Klaipėdos galerijoje – E. Žvaigždino tapybos retrospektyva

  • Teksto dydis:

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus galerijoje šį šeštadienį 17 val. bus atidaryta klaipėdiečio tapytojo Ernesto Žvaigždino retrospektyvinė kūrinių paroda „Klaipėda gyva!“.

Kūrybinio buvimo ženklas

Žymaus Klaipėdos miesto tapytojo E.Žvaigždino retrospektyvinė kūrinių paroda „Klaipėda gyva!“ atspindi unikalaus miesto unikalius vaizdinius – pajūrio ir pamario reginius, laivų, urbanistinius motyvus, kuriuos šis dailininkas yra meistriškai įvaldęs. Ši paroda – jausmo, džiaugsmo, nuotaikos ekspromtas, kurį savo 65-ąjį gimtadienį švęsdamas autorius dedikuoja Klaipėdai – kaip kūrybinio buvimo mieste ženklą.

Anot menotyrininkės Danguolės Ruškienės, „E.Žvaigždino kūrybinis stilius išsiskiria savita tapybos maniera ir originaliu koloritu. Profesionaliai valdomos raiškos priemonės formuoja dinamiškos, pulsuojančios ir nuolat kintančios tapybos įspūdį. Akivaizdu, kad šio dailininko darbuose vienodai svarbi tiek spalva, tiek faktūra. E.Žvaigždinas nesitenkina glotniu drobės paviršiumi. Visuomet jį performuoja, drąsiai tepa tirštus reljefiškus potėpius, stumdo, grando aliejinių dažų sluoksnius tol, kol išryškina spalvų, kartu ir reikšmių kontrastus. Ir būtent tada pradeda vertis jo kūrinių esmė. Siekdamas atkreipti dėmesį į tam tikrus vaizdinius ir prasminius momentus, autorius užaštrina ir pabrėžia aktualias detales. Tai leidžia sekti jo minčių vingius, stebėti kintančias nuotaikas, suvokti išgyvenamas emocijas. Gilėja ne tik dažų sluoksniai, plyšiai tarp vaizdinių plokštumų, bet ir autoriaus mintys. Harmoningi spalvų deriniai netikėtai užklumpami drastiškų spalvinių intarpų, kurie formuoja jau ne tokias jaukias asociacijas“.

Dažniausi – uostamiesčio motyvai

„Aktyvaus buvimo čia išties daug. Žmonių figūros, namai, medžiai, laivai – viskas plazdena, skyla ir vėl susidėlioja, formuodami nepertraukiamo vyksmo efektą, kol realybės beveik nebelieka ir išsigrynina įspūdis. Tokiu būdu ekspresyvi E.Žvaigždino tapyba priartėja prie abstrakcijos, bet ryšys su realybe niekuomet nenutrūksta.

Pusiau stilizuotas, kartais veik siurrealus autoriaus piešinys stebėtinai įtaigus ir net atrodo pažįstamas. E.Žvaigždino drobėse vaizduojami pasakojimai visuomet mezga asociacijas, siejasi su asmeninėmis patirtimis. Jo temų, kaip ir pasirenkamų raiškų, skalė gana plati. Tačiau dinamiškose ir impulsyviose šio dailininko drobėse dažniausi gimtojo Klaipėdos krašto motyvai – pajūris, uostas, Klaipėdos senamiestis ir šio miesto žmonės. Kartais jų ištįsusios figūros atitrūksta nuo žemės ir pakyla virš pastatų stogų lyg šmėklos, o kartais savo galūnėmis įauga į gruoblėtą miesto pagrindą. Nutinka ir taip, kad jas tiesiog pakeičia ne taip seniai E.Žvaigždino kūryboje atsiradęs naujas personažas – angelas.

Panašu, kad šio dailininko niekada nedomino aklas realybės kopijavimas. Tapytojas drąsiai improvizuoja bet kokia tema, kiekvienam objektui ar subjektui ieško ne tik savito priėjimo, bet ir asmeninės traktuotės. Emocionali E.Žvaigždino tapyba – individualių apmąstymų ir jausenų rezultatas. Ir atrodo, kad ne tik autorius čia gali surasti sau tinkamą prieglobstį,“ – teigė menotyrininkė D.Ruškienė.

Pagautas pirmo impulso

Kartą paklaustas, kas pasikeitė jo kūryboje, E.Žvaigždinas atsakė: „Sakyčiau, spalvos tapo kaitresnės. Kiti sako, kad mano paveikslai gilesni, tamsesni. Juose atsirado figūrų – angelo, moters, jų iš pradžių nebuvo. Ėmiau tapyti net aktus. Tebetapau daugiausia abstrakcijas. Su užuominomis į realybę. Gal tik tų užuominų daugiau. Bet tie mano paveikslai – su tuo pačiu impresionistiniu užtaisu. Vis tiek man pirmas impulsas tapyboje – svarbiausias. Jo pagautas ir tapau. Paskui tik šlifuoju, pridedu kokią detalę ar spalvos. Pirmas įspūdis man – tikras, pats tikriausias bet kame. Kai įsijungia loginis mąstymas, – jau ne tas...“

Per keturis kūrybos dešimtmečius jo drobės plačiai pasklido po pasaulį. Jos rodytos JAV, Vokietijoje, Danijoje, Rusijoje. E.Žvaigždino paveikslų yra įsigiję Australijos, JAV, Europos ir Lietuvos kolekcininkai.

E.Žvaigždino tapybos paroda Klaipėdos galerijoje (Bažnyčių g. 6) vyks iki rugsėjo 11 d. Klaipėdos galerijos darbo laikas: II–V – 11–18 val., VI – 11–16 val. Siaučiant koronaviruso pandemijai, lankytojų prašoma paisyti visų saugumo reikalavimų, saugoti savo ir kitų sveikatą – dėvėti apsaugines veido kaukes, laikytis dviejų metrų atstumo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Ruberoidas

Ruberoidas portretas
Blia.. kaip suseno!

Nuotrauka

Nuotrauka portretas
Kodėl nespalvota nuotrauka? juk jis gyvas.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių