Kaunas virs S. Skvernelio partijos bastionu?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Kaune formuojasi stiprus besikuriančios partijos „Vardan Lietuvos“ skyrius. Jo nariais ketina tapti įtakingi socialdemokratai, konservatoriai ir Gintautas Labanauskas su visuomeniniu judėjimu.

Prilygo bombai

Neseniai pranešta, kad prie kuriamos Sauliaus Skvernelio partijos „Vardan Lietuvos“ jungiasi dalis Kauno socialdemokratų. Panašu, kad nauji politiniai vėjai suviliojo ir kelis ilgamečius konservatorius – Kauno miesto tarybos nariai Edita Gudišauskienė ir Vygantas Gudėnas suka į S.Skvernelio kairiąją pusę.

E.Gudiškauskienė žinią, kad palieka konservatorius, pranešė socialiniame tinkle.

„Pastaruosius kelerius metus patyriau asmeninių sukrėtimų, sakyčiau, išbandymų. Tėvelio netektis. Netikėtai užgriuvusios sveikatos problemos. Visa tai privertė daug ką permąstyti. Dar geriau suprasti gyvenimo esmę ir prasmę. Kas aš esu ir dėl ko esu. Tai buvo tarsi kryžkelė, kurioje atsidūrusi svarsčiau, kuriuo keliu toliau eiti. Sukrėtimai privertė apmąstyti, ką noriu daryti, su kokiais žmonėmis noriu dirbti, kokios idėjos vežtų, o rezultatai džiugintų. Atsigavusi ir sustiprėjusi supratau, kad atsišviežinusi mintis subrendau pokyčiams", – socialiniame tinkle „Facebook“ teigė E.Gudišauskienė.

Ji paskelbė, kad kartu su Vygantu Gudėnu palieka Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakciją Kauno miesto taryboje ir jungiasi prie naujai kuriamos partijos „Vardan Lietuvos“.

V. Kopūsto, L. Balandžio / BNS nuotr.

Neigė konfliktą

„Kauno dienai“ susisiekus su E.Gudišauskiene, ji patikino, kad įrašas socialiniame tinkle buvo parašytas nuoširdžiai ir atspindi pagrindines priežastis, kodėl po tiek metų, praleistų kartu su TS-LKD partija, ji nusprendė jungtis prie naujos politinės jėgos.

„Tikrai nebuvo paprasta. Teko pergalvoti daug dalykų ir supratau, kad gyvenimo prasmė yra ten, kur veiki ir save realizuoji“, – dienraščiui pridūrė politikė.

Sklido kalbos, kad E.GudišausKienė nelabai sutardavo su Kauno konservatorių lydere, švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene. „Kauno diena“ pasiteiravo, ar nesutarimai galėjo taip pat prisidėti prie sprendimo palikti partiją, tačiau politikė tai neigė.

Sukrėtimai privertė apmąstyti, ką noriu daryti, su kokiais žmonėmis noriu dirbti, kokios idėjos vežtų, o rezultatai džiugintų.

„Tikrai rėmiau Jurgitą ir puikiai sutariame, o gandus labai mėgsta formuoti visuomenė“, – tikino E.Gudišauskienė.

„Gyvenime esminiai dalykai yra pokyčiai ir visomis prasmėmis naudingi nauji impulsai. Reikia neužsistovėti, neapkerpėti, tad reikia atrasti naujų galimybių“, – pridūrė daugiau nei 23 metus TS-LKD partijoje išbuvusi politikė.

Iš dešinės – į kairę

Konservatoriai visada laikyti dešiniąja politine jėga, o S.Skvernelio kuriama partija „Vardan Lietuvos“ priskiriama kairiajai. Tokie partijų keitimai atrodo labai kardinalūs.

„Net neabejoju dėl vertybinių dalykų. Man svarbu tauta, religija, bendruomenė. Manau, kad ir kiti tai vertina“, – teigė buvusi konservatorė.

Kiek anksčiau skelbta, kad prie S.Skvernelio kuriamos partijos jungsis ir dalis socialdemokratų. Ar ir su jais vertybės sutampa?

„Dar nieko nežinau apie kitus žmones, kurie jungsis prie partijos „Vardan Lietuvos“. Šeštadienį, manau, su visais susipažinsime ir matysis, kokia yra komanda. Esminis dalykas, kad reikės rasti bendrą sutarimą, turėti bendrų tikslų ir stengtis juos įgyvendinti. Diskutuojant galima rasti geriausią sprendimą. Niekada žmonių neskirsčiau pagal partijas. Svarbu, kad visi dirbtume dėl Lietuvos“, – „Kauno dienai“ teigė E.Gudišauskienė.

Kol kas politikė negalėjo konkrečiai atsakyti, kokios yra politinės ambicijos artėjant naujiems rinkimams, ar didesnis noras toliau dirbti Kaunui, o gal bandyti laimę Seime. Toks sprendimas, pasak pašnekovės, priklausys jau nuo visos partijos ir žmonių, kurie prie jos prisijungs.

„Mano didžiausia ambicija – tarnauti žmogui, o ne skirtos pareigos“, – pažymėjo kaunietė.

Sprendimas nustebino

TS-LKD Kauno skyriaus pirmininkė J.Šiugždinienė „Kauno dienai“ pripažino, kad kolegų išėjimas ją iš dalies nustebino.

„Kolegos partijoje turėjo visas galimybes veikti ir įgyvendinti savo idėjas, ypač vadovaudami frakcijai miesto taryboje. Vis dėlto buvo priimtas sprendimas pasirinkti kitą politinę jėgą, kuri Kaune buriasi buvusių socialdemokratų pagrindu. Tokius partijų keitimo sprendimus geriausiai įvertina rinkėjai, ypač kai sprendimai priimami ne dėl vertybinių principų, o dėl asmeninių motyvų", – teigė švietimo, mokslo ir sporto ministrė.

Visgi ji bandė nesureikšminti pasitraukimo, nes Kaune konservatoriams priklauso apie 1,4 tūkst. narių

„Keleto žmonių pasitraukimas įtakos mūsų veiklai tikrai neturės“, – teigė Kauno konservatorių lyderė.

Jos žiniomis, frakcija miesto taryboje ketvirtadienį išsirinks naują vadovybę. „Ir toliau liekame vienintele realia opozicine jėga miesto valdantiesiems“, – pridūrė J.Šiugždinienė.

Smūgis ir socialdemokratams

„Kauno diena“ rašė, kad praėjusią savaitę iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Kauno skyriaus nusprendė pasitraukti apie 50–60 Žaliakalnio grupės narių. Ši grupė buvo viena ryškiausių ir aktyviausių.

„Susidėjo daug visokių priežasčių, dalis jų – ir asmeniniai skauduliai. Kiek tiksliai palieka grupę, negaliu pasakyti, nes kai kurie prašymus parašo elektroniniu būdu, bet, mano žiniomis, bus 50–60. Kol kas nediskutavome, ar visi jungsis prie naujai steigiamos partijos, bet, manau, tikrai bus norinčiųjų, nes kuriama kairioji partija. Aš pati pritariu prisijungimui prie naujos partijos“, – „Kauno dienai“ teigė LSDP Kauno skyriaus Žaliakalnio grupės vadovė Eglė Kanikovienė.

Pasak jos, Kauno socialdemokratų skyrius buvo tarsi apsnūdęs, ne toks matomas ir primirštas rinkėjų.

„Kiekvienas savaip galvoja, bet man atrodo, kad Kaunas neturėjo lyderio, kuris uždegtų, tad mes buvome nematomi. Man reikia veiklos, rankų sudėjus sėdėti nemoku“, – sakė socialdemokratus paliekanti kaunietė.

Tarp nusprendusiųjų trauktis – ir buvęs LSDP Kauno skyriaus pirmininkas Giedrius Bielskus. Jis nusprendė politinę karjerą tęsti su S.Skvernelio kuriama partija.

G.Bielskaus teigimu, Kaune socialdemokratams trūksta ne tik lyderio, bet ir pati veikla apmirusi. (Vilmanto Raupelio nuotr.)

„Dabar socialdemokratai visai išsisėmė. Matau totalų štilių, niekas nevyksta. Tikrai dalis tiesos, kad Kaune neliko lyderių. Kadangi kuriasi nauja partija, mane traukia kūrybos procesas, ir pažiūros jos panašios. Su S.Skverneliu yra ne kartą tekę bendrauti, kai jis buvo premjeru. Tai buvo labai dalykiški pokalbiai, naujos partijos idėjos ir ambicijos nuteikia, kad ateitis bus nebloga“, – teigė G.Bielskus.

Atsiveria galimybių

Gruodį S.Skvernelis „Kauno dienai“ pripažino, kad partija yra atvira pasiūlymams, žmonės skambina, klausia, susitinka. Tuomet iš neoficialių šaltinių gauta informacija, kad prie naujos partijos jungiasi ir visuomeninis judėjimas „Dirbam Kaunui“ su lyderiu Gintautu Labanausku, panašu, tampa realybe.

G.Labanauskas patvirtino, kad visuomeninio judėjimo nariai priėmė sprendimą dalyvauti steigiamajame suvažiavime ir jungtis prie Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“.

G.Labanauskas patvirtino, kad visuomeninio judėjimo nariai priėmė sprendimą dalyvauti steigiamajame suvažiavime. (Vilmanto Raupelio nuotr.)

Pasak jo, naujosios partijos programos projektas yra išsamiai argumentuotas ir plataus akiračio dokumentas, kuriame daug kauniečiams svarbių klausimų – nuo atviros ir demokratiškos politinės kultūros, šeimos stiprinimo, atsakingo požiūrio į gamtą ir vartojimą, dėmesio smulkaus verslui iki efektyvaus valstybės valdymo, decentralizacijos, regionų stiprinimo.

Priminsime, kad, iki tapdamas visuomeninio judėjimo įkūrėju, G.Labanauskas buvo vienas Kauno socialdemokratų lyderių, kuris 2011 m. vykusiuose savivaldybių tarybų rinkimuose kauniečių buvo reitinguotas partijos kandidatų sąraše iš šeštosios vietos į pirmąją, gerokai aplenkęs dabartinę Seimo narę Orintą Leiputę.

Pasak jo, svarbiausia, kad steigiama partija yra proga į miesto valdymą grąžinti vertybinę politiką, dėmesį socialinei darbotvarkei, dėmesį socialiai jautriausioms gyventojų grupėms. Tokia perspektyva turėtų džiuginti kairiųjų pažiūrų miestiečius, tačiau kartu jau dabar tapo rimtu galvos skausmu Kauno socialdemokratams, o po metų gali rimtai pakeisti ir vaizdą savivaldybės taryboje.

Svarbiausia, kad steigiama partija yra proga į miesto valdymą grąžinti vertybinę politiką, dėmesį socialinei darbotvarkei, socialiai jautriausioms gyventojų grupėms.

Apklausos palankios

Jeigu šeštadienį Palangos koncertų salėje Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vyksiantis steigiamasis suvažiavimas bus sėkmingas, naujosios politinės jėgos Kauno skyrius gali tapti viena reikšmingesnių jėgų mieste ir rajone.

Visuomenės nuomonių apklausos rodo, kad S.Skvernelio dar tik buriamos politinės jėgos populiarumas auga. Jau dabar ji lenkia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, o socialdemokratų perbėgimas signalizuoja, kad rimtas jėgų persiskirstymas kairiosios politikos pusėje tik prasideda.

Prie S.Skvernelio steigiamos partijos jungiasi vis daugiau žinomų kauniečių. (V. Kopūsto/BNS nuotr.)

Tai galėtų stabdyti esminis partijos lyderių atsinaujinimas, tačiau Vilijos Blinkevičiūtės vedama partija, panašu, išeikvojo pradinio siurprizo efektą.


Kauno miesto taryboje – nauja frakcija?

Tiek V.Gudėnas, tiek E.Gudišauskienė yra Kauno tarybos nariai ir iki šiol darbavosi TS-LKD frakcijoje. Dabar politikai palieka ne tik konservatorių partiją, bet ir frakciją taryboje.

E.Gudišauskienė buvo ir TS-LKD frakcijos pirmininkė. Dabar politikė teigė, kad iki ateinančio antradienio vyksiančio tarybos posėdžio ji ir iš konservatorių pasitraukęs kolega turės formaliai sukurti naują frakciją. Ji beveik neabejojo, kad ji vadinsis „Vardan Lietuvos“. Kaip teigė pati politikė, labai gerai sutapo laikas, mat S.Skvernelio steigiamasis partijos suvažiavimas numatytas šeštadienį, sausio 29 d., tad, įsteigus „Vardan Lietuvos“ partiją, Kauno taryboje taip pat galės atsirasti ir frakcija tokiu pat pavadinimu.

Tiesa, Vietos savivaldos įstatymu frakciją gali sudaryti ne mažiau nei trys nariai.

„Viskas tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku sudėlioti visus procesus“, – teigė E.Gudišauskienė.

Ji nurodė, kad abu konservatorius paliekantys politikai planuoja dirbti tuose pačiuose komitetuose. E.Gudišauskienė darbavosi Ekonomikos ir finansų komitete, V.Gudėnas tikisi ir toliau eiti Kontrolės komiteto pirmininko pareigas, dirbti Valdymo ir bendruomenių plėtojimo komitete. Tačiau, ar jie nebus perskirstyti, paaiškės kitą savaitę vyksiančiame Kauno tarybos posėdyje.

„Manau, kad liksime tuose pačiuose komitetuose, bet turime patirties, tad galime dirbti ir kituose“, – pridūrė pašnekovė.NAUJAUSI KOMENTARAI

tegu

tegu portretas
pasvajoja.

manau

manau portretas
Tėvukas kažkada sakė saugotis saldžiakalbių ...

a

a portretas
išverstaskūris ir yra išverstaskūris jokių moralės principų
VISI KOMENTARAI 137
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių