- Parengė Kristina Simonaitytė, www.GRYNAS.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gamtos pasaulis mums gali dažnai pasirodyti nemalonus, o gyvūnų elgesys - perdėtai žiaurus. Jeigu žmonių bendruomenėse kanibalizmas nuo seno yra didžiausias tabu, tai kitų gyvūnų grupėse saviškių valgymas yra gana dažnai pasitaikantis reiškinys, rašo nationalgeographic.com.
Dažniausia tokio elgesio priežastis – siekis sumažinti konkurenciją ir sukurti geresnes sąlygas savo jaunikliams. Kanibalizmas tarp gyvūnų pasireiškia skirtingai: penketukas rūšių pateikiamų žemiau pasižymi keistesnėmis kanibalizmo išraiškomis.
Pasistengia, kad broliukai net neišvystų šio pasaulio
Sakoma: kuo anksčiau pradėsi, ką nors mokytis, tuo bus lengviau tai išmokti. Visai nenuostabu, jog rykliai yra tokie pasaulinio lygio žudikai: žudyti jie pradeda dar prieš gimdami.
Smėlinio tigrinio ryklio nėštumo pradžioje dvejose patelės gimdose įsitvirtina 6-7 embrionai. Tačiau tik du iš jų – po vieną kiekvienoje gimdoje – sulauks metus trunkančio nėštumo pabaigos.
Pirmasis rykliukas ištrūkęs iš kiaušinėlio apvalkalo ima misti savo broliais ir seserimis, vėliau – neapvaisintais kiaušinėliais. Gausi baltymų dieta veikia: maždaug metro ilgio naujagimis smėlinio tigrinio ryklio jauniklis pats kieno nors pietumis jau neturėtų tapti.
Scanpix asociatyvi nuotr.
Geresnės sąlygos kanibalų jaunikliams?
Prerijų šuniukai yra patys mieliausi kanibalai ir jauniklių serijiniai žudikai, kokius tik jums yra tekę matyti.
Negalima tokiu elgesiu kaltinti visų šių graužikų, tačiau dėl atkaklių Merilendo universiteto Aplinkos mokslų centro elgsenos ekologo Johno Hooglando tyrinėjimų žinome, jog kai kurie iš jų visiškai teisėtai nusipelno tokių epitetų.
Shutterstock nuotr.
Kad atrastų, jog juodauodegiai prerijų šuniukai užsiima kanibalizmu, mokslininkui teko patapti tikru detektyvu.
„Pastebėjome, jog beveik visos patelės poravosi, tačiau tik labai nedidelė jų dalis pasirodydavo su jaunikliais,“ – pasakojo J. Hooglandas, kuris graužikus tyrinėti pradėjo dar 1974 metais.
Jo vadovaujama komanda taip pat pastebėjo, jog patelės lankydavosi artimų moteriškos lyties giminaičių urveliuose, o išlindusios, pasak mokslininko, dažnai turėdavo kraujo žymių ant snukučių.
Tuo metu aplankytų urvų patelės nustodavo demonstruoti motinoms būdingą elgesį.
„Galiausiai, įdėję nemažai pastangų, urvuose radome mažylius nukąstomis galvomis. Pagaliau turėjome tikrų kanibalizmo įrodymų,“ – sakė J. Hooglandas.
Dar viena rūšis, Jutos prerijų šuniukai, taip pat minta jaunikliais, tačiau toks elgesys yra retas ar neegzistuojantis tarp likusių rūšių atstovų.
Kaip mokslininkai aiškina tokį reiškinį?
„Konkurencija tarp gyvūnų yra tokia stipri, jog kartais natūralios atrankos būdu pirmenybė suteikiama artimų giminaičių jauniklius žudantiems prerijų šuniukams. Taip padidėja tikimybė, jog pačių kanibalų jaunikliai išgyvens, nes jiems sąlygos bus palankesnės, o toks elgesys persiduos ir sekančiai kartai,“ – savo pagrindinę hipotezę dėstė J. Hooglandas.
Pati save naikinanti invazinė rupūžė
Iš Pietų Amerikos kilusių rupūžių agų (lot. Rhinella marina) buožgalviai minta savo giminaičių kiaušinėliais, kuriuos jie vandenyje suranda pagal kvapą. Buožgalvius ypač traukia kiaušinėlius apsaugantis toksinas bufadienolidas. Pasak 2011 m. Sidnėjaus ir Jameso Cooko universitetų mokslininkų atlikto tyrimo, maistingi kiaušinėliai skatina jaunųjų agų vystymąsi ir sumažina konkurenciją tarp gyvūnų ateityje.
Shutterstock nuotr.
Tačiau vienas kitą valgo ne tik jaunikliai. 2008 m. kitas tyrimas nustatė, jog suaugėliai privilioja grobį, įskaitant jaunas rupūžes, mosuodami savo užpakalinių kojų viduriniais pirštais. Tyrėjai išskrodė 28 rupūžes agas ir nustatė, jog 64 procentai jų laimikio sudarė kitos tos pačios rūšies rupūžės.
Australijoje rupūžės agos yra itin agresyvi invazinė rūšis. Bet panašu, jog užsiimdami kanibalizmu šie gyvūnai bent iš dalies patys padeda kovoti su savo sukeliama problema.
Kanibalės gyvatės
Pasak 2009 m. atlikto tyrimo, 68 proc. gyvačių barškuolių Crotalus polystictus patelių vaikus vedusių pirmą kartą, suvalgydavo visus ar dalį savo neišgyvenusių jauniklių. Meksikoje gyvenančios gyvatės, mokslininkų manymu, taip elgiasi norėdamos atgauti maistines medžiagas, reikalingas tolimesniam dauginimuisi.
1901 m. pasirodęs „New York Times“ straipsnis pasakojo apie Bronkso zoologijos sode laikomą itin didelę kobrų patelę, kuri mito tik juodosiomis gyvatėmis. Straipsnyje rašoma, jog ji turėjo tokį apetitą, kad zoologijos sodo parke šių gyvačių, kurias kobrai maitinti gaudydavo prižiūrėtojai, beveik neliko.
Gyvatės kartais įkanda ir pačios sau. Šiame vaizdo įraše užfiksuota, kaip Amerikos variagalviui skydasnukiui nukirtus galvą, ši įsikimba į jau negyvo gyvūno uodegą ir ją kramto.
Suvalgyti patinėliai turi dvigubai daugiau palikuonių
Mikropasaulyje partneris ir patiekalas dažnai yra vienas ir tas pats. Seksualinis kanibalizmas, kai po dauginimosi patelė suvalgo patinėlį, tarp vabzdžių ir voragyvių yra ganėtinai dažnas elgesys.
Juodųjų našlių giminaičiai, Australijos raudonugariai vorai (lot. Latrodectus hasseltii), žengia dar toliau. Raudonugarių patinėliai patys paaukoja save patelėms – lytinio akto metu patinėliai atlieka kūliavirstį ir nusileidžia tiesiai patelei į nasrus. Sperma gali būti perduodama net ir patelei jau užkandžiaujant patinėliu.
Tačiau visa tai neveltui: 2003 m. Toronto universiteto Scarboroughe mokslininkė Maydianne Andrade nustatė, jog poravimaisi, kurių pabaigoje patinėliai yra suvalgomi (65 proc. tirtų atvejų), trunka gerokai ilgiau, o tų patinėlių apvaisintos patelės vėliau atsiveda dvigubai daugiau jauniklių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gelbėjo būrį banginių
Daugiau nei 30 banginių, kurie atsidūrė Naujosios Zelandijos paplūdimyje ant seklumos, buvo saugiai sugrąžinti į vandenyną. Aplinkosaugininkai ir šimtai vietos gyventojų padėjo šiuos milžiniškus žinduolius sugrąžinti į jų s...
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį1
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
VSTT atsako vėjo parkų vystytojams – erelius rėksnius būtina saugoti2
Vėjo parkų vystytojams skundžiantis, kad Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) saugodama mažuosius erelius rėksnius blokuoja vėjo parkų statybas, pastaroji pareiškė, kad šiuos erelius būtina saugoti. ...
-
Gamtininkas prabilo apie žiemos planus: baltos Kalėdos – tik svajonė?2
Pastaruoju metu dažniau skundžiamės dėl orų nei jais džiaugiamės ir neretai kaltiname sinoptikus už netikslias prognozes. Vis dėlto, jų kaltinti nereikėtų – tiksliai numatyti orus kelioms dienoms į priekį yra sudėtinga net šiandien....
-
Pradedamas lesyklėlių sezonas2
Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto mokslininkas, ornitologas Julius Morkūnas tvirtina, kad šaltuoju metų laiku sparnuočius maitinti reikia, tik maistas jiems turi būti tinkamas ir lesyklėlės pritvirtintos saugioje vietoje, kur jų negalėtų ...
-
Islandijoje dėl vulkaninio išsiveržimo teko evakuoti kaimą
Pietvakarių Islandijoje vėlyvą trečiadienį buvo evakuotas vienas žvejų kaimas ir turistų pamėgta vieta, toje vietovėje septintą kartą per metus prasidėjus vulkaniniam išsiveržimui, pranešė pareigūnai. ...
-
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas, bus įsteigti nauji draustiniai3
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas – trečiadienį Vyriausybė nusprendė Asvejos, Kurtuvėnų ir Anykščių regioniniuose parkuose įsteigti naujus draustinius bei plėsti esamas teritorijas. ...
-
Tyrimas atskleidė, kas kasdien pražudo milijonus bičių2
Neseniai Jutos valstijos universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad greitkeliuose automobiliai kasdien pražudo milijonus bičių. Remdamiesi vidutinio paros eismo intensyvumo vertėmis, mokslininkai paskaičiavo, kad per vieną šešių mėnesi...
-
Vilniaus zoologijos sode gimė surikatų jaunikliai2
Vilniaus zoologijos sode „Zoopark“ gimė du plonauodegių surikatų (lot. Suricata suricatta) jaunikliai. Šiuo metu mažyliai jau drąsiai tyrinėja aplink esantį pasaulį, susipažįsta su prižiūrėtojais ir lankytojais. ...
-
Supermėnulio šou: paskutinis šansas šiais metais
Dangaus stebėjimo entuziastai šią savaitę turi šansą „sugauti“ paskutinįjį supermėnulį šiais metais. Kito tokio reginio dar teks palaukti beveik metus. Tai bus ketvirtasis ir paskutinis šių metų supermėnulis, ...