Pirmasis darbas: ką būtina žinoti?

  • Teksto dydis:

Artėjant vasarai vaikai ir paaugliai aktyviau ieškosi sezoninių darbų; tokie papildomi laikini darbuotojai aktualūs tampa ir kai kurių veiklos sričių įmonėms.

Tačiau tam, kad pirmasis darbas nepaliktų nusivylimo ar nuoskaudų, jaunajam darbuotojui reikia žinoti ir savo teises, ir pareigas. Todėl prieš prasidedant sezoniniams darbams Valstybinė darbo inspekcija (VDI), bendradarbiaudama su Lietuvos darbo biržos Jaunimo darbo centrais, vykdo jaunimo vasaros konsultacijas.

Šių renginių grafikas yra paskelbtas VDI interneto svetainėje www.vdi.lt.

VDI primena: bet kokio amžiaus jaunajam darbuotojui svarbiausia įsidėmėti – įsidarbinimas prasideda nuo darbo sutarties pasirašymo. Būtent darbo sutartis yra garantas, kad darbdavys atsiskaitys su darbuotoju; ji suteiks galimybę apginti savo teises tiek dėl darbo ir poilsio laiko, tiek dėl saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų, tiek dėl žalos atlyginimo nukentėjus darbe ar pašalpos susirgus.

Jaunimas, jų tėvai ar norintys įdarbinti jaunus asmenis darbdaviai su darbo inspektoriais taip pat gali pasikonsultuoti telefonu Vilniuje 213 9772, elektroniniu paštu (info@vdi.lt) arba VDI Facebook paskyroje. Naudinga informacija taip pat pateikiama VDI interneto svetainės rubrikoje „VDI – jaunimui“.

Tolesnėje informacijoje VDI pateikia atsakymus į dažniausius klausimus.

Kas yra jaunas asmuo?

Tai asmuo iki aštuoniolikos metų. Paauglys – jaunas asmuo, kuriam yra ne mažiau kaip šešiolika ir ne daugiau kaip aštuoniolika metų. Vaikas – jaunas asmuo iki šešiolikos metų.

Nuo kelerių metų galima įsidarbinti?

Įsidarbinti galima nuo keturiolikos metų . Tačiau net ir tokio vaiko darbas turi būti įformintas darbo sutartimi. Tik taip įgyjamos darbo garantijos, kurios labai reikalingos, ypač jei darbe įvyktų nelaimingas atsitikimas.

Kas yra darbo sutartis?

Tai susitarimas tarp darbdavio ir darbuotojo dėl darbo sąlygų (kokį darbą reikės dirbti, kur jį atlikti, koks bus atlygis už tai, kiek valandų per dieną ir kiek dienų per savaitę reikės dirbti ir pan.). Sutartis sudaroma raštu dviem vienodais egzemplioriais, kurių vienas lieka darbdaviui, o kitas – darbuotojui.

Ar keturiolikmetis gali savarankiškai sudaryti darbo sutartį?

Ne. Vaikui nuo keturiolikos iki šešiolikos metų darbo sutarčiai sudaryti reikia vieno iš tėvų (ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą) raštiško sutikimo, vaiko sveikatą prižiūrinčio gydytojo leidimo su išvada apie vaiko sveikatą ir tinkamumą dirbti konkrečius numatytus darbus, o mokslo metų laikotarpiu – ir mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštiško sutikimo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

as

as portretas
GALI KIEK NORI SKELBTI ĮSTATYMUS VISKAS DĖL AKIŲ KAI SUSIDURI SU REALYBE TAI; ARBA TU SUSITAIKYK KAIP YRA ARBA DINK IŠ TĖVYNES, NES UŽ 300 EURŲ NEIŠGYVENI IR KO ČIA KALTINTI TUOS EMIGRANTUS. VISIEMS TAI AIŠKU IR NIEKAM IŠ POLITIKŲ NEĮDOMU TIK PRIEŠ RINKIMUS PRISIMENA. GYVENKITE KAIP NORITE, TAI VYKSTA ŽMONĖS KURIE GALI.

as

as portretas
GALI KIEK NORI SKELBTI ĮSTATYMUS VISKAS DĖL AKIŲ KAI SUSIDURI SU REALYBE TAI; ARBA TU SUSITAIKYK KAIP YRA ARBA DINK IŠ TĖVYNES, NES UŽ 300 EURŲ NEIŠGYVENI IR KO ČIA KALTINTI TUOS EMIGRANTUS. VISIEMS TAI AIŠKU IR NIEKAM IŠ POLITIKŲ NEĮDOMU TIK PRIEŠ RINKIMUS PRISIMENA. GYVENKITE KAIP NORITE, TAI VYKSTA ŽMONĖS KURIE GALI.

KODĖL?

KODĖL? portretas
O svarbiausio neparašė. Jei esi vaikas iš socialiai remtinos šeimos ir nori vasarą padirbėti, kad turėtum savo eurą geresniam rūbui ar pramogai, tai užsidirbti nepavyks. Nes pinigėliai bus prisumuoti prie šeimos pajamų ir atitinkamai sumažinta socialinė parama. Tokia realybė.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių