Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina spalį Lietuvoje didėjo trečią mėnesį iš eilės ir siekė 512,92 euro už toną, skelbia Žemės ūkio duomenų centras.
Seimo Ekonomikos komiteto patobulintą pieno įstatymo projektą sukritikavo žemės ūkio ir perdirbimo įmonių atstovai. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) vertinimu, įstatymo projektas nesprendžia įsisenėjusių problemų pieno sektoriuje, o esminė spraga – į projektą nėra įtraukta prekybos grandis.
Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina kovą siekė 42,31 cento už kilogramą ir buvo 10,8 proc. didesnė nei pernai tuo pat metu. Lyginant su vasariu, supirkimo kaina kilo 0,3 proc.
Lietuvos pieno perdirbimo įmonės už supirktą pieną stambiesiems pieno ūkiams moka daugiau, nei vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES). Stambieji pieno ūkiai pagamina 67,5 proc. viso lietuviško pieno. Tokius duomenis skelbia Žemės ūkio duomenų centras ir ES pieno rinkos observatorija (MMO).
Ūkininkų atstovams užsimenant apie naują protestą dėl nesprendžiamos pieno kainų problemos, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad nėra būdų sugrąžinti jo supirkimo kainų į 2022 metų lygį, kai jos buvo rekordiškai aukštos.
Praeitą savaitę Vilniuje protestavusių ūkininkų pasipiktinimą labiausiai lemia Lietuvoje prasidėję defliaciniai procesai, mano banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje per pastaruosius du mėnesius išaugo daugiau kaip dešimtadaliu, rodo išankstiniai Europos Sąjungos (ES) pieno rinkos observatorijos (MMO) duomenys.