Tobulos formos bičių koriai: pagaliau paslaptis įminta

  • Teksto dydis:

Ilgą laiką buvo manyta, jog tobulai šešiakampės bičių korio akutės – neįtikėtinas matematikos pavyzdys vabzdžių tarpe. Visgi, neseniai mokslininkams pavyko paaiškinti šį reiškinį, pagrindžiant jį elementaria technika.

Šešiakampių korio akių tobulumas mokslininkus stebino ne vieną amžių, tačiau nė vienas jų negebėjo tiksliai paaiškinti, kaip suformuojami šie kampai. Inžinieriai iš Jungtinės Karalystės ir Kinijos pirmieji žengė žingsnį į priekį: jie įrodė, kad korio akutės iš tikrųjų pradžioje būna apskritimai, suformuoti bitės kūno formos, o po kelių sekundžių tampa šešiakampiais. Tyrimo rezultatai skelbiami leidinyje „Royal Society Interface“.

Tyrimo bendraautorius, inžinierius Bhushan Karihaloo, dirbantis Kardifo universitete (Didžioji Britanija), teigia, jog žmones nuo seno domino, kokiu būdu bitės suformuoja savo korius. Yra žinoma keletas neįtikėtinų, itin keistų bandymų atsakyti į šį klausimą, pavyzdžiui, buvo teigiama, jog bitės geba matuoti kampus! Tačiau, pasak Bhushan Karihaloo, viskas yra daug paprasčiau nei manyta.

Stebėdami bičių korį, augintą Beidžinge įsikūrusiame mokslinių tyrimų centre, tyrimo autoriai galėjo nesibaiminti bičių ir fotografuoti korio formavimąsi sekundžių tikslumu. Šis stebėjimas suteikė pirmus aiškius įrodymus, kuriuos turėdami mokslininkai gali drąsiai teigti, kad korio akutės formavimosi pradžioje būna apskritimai. Mokslininkai galėjo stebėti, kaip po pirminio, apskritų korio akučių suformavimo, bitės šildo vašką, – šis fenomenas buvo žinomas ir anksčiau, tačiau niekada iki šiol nebuvo tirtas. Vaško šildymas – pagrindinis faktorius, lemiantis šešiakampių korio akučių formavimąsi.

Kaitindamos korio akutes sudarantį vašką, bitės verčia jį skystu ir tekančiu lyg lava. Vaškui pradėjus tekėti, korio akių sienelės natūraliai pasidaro plokščios ir susiformuoja šešiakampė forma. Fiziškai tai – paprasčiausias ir patikimiausias būdas cilindrams susijungti.

Tyrėjų komanda vis dar tiksliai negali pasakyti, kokiu būdu bitės geba sušildyti kiekvieną korio akį. Siekdami rasti atsakymą į šį klausimą jie tyrė du galimus scenarijus: pirmąja hipoteze buvo teigiama, jog bitės šildo tik tuos korio akies taškus, kurie liečiasi su kaimynine akimi, o antrąja hipoteze teigta, kad bitės šildo visą korio akį.

Karihaloo teigia manantis, jog gamta turėtų bandyti sumažinti naudojamos energijos kiekį, tad, laikantis šio požiūrio, pirmoji hipotezė yra labiau tikėtina. Kita vertus, žiūrint iš bičių perspektyvos, gali būti, jog norėdamos kuo greičiau atlikti darbą jos šildo visą akutę.

Tyrėjų komanda apskaičiavo, kiek laiko vienas ir kitas scenarijus turėtų trukti: apvalios korio akutės virsta šešiakampėmis per šešias sekundes, tuo atveju, jei šildoma visa akutė ir per 36 sekundes, jei šildomi tik tam tikri taškai. Mokslininkai tikisi, kad ateityje, šie, jau žinomi laiko skirtumai, padės išsiaiškinti, kurį metodą bitės naudoja.

Tyrime nedalyvavęs vokiečių biologas Juergen Tautz nėra linkęs tikėti prielaida, kad bitės šildo tik specifinius korio akutės taškus, bet vis tiek pabrėžia šios studijos naudą. Jo teigimu, mokslininkų atliktas darbas suteikė galimybę įsigilinti į bičių darbą, kurio metu sukuriamos itin tikslios šešiakampės korio akutės. Šią technologiją galbūt ateityje galės panaudoti ir žmonės.

Tyrimą atlikusi mokslininkų komanda tikisi, jog jų išvados ateityje leis sukurti tokį pat stiprų dirbtinį korį, kas būtų naudinga stiprinant įvairius pastatus ir architektūrines struktūras.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių