- BNS inf.
- [2]
- [2]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [3]
Ispanijos naujasis karalius Felipe VI (Felipė VI) ketvirtadienį davęs priesaiką parlamente pradėjo savo valdymą ir, tuo pačiu, pradžią iškilmėms vėliavomis ir gėlėmis išpuoštoje sostinėje – savo žmonėms, išgyvenantiems dėl pažeminimo pasaulio futbolo čempionate.
Ispanijos naujasis karalius Felipe VI (Felipė VI) ketvirtadienį davęs priesaiką parlamente pradėjo savo valdymą ir, tuo pačiu, pradžią iškilmėms vėliavomis ir gėlėmis išpuoštoje sostinėje – savo žmonėms, išgyvenantiems dėl pažeminimo pasaulio futbolo čempionate.
„Tegyvuoja karalius!“
„Tegyvuoja Ispanija! Tegyvuoja karalius!“ – šaukė ankstyvos minios prie parlamento, kur aukštaūgis 46 metų Felipe, buvęs olimpietis buriuotojas, vidurnaktį oficialiai perėmęs sostą, davė karaliaus priesaiką.
Felipe prieš prisaikdinimo ceremoniją iš savo tėvo gavo generolo kapitono raudono šilko juostą.
Šalia jo parlamente ant pakylos sėdėjo žmona, 41 metų naujoji karalienė Letizia (Letisija), kuri vilkėjo paprastą baltą suknelę iki kelių ir baltą vasarinį paltuką, ir šviesiaplaukės poros dukterys: aštuonerių Leonor, kuri dabar yra sosto įpėdinė, ir septynerių Sofia (Sofija).
„Prisiekiu ištikimai vykdyti savo pareigas, saugoti konstituciją ir įstatymus, ... gerbti piliečių ir regionų teises“, – sakė Felipe, kuris vilkėjo karinę uniformą su raudona generolo kapitono juosta.
Po priesaikos karalius pabučiavo į skruostus karalienei Letiziai.
„Pradedu savo valdymą su dideliu jauduliu dėl karūnos priėmimo, suvokdamas atsakomybę, kuri ateina su ja, ir su didelėmis viltimis dėl ateities“, – sakė jis parlamentarams.
Ragino išsaugoti vienybę
„Noriu vėl patvirtinti savo tikėjimą Ispanijos vienybe, kurią simbolizuoja karūna“, – davęs priesaiką parlamente deputatams pasakė 46 metų monarchas, nepaisydamas įtampos dėl separatistinių nuotaikų Katalonijoje, kuri siekia lapkričio 9-ąją surengti referendumą dėl nepriklausomybės.
Jisparagino Ispaniją išsaugoti vienybę, bet sykiu gerbti regionų kultūrinius skirtumus, o savo kalbą baigė pasakydamas „ačiū“ keturiomis kalbomis: ispanų, baskų, katalonų ir galisų.
Vienas didžiausių iššūkių Felipe bus tai, ar jis galės pasinaudoti savo simboliniu vaidmeniu ir inicijuoti dialogą tarp Ispanijos lyderių ir turtingos Katalonijos.
Jis akcentavo pagarbą įvairioms Ispanijos kultūroms ir kalboms, taip aiškiai pasiųsdamas žinią žmonėms Katalonijoje ir Baskijoje, kurios nori atsiskirti nuo Ispanijos.
„Visiems mums yra vietos vieningoje ir įvairiapusėje Ispanijoje“, – savo kalboje sakė Felipe.
Tačiau daugiakalbis jo gestas nepavergė Katalonijos ir Baskijos lyderių, kurie parlamente klausėsi jo kalbos ir plojo santūriai.
Ceremonija žemuosiuose parlamento rūmuose visai nebuvo pompastiška, palyginti su karūnacijomis kitose valstybėse. Tai buvo labiau teisinis procesas, kuriame dalyvavo parlamentarai, politikai ir kai kurie karališkosios šeimos nariai. Jokie užsienio valstybių lyderiai nebuvo pakviesti.
Santūri ceremonija
Tokiu santūrumu buvo siekiama atitikti ekonominių sunkumų laikus, kai nepaisant beprasidedančio ekonomikos atsigavimo darbo neturi ketvirtadalis ispanų, sakė rūmų pareigūnai.
„Mums reikia laimėti kovą, kad būtų kuriamos darbo vietos, kurios yra didžiausias Ispanijos rūpestis“, – savo kalboje sakė Felipe.
Savo kalboje parlamentui naujasis karalius taip pat pareiškė „padėką ir pagarbą“ Juanui Carlosui (Chuanui Karlosui), kuris atsisakė sosto sūnaus naudai, už „pasiektą ispanų susitaikymą“.
Pats Juanas Carlosas prisaikdinimo ceremonijoje nedalyvavo, kad nenukreiptų dėmesio nuo naujojo monarcho, nurodė karališkieji rūmai.
Po prisaikdinimo su žmona miesto centro gatvėmis važiuodamas į rūmus, karalius stovėjo atvirame automobilyje „Rolls Royce“ ir mojavo žmonėms.
Juos lydėjo raita sargyba su saulėje blykčiojančiais kutuotais sidabro spalvos šalmais ir antkrūtiniais; gatvės, kuriomis judėjo kortežas, buvo išpuoštos raudonomis ir geltonomis – Ispanijos vėliavos spalvų – gėlėmis.
Tūkstančiai žmonių, tarp jų – turistai, stovėjo gatvių pakraščiuose mojuodami vėliavomis ir šaukdami „Tegyvuoja karalius“.
Felipe ir Letizia išėjo į senųjų karaliaus rūmų balkoną pamojuoti žmonėms drauge su savo šviesiaplaukėmis, mėlynakėmis dukterimis.
Vėliau naujieji karalius ir karalienė surengs pobūvį 2 tūkst. svečių.
Tačiau turint omenyje ekonomiškai sunkų Ispanijai metą, iškilmės yra santūrios, palyginti su kitomis Europos karūnacijomis, į oficialias ceremonijas nebuvo pakviesti svečiai iš užsienio.
Danguje skraidant policijos sraigtasparniams, pareigūnai uždarė miesto centro gatves, ant stogų buvo dislokuoti snaiperiai. Iš viso saugumo operacijoje dalyvauja 7 tūkst. saugumo pareigūnų.
Graudus sosto perdavimas
Felipe stovi karališkosios šeimos, kurios reputaciją baigiantis 39 metus trukusiam jo tėvo Juano Carloso valdymui suteršė skandalai, priešakyje. 76 metų Juanas Carlosas trečiadienį su ašaromis akyse pasirašė sosto atsisakymo aktą.
Dabar Felipe VI turi sutelkti žmones, kenčiančius nuo 26 proc. nedarbo ir jaučiančius įtampą dėl separatistinių nuotaikų Katalonijos regione, kuris siekia lapkričio 9 dieną surengti referendumą dėl nepriklausomybės.
„Tai atrodo kaip vieno ciklo pabaiga“, – sakė Jose Antonio Gomezas (Chosė Antonijus Gomesas), turintis gaiviųjų gėrimų prekystalį prie senųjų karaliaus rūmų Madrido centre.
„Ispanijos komanda buvo katastrofa ir turi atsinaujinti“, – sakė J.A.Gomezas, čempionų vardą gynusiems ispanams iškritus iš tolesnės kovos pasaulio čempionate, po šokiruojančio pralaimėjimo rezultatu 2:0 Čilei.
„Dabar gera turėti naują karalių. Jo tėvas dirbo labai gerai ir Felipe žino, kaip išspręsti Ispanijos problemas: Kataloniją, krizę. Bent jau aš tikiuosi, kad žino“, – sakė jis.
„Nuvainikuoti!“ – Ispanijos rinktinei iškritus iš čempionato pirmajame puslapyje skelbė Barselonoje leidžiamas dienraštis „El Periodico“.
