- Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ar teisinga, kad abejodami bakalaurinių darbų vertinimu Klaipėdos universiteto studentai negali užginčyti komisijos parašyto pažymio? Ar teisinga, kad jie nežino, kas rašys darbo recenziją? Ar tarp lygių yra lygesnių? Tokie studentų klausimai neretai atremiami universiteto nuostatomis, kurioms pasipriešinti neįmanoma.
Nepasitiki recenzentais
Klaipėdos universitete ekonomikos studijas baigiantis studentas (pavardė redakcijai žinoma) piktinosi neobjektyviu bakalaurinių darbų vertinimu.
„Keista ir nesuprantama, kodėl slepiama, kas recenzuos mūsų darbus. Žinome, kad Ekonomikos katedroje dirba įvairių sričių specialistai, tad būtų gerai žinoti, ar recenziją parašęs žmogus turi pakankamai kompetencijos kalbėti apie darbą tam tikra tema. Jei iš anksto žinotume, kas yra recenzijos autorius, galėtume atitinkamai ruošti savus argumentus. Keista ir tai, kad recenzentas parašo vieną iš dviejų įmanomų vertinimų – darbą įvertina teigiamai ar neigiamai, tai yra rekomenduoja leisti jį gintis arba ne“, – aiškino studentas.
Ne vienas prastesnį nei tikėjosi pažymį gavęs jaunuolis piktinosi negalėjęs pateikti apeliacijos dėl baigiamojo darbo turinio vertinimo. Katedroje jiems paaiškinama, kad trys komisijos nariai negali būti neteisūs. Apeliacija priimama tik tokiu atveju, jeigu būta etikos ar procedūros pažeidimų. Kadangi jų neužfiksuota, esą nėra pagrindo ir apeliacijai.
„Jei studentas mano, kad jo darbas įvertintas neteisingai, Klaipėdos universitetas nesivargina priimti apeliacijos, nes studento nuomonė nieko verta. Realybė tokia – tas, kas per ketverius mokslo metus nelankė paskaitų, tas, kuris kursinius darbus atnešdavo paskutinę dieną ir būdavo kone išvejamas už tai, kad darbą sudarė „Vikipedijos“ ir „Google“ straipsnių kompiliacija, bakalauro vardą gavo anksčiau už kitus ir buvo įvertintas geriau, – kalbėjo jaunuolis. – Tie, kas patys sąžiningai rašė darbą ir jau ne vienerius metus dirba tyrimo aprašytoje srityje, gavo vos teigiamą vertinimą.“
Sportininkui – privilegijos?
Bendramoksliai piktinosi ir išskirtinėmis sąlygomis vienam kolegai, kuris studijuodamas žaidė krepšinį universiteto komandoje. Nors bakalauro darbą jis turėjo gintis tik birželio pirmosiomis dienomis, jau gegužės 28 dieną socialiniame tinklalapyje gyrėsi baigęs studijas.
Studentai suabejojo, kokiu būdu kolega galėjo anksčiau nei buvo numatyta apsiginti bakalaurinį darbą. Juk vaikinas žaidė viso labo universiteto komandoje, o Lietuvos mastu nėra gerai vertinamas ir nežaidžia pirmos lygos komandose.
Tarp bendramokslių pasklido įvairios kalbos: abejota, ar sportininkas nebus gudrumu susitvarkęs, kad diplominio darbo gynimas vyktų neviešai.
Studentai svarstė, kokių reikia turėti nuopelnų, kad dėl gebėjimų vienoje sporto šakoje mokslo įstaiga darytų išimtis.
Pasigyrė baigęs mokslus
Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas Antanas Bučinskas, teigė, kad daugelis įtarimų bei paskalų, apipinančių egzaminų ar baigiamųjų darbų gynymus, būna nepagrįsti.
„Manau, nereikėtų aklai tikėti viskuo, ką žmonės rašo socialiniuose tinklalapiuose. Gali būti, kad vaikinas neturi kito būdo savo šaunumui parodyti, tad taip erzina kolegas. Prieš keletą metų buvo panašus atvejis, kai į mano kabinetą atėjo pasipiktinę studentai. Jiems kolega gyrėsi jau turįs diplomą, nors kiti dar net nesigynė darbų. Parodžiau jiems dokumentus, kurie patvirtino, jog tas asmuo net nebuvo prileistas prie gynimo“, – prisiminė dekanas.
A.Bučinsko duomenimis, šiemet tik dviem fakulteto studentams, kurie turėjo išvykti į sporto varžybas, buvo pakeistas darbų gynimo laikas.
Dekanas teigė, kad išimtys dėl dalyvavimo sporto varžybose ar stovyklose sudaromos tik tada, kai studentas yra šalies rinktinės narys.
Ar leisti pakeisti darbo gynimo ar egzamino laikymo grafiką, sprendžia rektorius arba prorektorius.
„Visus sportininkus labai vertiname ir mylime, bet diplomų vien už tai neduodame“, – tikino A.Bučinskas.
Pasitiki komisijos nariais
Atremdamas studentų pretenzijas dėl apeliacijų A.Bučinskas priminė Klaipėdos universitete egzistuojančią tvarką: diplominio darbo vertinimą galima bandyti apeliuoti tik tokiu atveju, jeigu buvo procedūrinių pažeidimų. Tai yra, jeigu studentui neleista atsakyti į pateiktus klausimus arba su juo bendrauta neetiškai.
Socialinių mokslų fakulteto dekano tikinimu, tai, kad darbą vertina komisija, rodo objektyvumą. Bakalauro darbą vertina trijų, o magistro – penkių žmonių komisija.
„O kas geriau tai padarys? Kiti penki ar trys? Kartais komisijoje būna kitų fakultetų ar kitų aukštųjų mokyklų dėstytojų, bet šiaip mes stengiamės apsieiti savomis jėgomis“, – aiškino A.Bučinskas.
Saugo nuo studentų atakų
Studentų pretenzijas dėl recenzijos autorių anonimiškumo Socialinių mokslų fakulteto dekanas atmetė kaip nepagrįstas. Esą tokia tvarka nustatyta siekiant apsaugoti recenzentus nuo studentų atakų.
Studentai turi teisę susipažinti su recenzijos turiniu prieš tris darbo dienas iki darbo gynimo. Per šį laiką jie gali pasiruošti atremti priekaištus. Pasak Ekonomikos katedros vedėjo profesoriaus Vytauto Juščiaus, nesvarbu, kas rašė recenziją, svarbu, kokios pastabos joje parašytos.
„Aš vadovaujuosi tokiu principu – pagrindinis kriterijus turi būti objektyvumas. Norint užtikrinti objektyvumą, geriausia, kai recenzentas yra nežinomas. Rašydamas straipsnius į mokslo žurnalus Lietuvoje ar tarptautinius leidinius aš pats nežinau, kas parašė recenziją, dažnai nežinau net kurioje šalyje šis žmogus gyvena. Kartais iš prastos anglų kalbos galiu nuspėti, kad recenziją rašė lietuvis. Kai realizuoju pastabas, vėl darbą siunčiu recenzentui, bet bendravimas visada yra anonimiškas. Būtent tai užtikrina objektyvumą, ypač tokioje mažoje šalyje, kaip Lietuva. Todėl šiuos standartus pradedame taikyti nuo studijų. Visų svarbiausia, ar tiesa yra tai, kaip įvertintas darbas“, – teigė V.Juščius.
Ne recenzija lemia pažymį
Mokslo pasaulyje yra natūralu, kad nuomonės nesutampa. Profesorius V.Juščius teigė, jog kartais net vertinant disertaciją vienas iš penkių komisijos narių tvirtina, kad darbo autorius nevertas jam suteikti daktaro laipsnį. Būna, kad ir vienas oponentų įsitikinęs vienaip, o kitas – kitaip.
„Kartais susikimbame, susiginčijame, bet tai yra natūralu mokslo pasaulyje. O kad intrigų yra, nepaneigsi. Juk ant žemės vaikštome“, – neslėpė profesorius.
Studentų baigiamieji darbai anonimiškai recenzuojami ne tik Klaipėdos universitete. Tai patvirtino ir Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto bakalauro studijų prodekanas Lionius Gaižauskas.
„Nemanau, kad būtina žinoti, kas rašys recenziją. Jei žinotų, galimas atvejis, kad studentai bėgtų pas jį, bandytų daryti įtaką. Mes stengiamės parinkti tuos žmones, kurie geriausiai išmano darbo temą. Recenzento balsas nėra lemiamas. Ne retas atvejis, kai komisija vertina kitaip, nei buvo siūlyta recenzijos autoriaus“, – tikino L.Gaižauskas.
Saugo fakulteto prestižą
Neobjektyvaus baigiamųjų darbų vertinimo galimybę atmetė ir Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas A.Bučinskas.
Šiemet vieno ekonomikos mokslus krimtusio bakalauro darbas, recenzento manymu, buvo vertas 6 balų. Tačiau gynimo metu studentas sugebėjo atsakyti į jam pateiktus klausimus, apginti savo poziciją, todėl komisija darbą įvertino 7 balais. Ir tai, pasak A.Bučinsko, nėra nieko nuostabaus.
„Bet būna ir pretenzijų. Pamenu vieną studentą, kuris ne vienerius metus buvo nepatenkintas vertinimu. Norėjo 10 balų, o komisija jį vis įvertindavo septynetu. Šiemet nebuvo nė vienos pretenzijos, nė vienas nebuvo net užėjęs. Suprantu, kad visi patenkinti laukia vasaros“, – pasakojo A.Bučinskas.
Plagiatą demaskuoja programa
Blogesnius įvertinimus paprastai gauna tie, kas ne patys rašė darbą arba didesniąją jo dalį plagijavo.
Lietuvos universitetai turi specialias programas, leidžiančias nustatyti plagiatą. Į programą įvedamas jei ne visas darbas, tai bent jo puslapis. Programa sugeba parodyti, kiek procentų darbo yra paimta iš kitų šaltinių ir iš kur darbas nuplagijuotas.
Baigiamąjį darbą studentas privalėtų rašyti bent jau metus, visą tą laiką dirbdamas su vadovu. Esą jeigu prastas studentas baigiantis laikui atneša gerą darbą, tačiau nesugeba nieko apie jį paaiškinti, autorystė yra akivaizdi.
Fakulteto vadovas tikino, kad vertinant studijų programas, vykdant tarptautinius auditus ant stalo padedami visi per penkerius metus studentų parašyti darbai. Kiekviename jų turi būti anotacija anglų kalba, literatūros sąrašas, jie turi atitikti visus keliamus reikalavimus.
„Komisija pusę dienos pasirinktinai vertina labai gerus darbus, gerus ir prastesnius. Ir kaip mes atrodytume, jeigu niekinis darbas būtų įvertintas 8 ar 10 balų? Katedra rizikuotų savo prestižu. O dėl Ekonomikos katedros galiu pasakyti, kad ji stipriausia kvalifikacijos požiūriu fakultete. Nė vienu jos darbuotoju neabejoju“, – tikino dekanas A.Bučinskas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tvarkant Olando Kepurę pirmą kartą panaudotas molio ir žvyro mišinys
Klaipėdos rajone, Pajūrio regioniniame parke, sutvirtinant vieną lankomiausių Lietuvos kraštovaizdžių – Olando Kepurę – pirmą kartą panaudotas molio ir žvyro mišinys. ...
-
Uostamiestyje įžiebta pagrindinė miesto eglė1
Šiandien Klaipėdoje įžiebta pagrindinė miesto eglė. Tūkstančiams miestiečių miestas padovanojo įspūdingą šventinį koncertą su žymiais šalies atlikėjais. Viso renginio metu užburiančius pasirodymus demonstravo šok...
-
Neatgavusi 300 tūkst. eurų skolos, pajūrio statybų įmonė „Statedma“ atleidžia visus darbuotojus2
Vos dvejus metus Klaipėdoje veikusi statybų bendrovė „Statedma“ bankrutuoja, netekusi didelio kliento Danijoje, ir Užimtumo tarnybai pranešė apie visų 27 darbuotojų atleidimą. ...
-
Žygiu iš Palangos į Klaipėdą baigsis ekspedicija aplink Baltijos jūrą2
Žygiu iš Palangos į Klaipėdą šeštadienį baigsis devynis mėnesius trukusi ekspedicija aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją“. ...
-
Klaipėdos uostas atvėrė vartus Kalėdoms: jūros apsuptyje ant molo įžiebta eglutė
Dar viena ypatinga uostamiesčio erdvė sušvito šventine nuotaika – penktadienio pavakarę ant šiaurinio molo įžiebta puošni žaliaskarė. Tokia dovana artėjant Kalėdoms klaipėdiečius ir miesto svečius jau ne pirmus met...
-
Lietūs pagaliau trauksis
Pajūryje kitą savaitę vyraus orai be lietaus. Kritulius sinoptikai žada tik savaitės viduryje – trečiadienį, tačiau lietaus dar galima sulaukti ir kitą šeštadienį. ...
-
Prisiekė nauja Klaipėdos tarybos narė
Klaipėdos miesto tarybos posėdyje prisiekė nauja tarybos narė socialdemokratė Lilija Petraitienė. Ji pakeitė partijos kolegą Vytautą Grubliauską, kuris šiemet Seimo rinkimuose vienmandatėje apygardoje laimėjo parlamentaro mandatą. ...
-
Sutarta dėl Klaipėdos rajone gyvenančių vaikų neformaliojo švietimo ugdymo kompensavimo
Klaipėdos miesto ir rajono savivaldybės sutarė dėl ūkio išlaidų kompensavimo už rajone gyvenančius vaikus, besimokančius Klaipėdos miesto biudžetinėse švietimo ir sporto įstaigose pagal neformaliojo švietimo programas. ...
-
Klaipėdos pilies bokšte – laiškas ir laikraštis
Klaipėdos tvirtovės bokštas pasipuošė smaile, o prie jos pagrindo pritvirtintoje talpyklėje palikta kapsulė su laišku ateities kartoms. Kada nors ją atidarę žmonės perskaitys ir 2024 metų lapkričio 29 dienos dienraštį &b...
-
Klaipėdiečiai neslepia pasididžiavimo gyva miesto egle: natūralumas visada puošia
Klaipėda jau gyvena Kalėdų laukimu. Atsigabeno pagrindinę miesto eglę. Ji vėl žmonių dovanota, bet šiemet stebins – suksis ir spindės, kaip Rokfelerio eglė Niujorke. Į kitus Vakarų Lietuvos miestus irgi jau atkeliavo žaliaskarės. ...