Prie Rusijos ambasados Vilniuje – protestas dėl seksualinio smurto Ukrainoje

Trečiadienį prie Rusijos ambasados Vilniuje rengiama protesto akcija dėl seksualinio smurto Ukrainoje.

Visą dieną truksianti akcija, kurios pagrindinis akcentas – informaciniai stendai su istorijomis apie ukrainiečių patirtą prievartą, rengiama Džinsų dienos išvakarėse.

Ši diena skirta seksualinės prievartos prevencijai bei švietimo kampanijai, taip pat išreikšti paramą seksualinę prievartą patyrusioms aukoms bei pabrėžti, kad seksualiniam smurtui nėra jokio pateisinimo.

Džinsų dienos Lietuvoje pradininkas ir organizatorius Tadas Gudauskas žurnalistams Boriso Nemcovo skvere sakė, kad šių metų akcijos šūkis – „Vis dar nėra pasiteisinimo“, o ji skirta solidarizuotis su visais Ukrainos žmonėmis.

„Negalime sakyti, kad solidarizuojamės tik su Ukrainos moterimis, nes ir vyrai, ir moterys patiria seksualinę prievartą. O Džinsų dienos tikslas yra pasakyti „ne“ seksualinei prievartai“, – teigė T. Gutauskas.

Visame B. Nemcovo skvere iškabintuose plakatuose – vaizdai iš Bučos, Irpino ir kitų Rusijos įvykdytų civilių žudynių vietų. Nuotraukose – negyvų žmonių kūnai, sugriauti pastatai pateikiami kartu su trumpomis istorijomis apie žmonių patirtus kankinimus ir nužudymus.

Jomis iliustruojami masiniai pranešimai apie Rusijos okupuotose teritorijose rusų karių prievartautas ir nukankintas Ukrainos moteris, vaikus.

T. Gudauskas sako, kad jį patį viena labiausiai sukrėtusių istorijų – ukrainietės Tatjanos pasakojimas apie tai, kaip ši po žudynių Bučoje ieško savo sūnaus ir sako turinti svajonę jį rasti.

Bet ji žino, kad ta svajonė yra žlugusi, nes ji turėjo savo sūnų ir jo draugus palaidoti savo sode.

„Bet ji žino, kad ta svajonė yra žlugusi, nes ji turėjo savo sūnų ir jo draugus palaidoti savo sode. Kitos istorijos – kaip rusų okupantai išprievartauja moterį pasiteisindami tuo, kad jos vyras yra nacis, o jų sūnus kitame kambaryje viską stebi ir girdi. Istorijos – žiaurios, bet reikėtų pripažinti, kad jos yra realios“, – pabrėžė jis.

Akcijos organizatorius atskleidė ir pats būdamas 12 metų patyręs seksualinę prievartą. Anot jo, karo pabėgėliams, turintiems tokių patirčių, pirmiausia būtina nemokama kokybiška psichologinė pagalba, o jei būtina – užtikrinti ir galimybes nutraukti nėštumą.

„Pati prievarta kyla iš to, kad norima parodyti savo jėgą, yra jėgos nelygybė. Pirmiausia reikėtų susidoroti su tuo, kad prieinama psichologinė pagalba yra būtina, tai yra būtinybė dabar (...). Manyčiau, visada yra galimybė kviesti į Lietuvą ne tik sudaryti sąlygas pasidaryti abortą, bet turime kalbėti ir apie psichologinę pagalbą“, – tvirtino jis.

L. Balandžio / BNS nuotr.

Džinsų dienos organizatoriai su Lietuvos žmogaus teisių centru teigia nuo metų pradžios lankantys mokyklas ir vedantys paskaitas apie seksualinį smurtą. T. Gudausko teigimu, seksualinis smurtas ir priekabiavimas yra „labai didelė problema Lietuvos mokyklose ir Lietuvos visuomenėje“.

Į akciją su anūku Emiliu atvykęs ukrainietis Aleksandras Ganzia sako Lietuvoje jau gyvenantis pakankamai ilgą laiką ir jau turintis Lietuvos pilietybę. Anot jo, ši realistinė paroda primena, kaip skausminga matyti „siaubingą Rusijos kariuomenės elgesį“.

„Tai – tikras genocidas šalyje. Jį gali sustabdyti Ukrainos kariuomenės pajėgos kartu su Ukrainos žmonių drąsa. Ir, žinoma, mes turime padėti ir remti Ukrainą“, – akcentavo jis.

Vyras pabrėžė, kad Ukrainai be šių akcijų taip pat būtina karinė, finansinė pagalba, jis dėkojo už ją Lietuvai ir privačioms iniciatyvoms.

„Turime veikti, laikas yra labai svarbu“, – pridūrė Aleksandras.

Akcija vyks visą dieną, daugiau dalyvių tikimasi vakare, apie 18 valandą. Prie iniciatyvos ketina prisijungti ir keli Seimo konservatoriai.


Šiame straipsnyje: protestasRusijos ambasadakaras Ukrainojeseksualinis smurtas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių