- Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
"Bijau kiekvieną kartą, kai vedu šuniuką į lauką, kai grįžtu namo, kai lipu laiptais. Tie grasinimai nėra vien bandymas pagąsdinti. Ne kartą jis manęs laukė kieme, aprėkė, iškoneveikė, – apie išgyvenimus pasakojo moteris. – Esu uždaro būdo, labai nemėgstu svetimiems pasakoti, kaip mane užgaulioja, kaip grasina ar muša. Man dėl to gėda ir nemalonu. Bet apie save galvoju mažiausiai. Mūsų berniukas – dar visai mažas. Jis viską mato, jaučia mano nuotaikas, kartu su manimi bijo. Norėčiau vaiką apsaugoti nuo šio siaubo."
Vaiko pasakojimas išgąsdino
Baimindamasi susidorojimo praėjusių metų pradžioje Laima su vaiku pabėgo iš namų ir kelis mėnesius glaudėsi Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centro Pagalbos moterims padalinyje.
Visą tą laiką moteris mokėjo mokesčius ir paskolą už abu. Vyras girtavo ir karaliavo namuose nė nesistengdamas įsidarbinti.
Šiemet sausio viduryje su Laimos sūnumi bendravo uostamiesčio Vaiko teisių apsaugos tarnybos psichologė. Mama tuo metu buvo paprašyta palaukti už durų.
Nors tarnybos darbuotojai neturi teisės skelbti su šeima susijusių duomenų, iš oficialaus pasakymo tapo aišku, kad specialistė pašiurpo nuo to, ką išgirdo iš vaiko.
Tai, ką ir kaip berniukas pasakojo apie gyvenimą tame pačiame bute su tėvu, sukėlė vaiko teisių specialistams nerimą.
Tarnybos teisininkai nusiteikę dalyvauti procese ir aktyviai ginti vaiko teisę augti ramioje, be baimės už savo ir mamos gyvybę aplinkoje.
Seneliai laiduoja savo turtu
Laima bandė siūlyti buvusiam sutuoktiniui įvairius problemos sprendimo variantus. Ji buvo pasiryžusi atleisti visas skriaudas ir skolas už vyro sutikimą perleisti savo buto dalį sūnui.
Bet kokie bandymai tartis geruoju baigėsi be rezultato.
Galiausiai Laima ėmėsi kovoti už savo pačios ir vaiko ramybę teisme.
Pirmiausia ji pasiekė, kad Viačeslavui būtų uždrausta patekti į butą, kol bus išspręstas teisminis ginčas.
Teismo ji paprašė įskaityti buvusio sutuoktinio buto dalį už išlaikymą ir išlaikymo skolą vaikams.
Trečiuoju asmeniu byloje dalyvauja Laimos tėvai, kurie yra banko paskolos laiduotojai. Jie sutinka užstatyti savo pačių būstą, kaip garantą, kad įsipareigojimus bankui Laima įvykdys iki galo.
Seneliai iki šiol remia dukrą ir jos vaiką.
Taip pat trečiuoju asmeniu teisme dalyvauja ir paskolą išdavusio DNB banko atstovai.
Panašu, kad jiems Laimos ir jos sūnaus likimas – nėra ypač svarbus, didžiausias rūpestis – kad banko paskola būtų laiku ir iki galo sumokėta.
Visa tai suprasdama Laima kreipėsi į banko prezidentą ir išdėstė argumentus, kodėl jos prašymo patenkinimas būtų naudingas ir paskolos davėjui.
Moteris įrodė, jog, nepaisant visų ją ištikusių sunkumų, iki šiol nebuvo uždelstas nė vienas mokėjimas, o pinigai banką visada pasiekia iš jos sąskaitos.
Bankininkai prieštarauja
DNB atstovas atsiliepime į ieškinį teismui pareiškė, jog "aplinkybės, kad atsakovas ieškovės ir vaiko atžvilgiu naudoja fizinį bei psichinį smurtą, ir tai, kad ieškovė apmoka visas ginčo buto išlaikymo ir kredito grąžinimo išlaidas, nesudaro pagrindo tenkinti ieškovės ieškinį dėl priteisto išlaikymo formos pakeitimo".
Pasak banko atstovo, vaiko teisė į išlaikymą gali būti užtikrinama taikant kitas išlaikymo formas ir esą išlaikymo turtu priteisimas neatitiktų nepilnamečio vaiko interesų.
Atsiliepime taip pat išvedžiojama, kad išmokėjusi visą paskolą moteris galės vėliau regreso tvarka prisiteisti iš buvusio sutuoktinio jo nesumokėtą dalį.
Esą būdamas gana jauno amžiaus vyras dar galbūt įsidarbins ir turės pajamų.
Baiminasi blogiausio
Tuo metu Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Gražina Aurylienė patvirtino, kad teismuose vaikų interesams atstovaujantys tarnybos teisininkai visada pasisako už išlaikymo turtu priteisimą. Pasak jos, tokia forma realiausiai užtikrina vaikų interesus.
"Mes giname ne tėčio ar mamos interesus. Mums rūpi, kad kiekvienas vaikas namuose būtų mylimas ir saugus, taigi tarnyba dirba ne tėvų, o jų atžalų naudai", – tikino G.Aurylienė.
Kaskart prieš dalyvaudami teismo procesuose specialistai bendrauja su šeimoje augančiais vaikais ir išsiaiškina, su kuriuo iš tėvų jiems geriausia gyventi.
Už nesirūpinimą vaikais tarnyba gali surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolą, kuriuo remiantis vaiku nesirūpinantis gimdytojas gali būti įspėjamas ar baudžiamas bauda.
Tačiau Viačeslavo tokios sankcijos nebaugina. Jis jau skolingas per 7 tūkst. eurų už sūnaus išlaikymą, turi nemažai kitų skolų.
Paprašyta pakomentuoti, ar šis ginčas yra vienintelis ir kokios pozicijos laikomasi panašiais atvejais, DNB atstovė spaudai Rasa Petruškevičiūtė atsakė: "Šiuo metu vyksta teisminis procesas ir savo nuomonės nesame pateikę, todėl komentuoti situacijos negalime".
Kol bankininkai galvoja, kaip suformuluoti savo poziciją, Laima baiminasi, kad pasibaigus teismo procesui bus panaikintas draudimas Viačeslavui pareiti namo.
Tada Klaipėdoje gali pasikartoti metų sandūroje Lietuvą sukrėtusi istorija, kai alkoholinės abstinencijos kamuojamas vyras nužudė du savo vaikus.
Beje, tai nėra vienintelis atvejis, kai priklausomi nuo alkoholio žmonės pasielgia neprognozuojamai, o nuo jų skaudžiausiai nukenčia mažiausiai apsaugoti artimieji.
"Man svarbiausia yra ne turtinė šio reikalo esmė. Aš realiai bijau dėl mūsų abiejų su vaiku gyvybės. Kartais taip būna, kad žmogus kalba, bet juo niekas netiki, o kai atsitinka nepataisomi dalykai, visi apie tai prisimena, bet būna per vėlu", – baiminosi klaipėdietė Laima.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į Teatro aikštę atkeliavo Kalėdų pranašas – eglutė
Trečiadienio rytą į Teatro aikštę atkeliavo svarbiausias Kalėdų elementas – eglutė, pranešė miesto savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje bus atnaujinami pėsčiųjų ir dviračių takai
Ateinančiais metais Klaipėdoje bus pradėti pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimo darbai Smiltelės ir Minijos gatvių atkarpose, pranešė savivaldybė. ...
-
Kaip žiemos sezonu tinkamai pasirūpinti vandens skaitikliais?
Prasidėjus šaltajam periodui, „Klaipėdos vanduo“ primena gyventojams apie būtinybę pasirūpinti geriamojo vandens apskaitos mazgų apšiltinimu. Atsakinga vamzdynų ir skaitiklių priežiūra padės išvengti ne tik nepatogum...
-
Žvejybos uosto rajone teko stabdyti darbus: nepagelbėjo net skambutis policijai
Žvejybos uosto rajone rangovai buvo priversti stabdyti darbus dėl gyventojų paliktų automobilių. Paaiškėjo, kad statybininkams nepagelbėjo net skambutis policijai. ...
-
„Mano būsto“ taurės siekia aštuonios komandos
Klaipėdos krepšinio mėgėjai, praeitą sezoną dalyvavę „Bendruomenių“ turnyruose, šiemet kovoja „Mano būsto“ taurės varžybose. ...
-
Senamiestyje pajudėjo viešbučio statybos
Po septynerių metų atkaklios kovos su vietos biurokratais senamiestyje, Tomo gatvėje, viešbutį ketinantys statyti verslininkai pagaliau gavo statybos leidimą. Šioje vietoje, kur dar visai neseniai archeologų kadaise išraustose ir pal...
-
Virš jūros – atominis debesis?
Tarp Klaipėdos ir Palangos sekmadienio popietę užfiksuotas įspūdingos formos debesis. Danguje pasirodė atominės bombos sprogimo metu susiformuojančio grybo formos debesis. ...
-
Klaipėdoje – Kalėdų eglutės įžiebimas: šventę stebėti galės visi
Lapkričio 30-ąją uostamiestyje sužibs šventinio stebuklo laukimo simbolis. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Teatro aikštę, kur vyks šventinis koncertas ir bus įžiebta pagrindinė uostamiesčio eglė bei atverta ledo ...
-
Siuntų patikra – tik kilus įtarimų
Vienas būdų į mūsų šalį atgabenti draudžiamus dalykus – atsisiųsti juos siuntiniais. Nors pareigūnai neretai randa tokių neteisėtų siuntinių, kiek jų pasiekia adresatus, atsakyti niekas negali. ...
-
Ko Lietuvos švietimo sistema galėtų pasimokyti iš tarptautinio bakalaureato programos?
Kodėl Lietuvoje verta mokytis pagal tarptautinę programą? Kokios jos stipriosios pusės lyginant su lietuviška nacionaline švietimo programa, kokias galimybes ji padidina? Į šiuos klausimus atsakė Lietuvoje apsilankę tarptautinio bak...