Šventinio laikotarpio iššūkiai sveikatai: konsultuoja gydytojai

  • Teksto dydis:

Kalėdos, Naujieji metai – tai laikas, kurio metu ypač mėgaujamės maistu, atlaidžiau žvelgiame į miego režimą ir patiriame nemažai streso.

Kaune įsikūrusios BIOFIRST klinikos gydytojai įspėja apie tykančius pavojus sveikatai bei kaip jų išvengti.

Optimali mityba šventiniu laikotarpiu

Gydytoja gastroenterologė Rasa Makarevičienė:

„Maisto funkcija – organizmo ląstelių aprūpinimas visomis būtinomis medžiagomis: baltymais, riebalais, angliavandeniais, mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir vandeniu. Deja, šiuolaikinė maisto pramonė yra itin išradinga ir maisto produktus „aprūpina“ visiškai nenaudingomis medžiagomis mūsų organizmui. Tai būtų hidrinti riebalai, rafinuotas, kaitintas aliejus, baltų miltų gaminiai ir kt. Šventiniu laikotarpiu žmonės ne tik gausiai persivalgo, tačiau ir nesilaiko jokio mitybos režimo, kas gali paūminti lėtines skrandžio ligas arba pridaryti naujų problemų. Tradiciniai Kūčių stalo patiekalai nėra blogi patys iš savęs – pavyzdžiui, silkė turi daug omega rūgščių; žalos gali pridaryti garnyras. Vengtinas silkės išmirkymas aliejuje – verčiau ją skaninti graikiniais riešutais ar obuoliais, morkomis. Kalbant apie kisielių – iš esmės jame esantis krakmolas apsunkina virškinimą, tačiau jei jo išgersime nedidelę stiklinę, nieko blogo nenutiks. Visas mišraines rekomenduoju gardinti nedideliu šaukštu gero, kokybiško, šalto spaudimo aliejaus, o aguonpienį gaminti su aguonomis, vandeniu ir medumi, nededant cukraus.“

„Šventinės mitybos esmė – maisto kiekis. Pacientams, turintiems padidintą skrandžio rūgštingumą, vertėtų iš anksto apsirūpinti vaistais, nes plačiai naudojamas sodos ir vandens mišinys tiesiog skatina rūgštaus skrandžio turinio nutekėjimą į dvylikapirštę žarną. Apskritai visais atvejais geriausia yra pasikonsultuoti su gastroenterologu. Endoskopiniai skrandžio ir žarnyno tyrimai BIOFIRST klinikoje gali būti atliekami su anestezija, todėl baimintis nėra dėl ko. Taip pat šių tyrimų ne visada ir reikia – kartais pakanka ultragarsinio ištyrimo, laboratorinių tyrimų ar paciento apžiūros“.

Infarkto rizika padidėja kalėdiniu laikotarpiu

Gydytoja kardiologė Gintarė Muckienė:

„Nors daugeliui atrodo, kad persivalgymas yra laikinai nemalonus, bet nepavojingas reiškinys, iš tiesų jis kenkia visam žmogaus organizmui. Perteklinis riebių patiekalų vartojimas didina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir apkrauna visus organus. Širdis – ne išimtis. Jei tarp šeimos narių ar svečių yra sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis, šventinio stalo patiekaluose turėtų nebūti riebaus maisto, perdirbtos mėsos gaminių, saldžių kepinių, margarino, gazuotų gėrimų, itin sūrių produktų (jie kelia kraujo spaudimą). Alkoholis per šventes taip pat yra vienas pagrindinių perteklinių kalorijų šaltinių. Šis gėrimas skatina dehidrataciją, dar labiau išbalansuojančią elektrolitus. Nesinori pacientų pernelyg gąsdinti, tačiau taip pat nesinori, kad jų šventes sugadintų netikėtas vizitas į ligoninę. Iš tiesų, reikia padaryti viską, kas priklauso nuo mūsų – per šventes susitelkti ne į maistą, o į buvimą su artimaisiais ir ne tik sėdėti prie stalo, tačiau ir išeiti drauge pasivaikščioti, aplankyti miesto eglutę. Taip pat pravartu kartą per metus atvykti profilaktiniam, kompleksiniam kardiologiniam ištyrimui, kurį sudaro veloergometrija, širdies echoskopija bei gydytojo konsultacija. Tokiu būdu ne tik Kalėdas, bet ir kitas šventes sutiksite ramūs. Ankstyvus organizmo pakitimus visada įveikti lengviau, nei kovoti su jau įsisenėjusiomis problemomis.“

Peršalote prieš pat šventes – neužsiimkite savigyda!

Šeimos gydytoja Eglė Savickaitė:

„Peršalimo ligos, rodos, niekada neateina „laiku“, o susirgti prieš pat šventes – išties nepavydėtina situacija. Neteisingai gydantis, galime ne tik susidurti su komplikacijomis, bet ir patirti finansinių išlaidų bei prailginti ligos laiką. Pirmiausia reikia pažinti savo priešą ir parinkti tinkamus ginklus jam įveikti. Visa tai – gydytojo užduotis. Kadangi peršalimo ligas dažniausiai sukelia virusai, nereikėtų griebtis nuo seniau užsilikusių antibiotikų – jais gydomi tik bakterijų sukelti susirgimai. Taip pat vertėtų vengti alkoholio vartojimo, nes, priešingai nei manoma, jis susilpnina imunitetą ir dar labiau išsausina gleivinę, sudarydamas palankią terpę tiek virusams, tiek bakterijoms. Sunerimti vertėtų esant ūmiai pasireiškusiems simptomams: aukšta, virš 38°C temperatūra, galvos, raumenų skausmai, bei bendrieji peršalimo simptomai, kurie gali būti gripo susirgimo požymiai. Labiausiai pažeidžiama grupė – nėščiosios, vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai. Esant neaiškiems nusiskundimams ar siekiant nustatyti vos pastebimas negalavimų priežastis, atliekame unikalų viso organizmo ištyrimą su „Global Diagnostics“ sistema. Sprendimų yra – svarbu savo sveikatą patikėti specialistams.“

Šventiniu laikotarpiu BIOFIRST klinika dirbs gruodžio 23, 27, 28 (šeštadienis), 30 ir 31 dienomis.

Mus rasite: Studentų g. 37, Kaunas. Tel. registracijai: +370 686 40 115, 8 37 75 08 66. www.bioklinika.lt



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių