yra gan sudėtinga išvengti nedidelių įbrėžimų ar įsipjovimų, vaistininkė Elvyra Ramaškienė pabrėžia, kad vertėtų būti itin atsargiems. Anot jos, svarbu ne tik mokėti pasirūpinti žaizda, bet ir atpažinti ankstyvuosius sepsio ir stabligės simptomus.

Sepsiui būdingas pykinimas, kraujosruvos, intensyvus širdies plakimas, padažnėjęs kvėpavimas, pakilusi temperatūra.

„Dirvožemyje gausu bakterijų, kurios gali būti naudingos augalams, bet kelti pavojų mūsų sveikatai. Per menkiausią įsibrėžimą į mūsų organizmą gali patekti kenksmingų medžiagų, sukeliančių stabligę arba sepsį. Abi šios infekcijos yra labai pavojingos gyvybei. Sepsiui būdingas pykinimas, kraujosruvos, intensyvus širdies plakimas, padažnėjęs kvėpavimas, pakilusi temperatūra. Stabligė prasideda nuo surakintų žandikaulių, atsiranda raumenų spazmai, ypač aplink lūpas, taip pat ryjant“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Pirmi veiksmai susižeidus

Jeigu tvarkydami savo augalus įsipjovėte, vaistininkė dalijasi aštuonių žingsnių atmintine, į ką reikėtų atsižvelgti imantis gydymo.

1. Pirmiausia žaizdą nuplaukite. Porą minučių palaikykite žaizdą po drungnu tekančiu vandeniu.

2. Apžiūrėkite žaizdą. Nuplovę galėsite geriau ją apžiūrėti – koks jos gylis ir dydis. Nuo to priklausys jūsų tolesni veiksmai.

3. Dezinfekuokite. Jeigu žaizda negili, galite ją visą dezinfekuoti antiseptiku. Tačiau jei ji gili – dezinfekuokite tik žaizdos kraštelius.

4. Priemonės su sidabru. Mažoms ir negilioms žaizdoms gydyti patariama naudoti antibakterines priemones su sidabru. Jos pagreitina gijimą ir sumažina infekcijų riziką, randų tikimybę.

5. Tinkamai sutvarstykite. Negiliai žaizdai pagal dydį ir gylį rinkitės pleistrą arba tvarstį. Jeigu žaizda gili – ant jos dėkite sterilią marlės servetėlę ir du tris kartus apsukite tvarsčiu. Pakartokite tai bent porą kartų. Vykite pas gydytoją, o jei kraujavimas gausus – kvieskite greitąją.

6. Stebėkite žaizdą ateinančią parą. Jeigu žaizda buvo negili ir pas gydytoją vykti nereikėjo, ateinančiomis dienomis atidžiai ją stebėkite. Jeigu jums pasireikš bent vienas simptomas: stiprus tinimas, pūliavimas, raudonumas už įsipjovimo ribų, plėtimasis arba kylanti temperatūra, – skubėkite pas gydytoją.

7. Dėvėkite apsaugines pirštines. Sodininkaujant tai ypač svarbu, taip pat būtina ir tais atvejais, jeigu gyjant žaizdai vis tiek tęsiate sodo darbus. Per menkiausią įsipjovimą ar įsibrėžimą tiek ant rankų, tiek ant kitų kūno vietų galima pasigauti sepsį arba stabligę, todėl papildoma apsauga labai svarbi.

8. Pasiskiepykite nuo stabligės. Žinios, kaip pasirūpinti žaizda įsipjovus, – labai svarbios. Tačiau lygiai taip pat svarbu užbėgti pavojui už akių ir iš anksto pasiskiepyti nuo stabligės. Saugokite save ir artimuosius.NAUJAUSI KOMENTARAI

nuomonė

nuomonė portretas
Manau, daug svarbiau nei pirštinės , dėvėti apsauginius akinius. Akies trauma dėl šakos, spyglių įdūrimo daug rimtesnė, negu piršto įsipjovimas.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių