- Gabrielė Grigošaitytė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seime – ambicingas planas, kaip Lietuva savarankiškai apsirūpins energija. Tam reikės milžiniškų investicijų – 150 mlrd. eurų, bet planui sukliudyti gali ne pinigai, o gyventojai.
Dalis vietos bendruomenių prieštarauja statomoms vėjo jėgainėms, išprašo ir degalų gamyklas. Žmonės labiausiai bijo triukšmo ir asmeninio turto nuvertėjimo.
Pašonėje gyvenamojo namo, vietoj galvijų bandos – gigantiškas statinys. Ūkininkas Arūnas šį sklypą sutiko išnuomoti vėjo elektrinės statytojui. Su sąlyga, kad bus nuraminti aplinkiniai gyventojai.
„Vienintelė priežastis, dėl ko žmonės baiminasi, tai nekilnojamo turto vertės sumažėjimas, vienintelis ir nenuginčijamas faktas“, – kalbėjo Arūnas.
Širvintų rajone planai dideli – 117 vėjo jėgainių. Tačiau gyventojai susiskaldę – arba už, arba stoja piestu prieš šiuos užmojus.
„Dėl garso. Buvote prie vėjo jėgainių nors kartą? Žemė dreba“, – aiškino širvintiškis Robertas.
„Aš už, reikia mums savo elektros“, – teigė vyras.
Vėjo parko likimas dar nežinioje. Poveikio aplinkai ataskaita pateikta, bet Širvintų rajono savivaldybė turi krūva pastabų.
„20 pastabų, klausimų, į kuriuos reikės atsakyti, ties tuo dirbame. Tikimės įvertinti tą situaciją ir nuspręsti, ar tas projektas gali gyvuoti, ar ne“, – nurodė UAB „Žalia žemė“ direktorius Darius Narmontas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vėjo elektrinių parkai gali rastis kone kiekvienoje savivaldybėje. Mat, tikslas – po šešerių metų tokių elektrinių turėti trigubai daugiau.
„Didesnis potencialas bendrai yra Vakarų Lietuvoje. Energijos suvartojimas dėl gyventojų kiekio yra labiau rytinėje Lietuvoje“, – pabrėžė Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Saulės elektrinių ant stogų taip pat turi daugėti triskart. Bent jau taip žada energetikos ministras Dainius Kreivys, pristatęs ambicingą planą Seimui – nebepirkti energijos ir viską pasigaminti patiems, o žmonės esą mokės mažiau.
„Kaina vartotojams apie 2030 metus turėtų būti tarp 5–6 centų, 20–30 proc. mažesnė nei turime dabar. Be abejo, dar reikia pridėti perdavimo ir skirstymo tarifus“, – šnekėjo energetikos ministras.
Opozicija mato kliūčių – energetinę nepriklausomybę siūlo vieni, o įgyvendinti teks kitiems.
„Ydingiausia praktika, kuri gali būti kadencijos pabaigoje, nusprendus, jog reikia naujos strategijos, taip užmetant savo pamąstymus kitai Vyriausybei. Manęs tai neįtikina“, – tvirtino buvęs premjeras Saulius Skvernelis.
Mažai komunikuojama su žmonėmis, mažai informacijos. Bendruomenės mažai įtraukiamos į būsimus planus. Tas nežinojimas sudaro pasipriešinimą.
O ir investicijos į vėjo, saulės parkus, gamyklas kelia klausimą, kas už viską sumokės.
„Iki 2050 metų strategijos įgyvendinimui reikės apie 150 mlrd. eurų ir klausimas, kas juos mokės – ar privatūs vystytojai, ar vis tik bus mokama per tarifą visų vartotojų“, – kalbėjo Seimo narys (LSDP) Gintautas Paluckas.
„Tas šaltinis bus privačios, europinės lėšos. Nedidelė dalis biudžeto“, – teigė D. Kreivys.
Tačiau ambicingam planui gali sutrukdyti net ne politikai Seime, o visuomenė. Tą parodė ir incidentas Kretingos rajone. Investuotojai norėjo statyti metanolio ir žaliojo vandenilio gamyklą prie Darbėnų, bet buvo gyventojų išprašyti iš rajono.
„Oi, palauksime poveikio aplinkai sprendimo. Jis pats nemato, kad paskirta vieta gamyklai – 45 metrai nuo sodybos?“, – kovo šeštą dieną šnekėjo moteris.
Meras perspėja ir dėl pirmojo vėjo parko jūroje.
„Projektas daromas, bet vėl savivaldybė yra nustumta į šalį. Komunikacijos jokios, o visi kabeliai, vamzdynai bus Kretingos rajono savivaldybėje“, – nurodė Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.
D. Kreivys ragina susiprasti gyventojus. Saugumas ir elektros kainos priklauso nuo to, kiek elektros pasigaminsime.
„Jeigu patys nesigaminsime elektros energijos, neturėsime gamybos viduje, tai nėra garantijos, kad paspaudus mygtuką namuose, elektra užsidegs“, – pabrėžė Dainius Kreivys.
„Mažai komunikuojama su žmonėmis, mažai informacijos. Bendruomenės mažai įtraukiamos į būsimus planus. Tas nežinojimas sudaro pasipriešinimą“, – tikino Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos vadovė Eglė Juozapavičienė.
Kas prie savo namo teiksis priimti elektrinę, žadama nepalikti tuščiomis. Kitąmet gyventojams bus mokamos išmokos už pagaminamos energijos kiekį.
„Tie gyventojai, kurie gaus iš vystytojų šias lėšas, galės naudoti savo aplinkos gerovei, kelių tiesimui“, – kalbėjo Lietuvos energetikos agentūros vadovė.
Norima daugiau statyti saulės, vėjo, vandenilio gamyklų, atgaivinti atominę elektrinę. Šiam planui turės pritarti Seimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
I. Ruginienė – už savanorišką kaupimą pensijai, 4 dienų darbo savaitę, ilgesnes atostogas
Pretendentė į socialinės apsaugos ir darbo ministrės postą Inga Ruginienė teigia iš darbo profsąjungose į politiką atėjusi norėdama griežtesnės politinės valios priimant svarbius darbuotojams bei socialiai pažeidžiamiems žmonėms sprend...
-
Neatgavusi 300 tūkst. eurų skolos, pajūrio statybų įmonė „Statedma“ atleidžia visus darbuotojus
Vos dvejus metus Klaipėdoje veikusi statybų bendrovė „Statedma“ bankrutuoja, netekusi didelio kliento Danijoje, ir Užimtumo tarnybai pranešė apie visų 27 darbuotojų atleidimą. ...
-
Kaune užbaigtos antrojo A. Meškinio tilto statybos30
Automagistralėje ties Kaunu baigtos antrojo A. Meškinio (Kleboniškio) tilto statybos, praneša „Via Lietuva“. ...
-
Verslo atstovai kritikuoja griežtinamą užsieniečių įdarbinimo tvarką7
Verslo atstovai kritikuoja Vidaus reikalų ministerijos (VRM) priimtą sprendimą nuo gruodžio 1 dienos sugriežtinti užsieniečių įdarbinimo tvarką. Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso (TTLA) teigimu, tai neigiamai atsilieps įmonių veiklai ir...
-
Ūkininkų protestus rengusio I. Hofmano patirtį G. Paluckas laiko privalumu1
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas „didžiuliu privalumu“ laiko tai, jog kandidatas į žemės ūkio ministrus Ignas Hofmanas organizavo šių metų pradžioje vykusius ūkininkų protestus. ...
-
Nežabota biurokratija žudo ir pačią valstybę46
Biurokratinė sistema stabdo šalies ekonominį vystymą, kuris šiuo laikotarpiu yra Lietuvos išgyvenimo klausimas. Laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva teigia: geopolitinė situacija yra tokia, kad turime būti ši...
-
M. Lingė: konservatoriai nepalaikys Vyriausybės programos ir jos įgyvendintojų19
Konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė sako, jog partija nepalaikys naujos Vyriausybės programos, taip išreikšdama nepritarimą sudarytai valdančiajai koalicijai. ...
-
„Sodra“ pranešė, kada pensijos ir išmokos pasieks gyventojus1
Visas pensijas ir daugumą periodinių išmokų „Sodra“ išmokės dar prieš šventes, o vaiko priežiūros išmokų gavėjai gruodį gaus dvi išmokas, skelbiama pranešime žiniasklaidai. Visos kitos &bdq...
-
M. Lingė: opozicija galėtų palaikyti naują pajamų apmokestinimą
Opozicijoje esančių konservatorių frakcijos Seime seniūnas Mindaugas Lingė sako, kad ji galėtų paremti valdančiųjų ketinimus keisti gyventojų pajamų apmokestinimą (GPM). ...
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas15
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...