Ištirti asteroido mėginiai: juose – gyvybės užuominos

2016-aisiais paleistas robotizuotas zondas „Osiris-Rex“ nuskriejo milijonus kilometrų iki labai senoviško asteroido. Jis ne tik nuskrido, bet ir sugebėjo nusileisti bei specialiu griebtuvu paimti maždaug 160 gramų mėginį nuo jo paviršiaus. Po kelių metų jį pavyko parskraidinti į Žemę. Amerikiečiai padalijo tamsius akmenukus ir dulkes įvairioms laboratorijoms, kurios ištyrė mėginio sudėtį.

„Vienas įspūdingiausių atradimų buvo įvairių rūšių druskos – daugelio rūšių druskos, kurios būtų prarastos, jei būtų veikiamos Žemės atmosferos. Tikėtina, kad meteoritams nukritus į Žemę, šių medžiagų būtų nelikę per pirmąją valandą. Vis dėlto šios misijos metu mums pavyko gauti jas tokios formos, kuri yra labai artima jų pradinei būsenai“, – šnekėjo ELSI planetų mokslų profesorius Yasuhito Sekine.

Iš esmės dangaus kūnas, iš kurio vėliau susidarė šis daug anglies junginių turintis asteroidas, labai tikėtina, buvo veikiamas ir skysto vandens. Be to, mėginiuose rasta net amino rūgščių molekulių – o jos yra gyvybės pagrindas.

„Kalbant apie medžiagas, susijusias su gyvybės atsiradimu Žemėje, svarbu ištirti, kiek šios medžiagos artimos mūsų pačių kūnuose esančioms medžiagoms. Būsima mėginių analizė bus didelis žingsnis į priekį siekiant suprasti šį ryšį“, – kalbėjo Y. Sekine.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Šis ambicingas eksperimentas – kažką panašaus yra padarę tik japonai – turėtų suteikti svarbios faktinės informacijos apie tai, kaip susiformavo Žemė ir kitos planetos, nes per milijardus metų į jas pataikė daugybė tokių asteroidų.

„Ši misija svarbi tuo, kad mūsų Saulės sistemoje aplink Saulę skrieja tokios planetos kaip Žemė, Marsas ir Jupiteris, tačiau kyla klausimas: iš kokių medžiagų šios planetos buvo sudarytos iš pradžių?“ – nurodė ELSI planetų mokslų profesorius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių