- Jūratė Skėrytė [2], BNS [3]
- [4]
- [4]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [5]
Seimo Kultūros komitetas siūlys Vyriausybei sudaryti tarpinstitucinę komisiją, kuri esant poreikiui įvertintų, ar konkretus Rusijos, Baltarusijos atlikėjas, meno atstovas nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui ir gali koncertuoti Lietuvoje.
Trečiadienį komitetas nutarė kreiptis į Vyriausybę siūlydamas sukurti tokią tarpinstitucinę komisiją.
Seimo nariai savo ruožtu žada rengti įstatymų pataisas sugriežtinti renginių organizatorių atsakomybę.
„Komitetas nutarė kreiptis į Vyriausybę prašydamas sukurti komisiją, kuri būtų tas atsakingas vienetas, kuris galėtų atsakyti į klausimus, kodėl tam tikri atlikėjai gali ar negali koncertuoti Lietuvoje“, – trečiadienį po uždaro Kultūros komiteto posėdžio žurnalistams sakė jos narys konservatorius Vytautas Kernagis.
Anot jo, dabar renginių organizatoriai nežino, į ką kreiptis, kad gautų išvadą, ar kuris nors kūrėjas gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, ar jo koncertai Lietuvoje nesukels neigiamų reakcijų.
„Dabar yra asmuo vienoje ministerijoje, asmuo – kitoje (...) Nėra aiškios sistemos“, – teigė V. Kernagis.
Problema turbūt yra ta, kad visi draudimai vyksta jau po fakto.
„Problema turbūt yra ta, kad visi draudimai vyksta jau po fakto. Pirma pakviečiamas atlikėjas, tada žiniasklaida parašo, kad jis jau koncertuos ir po fakto jam jau uždraudžiama atvykti“, – aiškino Seimo narys.
Pasak jo, situacijos negelbsti ir tai, kad Lietuva nebeišduoda vizų Rusijos piliečiams, nes žinomi atlikėjai neretai turi kitų valstybių pilietybes, Šengeno vizas.
V. Kernagio teigimu, tarpinstitucinė komisija būtų būtent ta vieta, kur koncertų, gastrolių organizatoriai gautų atsakymus į visus klausimus.
Joje galėtų dirbti Kultūros, Vidaus reikalų, Užsienio reikalų ministerijų atstovai, kaip ekspertai pasitelkiami Valstybės saugumo, Migracijos departamentų, policijos pareigūnai.
Komisija turėtų vertinti tuos atlikėjus, ar jie yra koncertavę Kryme, ar jie palaiko karą, Kremliaus režimą.
Kreipimasis į komisiją gastrolių organizatoriams nebūtų prievolė, bet rekomendacija.
„Komisija nevertins meno, nes tai būtų cenzūra. Komisija turėtų vertinti tuos atlikėjus, ar jie yra koncertavę Kryme, ar jie palaiko karą, Kremliaus režimą“, – pabrėžė jis.
Siūlo vertinti ir sportininkus
Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius BNS sakė, kad komisija turėtų vertinti ne tik norinčius atvykti kultūros, bet sporto žmones.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad dabar sprendimas uždrausti asmeniui atvykti priimamas įtraukiant jį į nepageidaujamų asmenų sąrašą dėl keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai.
„Reikia suprasti, kad komisija, matyt, gilia analitika neturės galimybės užsiimti ir vadovausis atvirais, prieinamais šaltiniais, tam tikra dalimi – ir ukrainiečių informacija. Turime susistemintą ukrainiečių sankcijų puslapį, kur matyti, kas dėl ko įtrauktas. Nukopijuoti vienas prie vieno to negalime, (...) bet tai gali būti vienas iš atramos taškų ir indikacijų“, – sakė viceministras.
Anot jo, taip pat reikėtų vertinti, kokią publiką konkretus atlikėjas gali pritraukti, konsoliduoti.
V. Kernagis savo ruožtu pranešė, kad bus rengiamos įstatymų pataisos, numatant nuobaudas renginių organizatoriams, jeigu jie surengtų atlikėjų, kurie atitinka kriterijus dėl grėsmės nacionaliniam saugumui, gastroles.
Siūlysime didinti atsakomybę verslui, tai yra tam tikros baudos už tai, kad jie atvežė atlikėją, kuris yra grėsmė nacionaliniam saugumui.
„Organizatoriai juk atveža be jokių atsakomybių. Jie suorganizuoja koncertus, pasiima pelnus ir ieško, ką dar atvežti. Vienas dalykas, kad tie organizatoriai galės kreiptis į komisiją ir, tarkime, užpildę tam tikrą klausimyną, patys atsakę sau į klausimą, ar tas atlikėjas yra prorusiškas, ar jį verta vežti, ar neverta, galės apsispręsti. Tuo pačiu mes Seime rengsime įstatymų pakeitimus, siūlysime didinti atsakomybę verslui, tai yra tam tikros baudos už tai, kad jie atvežė atlikėją, kuris yra grėsmė nacionaliniam saugumui“, – tvirtino V. Kernagis.
Anot jo, taip pat svarstoma galimybė įstatyme nustatyti, kad asmuo, kuris yra koncertavęs Kryme, kitose okupuotose Ukrainos teritorijose, net jeigu po to jis pasisakė prieš plataus masto karą, jam turėtų būti uždrausta Lietuvoje koncertuoti, pavyzdžiui, 20 metų.
„Manau, kad mes tas nuostatas ir įstatyme išgryninsime“, – teigė politikas.
Pasak V. Kernagio, per Kultūros komiteto posėdį trečiadienį nuskambėjo ir siūlymas, kad į Lietuvą koncertuoti atvykę atlikėjai turėtų pasisakyti prieš Rusijos karą Ukrainoje.
