- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dar ne taip seniai vaikai daugiausia laiko praleisdavo žaisdami lauke ir namo grįždavo tik labai išalkę. Tačiau sparčiai besivystančios technologijos pakeitė šiuos įpročius. Šiandien vietoje žaidimų lauko vaikai dažniau renkasi naršymą internete ar bendravimą socialiniuose tinkluose.
Toks pokytis kelia nerimą tėvams, kurie stebi, kaip jų vaikai vis giliau pasineria į virtualų pasaulį ir susiduria su jo keliamomis grėsmėmis. ESET kibernetinio saugumo ekspertai dalijasi patarimais, kaip atpažinti socialinių tinklų keliamas grėsmes ir kaip efektyviai apsaugoti vaikus nuo kibernetinių pavojų.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Kenkėjiška programinė įranga
Tai kenksmingas kodas – virusai, kirminai, trojanai ir kt. Šio tipo programos bando įvairiais būdais pakenkti įrenginiui: užšifruoja kompiuteryje esančius failus, bando šnipinėti arba į kompiuterį atsiųsti kitas pavojingas programas.
Dažniausiai kompiuteris užkrečiamas dėl naudotojų klaidų, paspaudus ant sukčiavimo laiško nuorodos, atidarius kartu su juo atsiųstą užkrėstą failą ar paspaudus ant netikros reklamos. Taikant patikimus saugumo sprendimus ir gerąją praktiką, sumažėja rizika užsikrėsti tokio tipo kenkėjišku kodu.
Sukčiavimas
Daugelis sukčių šį metodą naudoja konfidencialios informacijos, pavyzdžiui, prisijungimo duomenų prie Jūsų vaiko socialinių tinklų paskyrų išgavimui. Tai dažniausiai daroma el. paštu, kurio prisijungimo duomenys sutampa su socialinių tinklų prieigos duomenimis. Suklastotus puslapius sunku atpažinti, nes skirtumai tarp jų dažniausiai yra neryškūs. Todėl apgauti asmenys gali ir toliau naudotis paskyra ir talpinti informaciją, Jums net nepastebėjus, kad paskyra pateko į sukčių rankas.
Tapatybės vagys
Įsitikinkite, kad vaikai neviešina savo asmeninės informacijos, kuri gali juos identifikuoti, pavyzdžiui, namų adreso, telefono numerio, lankomos mokyklos, klasės ar gimimo datos. Tokia informacija gali būti panaudota tapatybės vagystei – vienai iš dažniausiai pasitaikančių kibernetinių nusikaltimų formų. Interneto nusikaltėliai, pasinaudodami internete paskelbta informacija, gali apsimetinėti Jumis ar Jūsų vaiku.
Pokalbis yra vienas svarbiausių būdų siekiant užtikrinti vaikų saugumą internete – ypač socialiniuose tinkluose.
Yra du pagrindiniai būdai, kaip sukčiai gali gauti tokią informaciją, –naudojimasis socialine inžinerija, kuomet bendraujama siekiant išgauti konfidencialią informaciją, dažnai apsimetant draugu ar bendraamžiu, ir netaisyklingi socialinio tinklo nustatymai vaiko profilyje, kurie gali atskleisti per daug asmeninės informacijos.
Kokių priemonių reikėtų imtis?
Atsižvelgiant į aptartas grėsmes, naudojimasis socialiniais tinklais atrodo itin pavojinga veikla. Visgi liepdami vaikams jais nesinaudoti problemos neišspręsite, priešingai – vaikai greičiausiai tik stengsis pažeisti taisykles.
Kalbėkitės
Pokalbis yra vienas svarbiausių būdų siekiant užtikrinti vaikų saugumą internete – ypač socialiniuose tinkluose. Palaikyti atvirą pokalbį ir vystyti supratingą požiūrį yra būtina, jei norite, kad vaikas vėliau kreiptų dėmesį į Jūsų perspėjimus ir patarimus.
Pavyzdžiui, pokalbio tema galėtų būti patyčios internete ir jų prevencija. Paaiškinkite savo dukrai ar sūnui, kad susidūrę su patyčiomis, nedelsiant informuotų Jus, mokytoją ar kitą atsakingą asmenį, priklausomai nuo to, kur tai vyksta, net ir tuo atveju, jei patyčios nėra tiesiogiai nukreiptos prieš juos. Svarbu pabrėžti – niekada neištrinkite užgaulių žinučių, tai yra vienintelis Jūsų įrodymas.
Naudokite tėvų kontrolės programą
Naudokitės saugumo sprendimais, kurie leidžia sudaryti draudžiamų svetainių sąrašą ir riboti vaiko internete praleidžiamą laiką. Vienas iš tokių saugumo sprendimų – „ESET HOME Security Premium“.
Kita vertus, visiškai suvaržyti vaikų laisvę nėra gerai. Todėl tokios programėlės kaip „ESET Parental Control“ suteikia galimybę jiems prašyti Jūsų leidimo apsilankyti tam tikrame puslapyje ar prailginti naršymo laiką, jei namų darbus pavyko atlikti anksčiau nei tikėtasi.
Naudokite patikimą apsaugos sprendimą
Kadangi kenkėjiškos programos yra labiausiai paplitusi grėsmė kibernetiniame pasaulyje, įdiekite patikimą skaitmeninės apsaugos sprendimą, kuris užtikrins visapusį saugumą net ir tuomet, kai naudojamasi socialiniais tinklais.
Naudokite ugniasienės ir apsaugos nuo brukalo funkcijas, kurios apsaugo sistemą nuo rizikos. Taip pat Jūsų vaikas niekuomet neturėtų naudotis administratoriaus paskyra, kol naršo socialiniame tinkle. Tam sukurkite specialų vartotojo profilį vaikui – sumažinkite grėsmės tikimybę.
Naudokite HTTPS protokolą
Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas naršo HTTPS protokolu apsaugotose svetainėse. Šią informaciją matysite adreso laukelyje, kur suvedate svetainės pavadinimą. Tai padės išvengti šnipinėjimo atakų, bandančių nužiūrėti vedamus duomenis. Naudojant HTTPS protokolą, visi duomenys – ne tik Jūsų atžalos slaptažodis ar prisijungimas – bus užkoduotas ir neįskaitomas jokiam nusikaltėliui. Taip pat informuokite savo vaikus naudotis apsaugotomis svetainėmis prisijungiant ir prie viešo Wi-Fi tinklo.
Naudokite sudėtingą slaptažodį ir dviejų veiksnių autentifikaciją
Ar Jūsų vaikai žino, kaip atrodo patikimas slaptažodis? Įsitikinkite, kad jie nenaudoja lengvai atspėjamų variantų, pavyzdžiui, „slaptazodis“ ar „12345“. Slaptažodį turėtų sudaryti daugiau nei 10 simbolių, įskaitant skaičius ir ženklus, pavyzdžiui, # ar @.
Taip pat priminkite jiems, kad slaptažodžio niekada nereikėtų dalintis su niekuo, net su geriausiais draugais. Jei vaikas naudojasi tokiais socialiniais tinklais kaip „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“ ar kitais plačiai paplitusiais tinklais, įsitikinkite, kad jis naudoja dviejų veiksnių autentifikaciją, kurią galima įjungti saugumo nustatymuose. Gavus specialų vienkartinį slaptažodį į telefoną, suteikiama dviejų sluoksnių apsauga, kurią sunku įveikti net patiems gudriausiems sukčiams.
Peržiūrėkite socialinių tinklų privatumo nustatymus
Numatytieji socialinių tinklų privatumo nustatymai neužtikrins saugumo Jūsų vaikams. Todėl patartina skirti šiek tiek papildomo laiko tam, kad nustatytumėte juos teisingai ir nuspręstumėte, kuria informacija norite dalintis, o kurios nereikėtų niekam atskleisti. Kadangi kiekvienas socialinis tinklas turi savo saugumo nustatymus, reikėtų kiekvieną jų atsakingai peržiūrėti.
Siekiant užtikrinti saugų naršymą internete ir naudojimąsi socialiniais tinklais, verta pagalvoti apie skaitmeninio saugumo sprendimus. Iki rugsėjo 24 dienos ESET siūlo įsigyti „ESET HOME Security Premium“ ir „ESET HOME Security Ultimate“ kibernetinį saugumą užtikrinančius sprendimus su 30 proc. nuolaida. Daugiau apie tai skaitykite čia.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Garsus architektas pristatė planus pastatyti A. Einsteino centrą Vokietijos Ulmo mieste
Įžymus architektas Danielis Libeskindas sekmadienį pristatė muziejaus, skirto Alberto Einšteino darbams, projektą. Muziejus iškiltų Vokietijos Ulmo mieste, kuriame gimė žymusis mokslininkas. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
JAV vyriausybė sieks, kad „Google“ parduotų naršyklę „Chrome“
JAV vyriausybė teisėjo paprašė nurodyti suskaidyti interneto milžinę „Google“ parduodant jos plačiai naudojamą naršyklę „Chrome“. ...
-
Bažnyčioje – naujovė: žmonės išpažintį gali atlikti pačiam Jėzui10
Naujųjų technologijų pažanga nenustoja stebinti. Vienos bažnyčios lankytojai gali tiesiogiai pasikalbėti su Jėzumi arba tiksliau – jo dirbtinio intelekto (DI) versija. ...
-
„SpaceX“ nepavyko „pagauti“ savo raketos greitintuvo
„SpaceX“ antradienį surengė dar vieną savo raketos „Starship“ bandomąjį skrydį, o stebėti pakilimą prie Elono Musko prisijungė išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kas iliustruoja vis stiprėjantį jųdviejų be...
-
Paviešino, kaip atrodė sukčių ataka: užkibo ir savo duomenis išsiuntė daugiau nei pusė žmonių9
„Vilnius Tech“ mokslininkai atliko labai įdomų eksperimentą. Beveik 900-imtams ugdymo įstaigų išsiuntė specialiai sukurtą, įtarimų turintį sukelti elektroninį laišką su nuoroda ir suskaičiavo, kiek gavėjų jį atidarė. ...
-
Aukcione už 4,7 mln. eurų parduoti dinozauro griaučiai
Paryžiuje aukcione už 4,7 mln. eurų sumą parduoti 20,5 metro ilgio apatozauro vardu Vulkanas griaučiai – tai viena iš didžiausių už išnykusio roplio skeletą Prancūzijoje sumokėta suma, pranešė aukcionai „Collin du B...
-
„Meta“ skyrė 798 mln. eurų baudą už antimonopolinių taisyklių pažeidimą
Europos Komisija (EK) interneto milžinei „Meta“ ketvirtadienį skyrė 798 mln. eurų baudą už tai, kad ji pažeidė antimonopolines taisykles, suteikdama „Facebook“ naudotojams automatinę prieigą prie socialinio tinklo klasifikuot...
-
Ambicingas Graikijos „išmanusis miestas“ prie jūros įgauna pavidalą3
Virš raibuliuojančios Atėnų pakrantės juda statybiniai kranai: jie stato 50 aukštų prabangų dangoraižį, kuris taps būsimo Graikijos „išmaniojo miesto“ puošmena, iš aukštumų apžvelgiančia Sarono ...
-
Prancūzų žiniasklaidos priemonės kelia bylą socialiniam tinklui „X“
Keli įtakingi prancūzų laikraščiai antradienį paskelbė keliantys bylą socialiniam tinklui „X“ dėl jų turinio skelbimo už jį nemokant. ...