Tačiau karaliaus žengimo į sostą proga Madride plevėsuoja tūkstančiai šalies vėliavų, kurios buvo iškabintos net ant autobusų ir virš policijos barikadų, žydi baltos gėlės visame mieste išstatytuose vazonuose.
Parduotuvės pardavinėjo marškinėlius ir šaldytuvo magnetukus, skirtus naujai karališkųjų asmenų šeimai.
Trečiadienį tamsų kostiumą su rožiniu kaklaraiščiu vilkėjęs Juanas Carlosas su ašaromis akyse užbaigė savo karaliavimą auksinio plunksnakočio brūkštelėjimu, didžiulėje puošnioje karališkųjų rūmų Kolonų salėje.
Juanas Carlosas, kuris po kelių klubo operacijų vaikšto pasiramsčiuodamas lazdele, po didžiuliais salės sietynais apkabino sūnų ir trumpam pagriebė jo ranką, kad išlaikytų pusiausvyrą.
Buvęs karalius pelnė daugelio pagarbą tuo, kad po generolo Francisco Franco (Fransisko Franko) mirties 1975 metais atvedė šalį prie demokratijos, ir tuo, kad 1981 metais pasirodymu per televiziją sugebėjo nutraukti bandymą įvykdyti karinį perversmą.
Tačiau 2012 metais jis papiktino visuomenę prabangia dramblių medžiokle Afrikoje, kai ispanai namuose kentė sunkią recesiją.
Skandalų našta
Tarp didžiausią žalą jam padariusių skandalų buvo 2011 metais pradėtas korupcijos tyrimas dėl jo dukters, Felipe vyresniosios sesers Cristinos (Kristinos) vyro, buvusio olimpiečio rankininko Inaki Urdangarino (Inakio Urdangarino).
49 metų Cristina buvo susieta su vyro verslo reikalais ir 2014 metų sausį pati buvo paskelbta įtariamąja – dėl susijusių įtarimų mokestiniu sukčiavimu ir pinigų plovimu.
Cristinos problemos gali tapti pirmuoju dideliu iššūkiu Felipe, nes tyrimą atliekantis teisėjas Maljorkos Palmoje ateinančiomis savaitėmis spręs, ar teisti ją teisme.
Tačiau kitų karališkosios šeimos asmenų populiarumui mažėjant, Felipe populiarumas iš tiesų padidėjo.
Apklausa, kuri buvo atlikta po Juano Carloso paskelbimo birželio 2-ąją, kad jis atsisako sosto, parodė, kad 76,9 proc. respondentų gerai arba labai gerai vertina jo sūnų.
Vienintelis sūnus
„Jo tikslas, vienintelis jo tikslas yra tarnauti Ispanijai. Jam giliai įsirėžė, kad jis privalo būti pagrindinis šalies tarnas“, – kartą sakė jo motina, karalienė Sofia (Sofija).
Jo misija yra užtikrinti 1975-aisiais atkurtos monarchijos tęstinumą.
Kažkada geidžiamiausiu Europos viengungiu laikytas Felipe po flirto su keliomis moterimis, tarp jų – norvegų apatinio trikotažo modeliu, 2004 metais per prašmatnią ceremoniją Madrido Almudenos katedroje vedė buvusią televizijos laidų vedėją Letizią Ortiz (Letisiją Ortis).
41 metų išsiskyrusi L.Ortiz yra pirmas paprastos kilmės žmogus, atėjęs į Ispanijos karališkąją šeimą.
Princo šeimos gyvenimo būdas kartais atrodydavo palyginti kuklus kaip karališkiesiems asmenims. Felipe ir jo žmona buvo pastebėti kino teatruose Madrido centre ar parduotuvių rajonuose.
1968 metų sausio 30 dieną gimęs Felipe yra vienintelis Juano Carloso ir karalienės Sofios sūnus.
Jis turi dvi vyresnes seseris, Eleną ir Cristiną, bet pagal 1978 metų konstituciją turi tiesioginę karūnos paveldėjimo teisę kaip vienintelis vyriškosios lyties įpėdinis.
1977 metais, kai jam buvo devyneri, jis buvo paskelbtas Astūrijos princu – šis titulas yra suteikiamas Ispanijos sosto įpėdiniui. Dabar, kai Felipe įžengė į sostą, šis titulas atiteko jo vyriausiajai dukrai Leonor, naujajai Astūrijos princesei. Savo ruožtu jaunėlė, infanta Sofia, tapo antroji eilėje į sostą.
Bandymas įvykdyti perversmą
Tėvas laikė Felipe šalia savęs 1981 metų vasario 23-iosios vakarą, kai kariai užėmė šalies parlamentą ir šaudė deputatams virš galvų, norėdami įkurti naują karinį režimą.
Juanas Carlosas tada pasirodė per tiesioginę televizijos transliaciją su visomis karinėmis regalijomis ir įsakė perversmininkams grįžti į kareivines. Tas žingsnis įtvirtino jo, kaip Ispanijos jaunos demokratijos garanto, įvaizdį.
„Norėjau, kad jis pamatytų, ką reikia daryti, kai esi karalius“, – vėliau paaiškino Juanas Carlosas, turėdamas omenyje sūnų.
2013 metų sausį duodamas interviu televizijai Juanas Carlosas pavadino Felipe „geriausiai pasirengusiu Astūrijos princu per Ispanijos istoriją“.
Felipe baigė vienų metų studijas Kanadoje, o paskui trejus metus mokėsi Ispanijos armijos, karinio jūrų laivyno ir oro pajėgų akademijose, išmoko skraidyti sraigtasparniu.
Po karinio parengimo Felipe studijavo teisę Madrido autonominiame universitete, o paskui baigė dvejų metų tarptautinių santykių magistro studijas Džordžtauno universitete Vašingtone.
Dažnai besišypsantis, bet santūresnis už Juaną Carlosą 1,98 m ūgio Felipe, kaip ir tėvas, jis labai mėgsta buriuoti ir pasirodė su Ispanijos olimpine komanda per 1992 metų žaidynes Barselonoje, kur nešė komandos vėliavą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [12]
Nuorodos:
[1] https://www.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] javascript://;
[3] https://www.diena.lt/print/635395
[4] https://www.diena.lt/raktazodziai/karalius-felipe-vi
[5] https://www.diena.lt/zymes/ispanija-3
[6] https://www.diena.lt/zymes/karaliskoji-seima-2
[7] https://www.diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/karalius-felipe-vi-pereme-ispanijos-sosta-635395?komentarai
[8] https://www.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/ispanijos-karaliaus-ir-premjero-vizitas-potvyniu-nuniokotame-regione-sukele-vietiniu-pykti-1198407
[9] https://www.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/ispanijos-karaliaus-ir-premjero-vizitas-potvyniu-nuniokotame-regione-sukele-vietiniu-pykti-1198407#comments
[10] https://www.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/norvegijos-princeses-sunus-itariamas-dar-vienu-lytiniu-nusikaltimu-1201789
[11] https://www.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/ispanijoje-sprogima-gamykloje-zuvo-trys-zmones-septyni-buvo-suzeisti-1201718
[12] https://www.diena.lt/galerijos
[13] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/vilniuje-iziebta-kaledu-egle-1202059
[14] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/kauno-rajono-kaledu-egles-iziebimas-2024-m-1202051
[15] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/isvezamos-lektuvo-nuolauzos-1202038
[16] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/vilniuje-girtas-volkswagen-vairuotojas-taranavo-elektros-stulpa-1201977
[17] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/sutarciu-su-rheinmetall-pasirasymas-1201968
[18] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/eurolygos-rungtynese-kaune-susitiko-zalgiris-ir-vitorijos-baskonia-1201903
[19] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-vidaus-reikalu-ministrus-v-kondratoviciumi-1201854
[20] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/vrm-spaudos-konferencija-del-sukciavimo-internetu-ir-telefonu-prevencijos-1201838
[21] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/teismas-paskelbe-sprendima-vrubliausko-cekiuku-byloje-1201830
[22] https://www.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-susisiekimo-ministrus-e-sabuciu-1201810