„Buvo nuskambėjusi ir tokia frazė, kad galbūt atlikėjas, atvažiavęs į Lietuvą koncertuoti, tiesiog turėtų nuo scenos pasisakyti prieš karą Ukrainoje, pasakyti, kam priklauso Krymas ir tada pradėti koncertą. Manau, kad tai būtų labai geras rodiklis, ar tas žmogus palaiko karą, ar nepalaiko“, – sakė Seimo narys.
Jis vylėsi, kad iki kovo pavyks parengti įstatymų pataisas, sudaryti tarpinstitucinę komisiją.
V. Kernagis taip pat svarstė, kad į Lietuvą galbūt reikėtų pakviesti tuos rusų, baltarusių kultūros atstovus, kurie nedviprasmiškai yra pasmerkę Kremliaus pradėtą karą Ukrainoje.
„Reikia nepamiršti, kad Rusijoje yra atlikėjų, meno žmonių, kurie atvirai nepalaiko karo, kurie galbūt net galėtų atvykti čia ir kalbėti su ta publika, kuri laukia rusiškų atlikėjų, jai paaiškinti vienokias ar kitokias tiesas“, – sakė jis.
Kultūros viceministro teigimu, pastaraisiais metais sumažėjo rusų atlikėjų gastrolių Lietuvoje, juos vežti išvis nustota po to, kai pernai sausį į lėktuvą Helsinkyje buvo neįleistas rusų atlikėjas Khabibas Šaripovas, nes jam ir Natašai Koroliovai uždrausta atvykti į Lietuvą.
Khabibo ir Koroliovos atvejo matėme visišką štilį.
„Tikrai po Khabibo ir Koroliovos atvejo matėme visišką štilį. Dabar negaliu pasakyti, kad labai didelis suaktyvėjimas būtų, bet pasimato tokių drąsesnių pabandymų, pasitestavimų, kas čia bus, jei pabandytume vieną ar kitą atlikėją“, – teigė V. Gasparavičius.
„Politinė valia ir vientisas matymas duoda tam tikrą signalą ir duoda rezultatą“, – pabrėžė jis.
Rusijai 2014 metais aneksavus Ukrainai priklausantį Krymą, Lietuvoje nepageidaujami tie kultūros veikėjai, kurie yra išreiškę palaikymą šiam Kremliaus veiksmui, yra koncertavę ten arba separatistinėse Donecko, Luhansko respublikose.
Lietuva kelis Rusijos atlikėjus yra įtraukusi į nepageidautinų asmenų sąrašą, tarp jų yra popmuzikos dainininkai Filipas Kirkorovas, Nataša Koroliova ir kiti.
Pernai kultūros ministras Simonas Kairys vylėsi, kad Rusijos kultūros veikėjai į Lietuvą negalės atvažiuoti pirmiausia dėl to, kad Lietuva šios šalies piliečiams neišduoda vizų.
Rusijai pradėjus plataus masto karą Ukrainoje S. Kairys teigė sustabdęs visų prašymų dėl gastrolių Lietuvoje svarstymą.
Seimas yra priėmęs įstatymų pataisas, leidžiančias įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą tuos, kurie reiškė paramą užsienio valstybės vykdomai agresyviai ir tarptautinę teisę pažeidžiančiai politikai.
Ši pataisa parengta, kai paaiškėjo, kad Kultūros taryba skyrė subsidijų už neįvykusius ar perkeltus kultūros renginius bendrovėms, planavusioms Rusijos atlikėjų Filipo Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio koncertus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [14]
Nuorodos:
[1] https://www.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] https://www.diena.lt/autoriai/jurate-skeryte
[3] https://www.diena.lt/autoriai/bns-2
[4] javascript://;
[5] https://www.diena.lt/print/1153375
[6] https://www.diena.lt/zymes/lietuva-3
[7] https://www.diena.lt/raktazodziai/atlikejai-rusijos
[8] https://www.diena.lt/zymes/scena-3
[9] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/aiskinsis-kodel-nepavyksta-uzkirsti-kelio-rusu-atlikejams-i-lietuvos-scenas-1153375?komentarai
[10] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/lapkricio-28-oji-lietuvoje-ir-pasaulyje-1201750
[11] https://www.diena.lt/naujienos/klaipeda/miesto-pulsas/ko-lietuvos-svietimo-sistema-galetu-pasimokyti-tarptautinio-bakalaureato-programos-1201542
[12] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/kinijos-urm-pekinas-yra-atviras-dialogui-del-dvisaliu-santykiu-su-lietuva-normalizavimo-1201417
[13] https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/kinijos-urm-pekinas-yra-atviras-dialogui-del-dvisaliu-santykiu-su-lietuva-normalizavimo-1201417#comments
[14] https://www.diena.lt/galerijos
[15] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/agata-muzikiniu-apdovanojimu-ceremonija-1201749
[16] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/jav-padekos-dienos-svente-1201748
[17] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/seimo-valdanciosios-koalicijos-tarybos-posedis-1201704
[18] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-ekonomikos-ir-inovaciju-ministrus-l-savicku-1201674
[19] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/tarptautines-kaledu-labdaros-muges-pristatymas-1201644
[20] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/ltg-link-vip-sales-atidarymas-1201528
[21] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/kaledoms-dekoruoto-traukinio-pristatymas-1201525
[22] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/g-nauseda-susitiko-su-kandidate-i-svietimo-mokslo-ir-sporto-ministrus-r-popoviene-1201516
[23] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-finansu-ministrus-r-sadziumi-1201496
[24] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/vyriausybeje-surengta-spaudos-konferencija-del-orlaivio-avarijos-1201484