„Žvelk giliau“ ir TAU veikla socialinės pagalbos, palaikymo ir įgalinimo kontekste

Kiekvienas amžiaus tarpsnis turi savo ypatumų ir iššūkių, galinčių nulemti psichikos sveikatos sunkumus, emocines krizes. Išgyventos situacijos, patyrimai neretai yra panašūs, tačiau disponavimas patirtimi turi daug individualių niuansų. Ką daryti su mūsų patirtimi, išgyvenimais, kad jie nestabdytų gyvenimo ir netemdytų minčių?

Atviram pokalbiui ne vieną kartą Kauno TAU bendruomenės narius pakvietė psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto įgyvendinamo projekto „Žvelk giliau“ komandos nariai ir koordinatorius smuikininkas Gediminas Dalinkevičius. Šio projekto tikslas – pamatyti psichologiškai ir fiziškai kenčiantį žmogų bei jam padėti, paskatinti visus vyresnius žmones skirti laiko psichikos sveikatai ir sau.

Kodėl tai svarbu TAU bendruomenei?

Klausimo aktualumas ypatingai išryškėja demografinių pokyčių – visuomenės senėjimo sąlygomis. Gyvename nuolat kintančioje įvairovėje, kuriai būdingas kompleksiškumas. Pokyčius lydi didėjantys reikalavimai žmogui bei įtampos, patiriamos dėl konkurencijos ir nuolatinio mokymosi būtinybės, keliančios stresą, provokuojančios krizės situacijas.

Viena tokio mokymosi krypčių, atliepianti suaugusiųjų mokymosi – andragogikos principus, susijusi su Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) veiklos organizavimo tikslais ir patirtimi. Tai autonomiškumo, savęs realizavimo ir krizių įveikos siekis, reikalaujantis darbo su informacija, gebėjimo kurti savojo žinojimo sistemas, gebėjimo projektuoti veiklą, modeliuoti mokymosi, saviugdos, savitarpio pagalbos programas, aktualias XXI a. visuomenėje (Linkaitytė, 2003).

Nuo Lietuvos nepriklausomybės pradžios nevyriausybinės organizacijos (NVO) inicijavo alternatyvias ir inovatyvias paslaugas, siekdamos atliepti paslaugų gavėjų poreikius. Jų vaidmuo visuomenėje dažnai apibūdinamas, kaip buriantis panašių interesų turinčius asmenis ar jų grupes į organizacijas ir jų tinklus.

Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos MČTAU komanda su prof. Nilole Večkiene ir Jolanta Velykiene. Organizatorių nuotr.

Reikšmingas tokio bendradarbiavimo ir jo rezultatyvumo pavyzdys yra TAU. Ilgametė veiklos patirtis, savitarpio ryšiai, MČTAU vaidmuo plėtojant bendradarbiavimą, leido sukaupti tarpdisciplininio bendradarbiavimo patirtį ir paskatino Nacionalinės TAU asociacijos, NTAUA, inicijavimą ir įteisinimą.  TAU veikla dėl savo aktyvaus pilietinio vaidmens siejama su savanoryste. Tad NTAUA gali tapti priemone savitarpio pagalbai bei solidarumui plėtoti Lietuvoje. TAU narių sąmoningas siekis padėti žmonėms ir savo šaliai tampa demokratinės visuomenės vertybe, nes savanorystė yra susitelkusios visuomenės atspindys. Tokia visuomenė turi daugiau galios, sprendžiant aktualias specifinius poreikius turinčio žmogaus, visuomenės ir valstybės problemas. Todėl ypatingai svarbus yra klausimas: kaip mokymosi procesas TAU bus įgyvendinamas, kaip bus realizuojamos esminės nuostatos – „įgalinimas“ ir „dalyvavimas“.

Pastaruoju metu, svarstant TAU veiklos kokybės ir efektyvumo klausimus, pabrėžiama visų TAU narių bendradarbiavimo, efektyvios tarpusavio komunikacijos, bendradarbystės, nuolatinio mokymosi, aiškių tikslų ir pasitikėjimo suvokimo svarba. Bendradarbiavimo, santykių ir pasitikėjimo tema tampa ypatingai aktuali valstybei vis didesnę atsakomybę deleguojant bendruomenėms.

Čia ypatinga vieta tenka TAU, kurio veikloje stebima skirtingų kartų, skirtingų profesinių kultūrų, skirtingos socialinės ir bendrakultūrinės patirties atstovų sąveika, įgalinanti multidisciplininės bendruomenės formavimąsi.

Konceptualios TAU veiklos nuostatos

„Ko galiu tikėtis iš gyvenimo?..“ „Ko gyvenimas gali tikėtis iš manęs?..“ Klausimo pakeitimas įgalina žmones „atitrūkti“ nuo jų pačių...(159 p.)“...visada atsiranda žmonių, kurie nesitenkina medžiaga. Jų dvasia prasiveržia pro medžiagos ribas: randa ir susikuria įkvėpimą ir aspiracijas, skleidžiasi imdami iš visuomenės ir duodami visuomenei. Taip tautoje kuriamas bendras dvasinis turtas – dvasinė kultūra“ (9 p.).

„Žmogus gyvena trijose dimensijose: fizinėje, protinėje ir dvasinėje. Dvasinė dimensija yra specifiškai žmogiška ... Joje reiškiasi pažinimas, ypač pažinimas vertybių ir tuo pačiu prasmės. Pažindamas vertybes žmogus „išeina iš savęs ir jų siekia“ (158 p.).

Savęs viršijimas – yra trys būdai vertybių realizavimui: 1) darbas ir kūryba, 2) patirtis, 3) laikysena.“  (K. Trimakas (1996), Žmogaus aukščiausi skrydžiai).

Vis dažniau susiduriame su socialinių ryšių, asmeninės, socialinės, mokymosi kompetencijos problemomis, kurių padariniai: a) įtampos ir nesusikalbėjimas socialinės poliarizacijos situacijoje, b) iššūkiai senėjančiam žmogui: socialinė atskirtis, vienatvė ar socialinis dalyvavimas? c) Kartų ryšio būtinybė ir problema: vizija ir/ar tikrovė?

Multidiscipliniškumo kontekste išryškėja esminis mokymosi aplinkos konstravimo aspektas – kokiomis edukacinėmis priemonėmis ir kokioje edukacinėje erdvėje konstruojamos prielaidos, galimybės ir sąlygos socialinės atskirties įveikai senėjančioje visuomenėje. Čia ypatinga vieta tenka TAU, kurio veikloje stebima skirtingų kartų, skirtingų profesinių kultūrų, skirtingos socialinės ir bendrakultūrinės patirties atstovų sąveika, įgalinanti multidisciplininės bendruomenės formavimąsi.

Tęstinių (2004–2018) VDU ir LSMU socialinio darbo ir edukologijos mokslininkų atliktų tyrimų rezultatai ir išvados bei praktinė darbo Kauno TAU (2016–2022) patirtis patvirtino išskirtinę trečiojo amžiaus universitetų savanorystės svarbą multidisciplininės bendruomenės formavimosi procese.

Interpretuojant tęstinių tyrimų rezultatus išryškėjo trys reikšmingos konceptualios sampratos, kurios gali būti suprantamos kaip kompetencijų plėtotės sritys.

Iniciatyvos tikslas – skatinti visuomenę atvirai kalbėtis apie psichikos sveikatą. Įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų savo ar savo artimųjų gyvenime tapti psichikos sveikatos ambasadoriais ir dalintis patirtimi.

Projekto organizatorius – Higienos institutas, projektą finansuoja – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, „Žvelk giliau“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kedainiai po kauno

Kedainiai po kauno portretas
Socialiniai " darbuotojai" lemtingai dalyvauja susidorojime ir neteisetai skiria globa, siekia padaryti issilavinusi zmogu neveiksniu. Vykdo gaujos ir nieksu" artimuju", siekianciu maziausiai uzvaldyti turta, nurodymus. Turi savo policija, medikus, teisejus tam.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių