Profesinė sąjunga: paskelbus sankcijas Rusijos oligarchui, „Lifosa“ prašo valstybės pagalbos

Europos Sąjungai paskelbus sankcijas netiesioginiam Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ savininkui Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai, įmonė pirmadienį dirba puse pajėgumų, apie darbuotojų atleidimus kol kas nepranešama, teigia darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas.

Kėdainių meras Valentinas Tamulis sako, kad situacija „Lifosoje“ aptarta su vietos Užimtumo tarnybos skyriumi, tačiau kol kas jokie sprendimai nepriimti, laukiama daugiau informacijos iš bendrovės.

„Buvo tik pasitarimas, kaip reikėtų elgtis, jeigu darbuotojai būtų atleidžiami. Mano žiniomis, šiandien įmonėje situacija tokia, kad nuo ketvirtadienio iš esmės niekas nepasikeitė, žinau, kad bendrovės vadovybė šią savaitę turės susitikimą su darbuotojais, vadovai geriausiai ir pakomentuotų, ir aš planuoju su jais susitikti, tada būtų daugiau informacijos“, – pirmadienį BNS sakė V. Tamulis.

„Lifosos“ administracijos atstovai komentarų kol kas neteikia. Praėjusį ketvirtadienį įmonė pranešė, kad tęsia veiklą ir sieks išsaugoti darbo vietas.

„Toks buvo generalinio direktoriaus kreipimasis į įmonės darbuotojus, buvo pranešta, kad įmonė dirba 50 procentų pajėgumu. Kol kas nėra žinių, kad kažkas būtų išsiųsta į prastovas“, – BNS pirmadienį sakė „Lifosos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstas Šlama.

A. Melničenką dėl karo Ukrainoje ES į sankcijų sąrašus įtraukė kovo 9-ąją, o „Lifosos“ sąskaitos areštuotos diena vėliau. Darbo užmokestis darbuotojams, anot K. Šlamos, išmokėtas dar iki sankcijų paskelbimo, tačiau dėl to kyla problemų atsiskaitant pagal kitus darbo santykius.

„Atlyginimai buvo išmokėti dar iki sankcijų pritaikymo, bet yra anksčiau suplanuotos atostogos ar išėjimas iš darbo, tai atsiskaitymai su šiais žmonėmis neįmanomi, dėl užblokuotų sąskaitų šiems žmonėms pinigų išmokėti negalima“, – sakė K. Šlama.

„Lifosoje“ dirba keik daugiau nei tūkstantis žmonių, maždaug trečdalis jų priklauso dviem profesinėms sąjungoms, kurių atstovai BNS patvirtino, kad pirmadienį įmonės darbuotojai dirbo taip, kaip ir anksčiau.

„Niekas nepanikuoja, visi susitelkę, stengiasi dirbti savo darbą ir padėti vieni kitiems, tikimės, kad vadovai padarys viską. Nuo mūsų visų priklauso, ką geriausiai galima padaryti, šiuo atveju socialinė partnerytė yra pirmoje vietoje“, – teigė K. Šlama.

„Mes dirbame įprastai“, – pirmadienį BNS sakė nepriklausomos „Lifosos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas.

Bendrovė jos gaminama pertekline šiluma aprūpino Kėdainius, o areštavus jos sąskaitas miestui didžiąją dalį šilumos tiekia „Panevėžio energija“.

„Ketvirtadienį po pietų mes perėmėme Kėdainių šildymą – trečdalį pasiliko „Lifosa“, o likusią dalį mes. Iki ketvirtadienio 100 procentų šilumą miestui tiekė „Lifosa“. Mes visą laiką buvome pasiruošę“, – BNS pirmadienį sakė „Panevėžio energijos“ generalinis direktorius Petras Diksa.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis praėjusį ketvirtadienį sakė, kad, jo žiniomis, „Lifosa“ kreipsis į teismą ir aiškinsis, ar jai sankcijos pritaikytos teisingai.

Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teismo pirmininko padėjėja Vaiva Milkeraitienė BNS pirmadienį sakė, kad bendrovė nei į šį, nei į kitą Lietuvos teismą kol kas nesikreipė.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. priklauso A. Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“.

„EuroChem Group“ kovo 10 dieną pranešė, kad A. Melničenka nuo kovo 9 dienos atsistatydino iš jos direktorių valdybos, jis taip pat nebėra pagrindinis grupės naudos gavėjas. Tačiau kaip konkrečiai tai padaryta, nepranešama.

Prašo valstybės pagalbos

Daugiau nei tūkstantį darbuotojų turinti „Lifosa“ kreipėsi į valstybės institucijas prašydama padėti užtikrinti jos veiklos tęstinumą.

„Siekiame įveikti visus sunkumus ir darome viską, kas mūsų galioje, kad rastume išeičių iš susidariusios padėties. Vis dėlto valstybės pagalba dabar yra gyvybiškai svarbi siekiant sudaryti sąlygas užtikrinti bendrovės veiklos tęstinumą ir apsaugoti mūsų įmonės darbuotojų bei jų šeimų gerovę“, – pranešime teigė „Lifosos“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius.


Šiame straipsnyje: LifosaRusijasankcijostrąšos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių