Kvapų detektyvas Klaipėdoje: kaltų nėra

Jau kurį laiką netyla aistros dėl pietinėje Klaipėdos dalyje sklindančios smarvės. Gyventojai įtaria, kas yra šių aštrių kvapų šaltinis, tačiau konkrečias išvadas pateiks kontroliuojančios institucijos. Tuo metu miesto valdžia žada pirkti specialius matavimo prietaisus.

Ne saldainių fabrikas

Klaipėdos rajono Ketvergių kaimo bendruomenė kartu su kitais nepakeliamo tvaiko neapsikentusiais klaipėdiečiais patys ėmė ieškoti kaltininko.

Kol atsakingos institucijos skėsčioja rankomis ir negali įvardyti smarvės šaltinio, žmonės mano, kad viena teršėjų – įmonė "Grigeo Klaipėda" ir jos valymo įrenginių šuliniai su vantuzais, kitaip tariant, nuorintuvai.

Tam tikrų klausimų kelia ir bendrovės "Klaipėdos vanduo" veikla, esą dvokia jos nuotekų įrenginių šuliniai su vožtuvais.

Vakar šių įmonių vadovai aptarė kvapų problemą su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku.

Po susitikimo su meru bendrovės "Grigeo Klaipėda" generalinis direktorius Vidas Beržonskis aiškino, kad įmonė yra socialiai atsakinga, nuo 2014-ųjų aktyviai bendrauja su gyventojais ir aiškiai deklaruoja, jog gamybinis procesas yra nepertraukiamas.

"Nuo tų pačių 2014-ųjų savo iniciatyva atliekame kvapų koncentracijos matavimus. Labai aiškiai matomas gerėjimas. Šiandien manome ir pagal skaičius suprantame, kad esame pasiekę tam tikrą piką priemonių gerinime, naudojant biopreparatus. Savotiškas įsipareigojimas iš mūsų pusės – dar labiau gerinti ir diegti papildomas priemones, siekiant sumažinti esamus kvapus. Nors daryti matavimai ir modeliavimas labai aiškiai parodė, kad mūsų kvapas pietinės miesto dalies tikrai nepasiekia ir tikrai neteršia", – tikino V.Beržonskis.

Generalinio direktoriaus žodžiais tariant, nuotekų valykla – ne saldainių fabrikas, tačiau kiekvienais metais didinamos investicijos kvapams eliminuoti.

"Per šių metų pirmąjį pusmetį sunaudojome biopreparatų už šiek tiek daugiau kaip 300 tūkst. eurų. Per metus susidaro beveik 600 tūkst. eurų suma. Dabar kalba eina apie kitus techninius sprendimus", – teigė V.Beržonskis.

Susimokėtų patys gyventojai

Įmonės "Klaipėdos vanduo" generalinio direktoriaus Leono Makūno teigimu, pastarasis rimtesnis kvapų šaltinis – iš slėginių vamzdžių išbėgančios nuotekos – buvo suvaldytas prieš keletą metų.

"Gyventojai, atvažiavę į nuotekų valyklą, nusprendė, kad smarvė yra didesnė nei įprastai, bet patys sutiko, kad kvapas yra ne toks, kokiu jie skundžiamasi pietinėje miesto dalyje. Tad pagrįstai galima sakyti, kad smarvės šaltinis yra kažkur kitur. Reaguodami į gyventojų prašymą, atliksime papildomus tyrimus, kas iš tų vantuzų išeina, gali ten būti kokia nors rimtesnė tarša ar ne. Taip pat papildomai atliksime mums paduodamų nuotekų tyrimus, kad pasižiūrėtume, galbūt kuri nors įmonė išleidžia papildomas medžiagas, kurios sukelia intensyvų smirdinčių medžiagų gaminimasi", – aiškino L.Makūnas.

Esą nuotekų valykloje įdiegti papildomų kvapus suvaldančių priemonių ekonominiu požiūriu – netikslinga.

"Tai būtų dideli pinigai, o visas mūsų išlaidas apmoka vartotojai", – apibendrino vadovas.

Anot L.Makūno, nuotekų valykloje stipresni kvapai gali atsirasti tik tuo atveju, jei kas nors išleidžia labai užterštas nuotekas.

Visame Klaipėdos mieste ir rajone yra beveik 800 kilometrų nuotekų tinklų.

Žada pirkti įrangą

Miesto meras Vytautas Grubliauskas pripažino, kad valstybinės institucijos dėl įvairių priežasčių negebėjo pasiekti ryškaus proveržio šioje smirdančioje istorijoje.

Esą pasikartojant sunkiai žmonėms pakeliamiems kvapams ir esant kritinei situacijai, reikia drąsių sprendimų.

Jis žadėjo nedelsiant duoti pavedimą savivaldybės administracijai ieškoti finansavimo naujoms mobilioms kvapų matavimo stotelėms pietinėje miesto dalyje įsigyti. Laikinai, kol vyks pirkimo procedūros, į pagalbą bus pasitelkta šiuolaikiška Klaipėdos universiteto įranga.

Taip pat meras paliepė inventorizuoti visus mieste esančius vadinamuosius vantuzus ir jų išleidimo vietas.

"Žinoma, galbūt tai neturi tiesioginės įtakos nei kvapų susidarymui, nei jų sklaidai. Nepaisant to, atsiras daugiau aiškumo siekiant įvardyti visus potencialius kvapo ir taršos šaltinius", –  kalbėjo V.Grubliauskas.

Miesto ir įmonių vadovų kalbos Ketvergių bendruomenės atstovę Raimondą Zaborę nuteikė gana optimistiškai.

"Galiu pasidžiaugti šiandieniu pokalbiu ir pokyčiais, atsirandančiu noru keisti situaciją. Iš tikrųjų įmonių vadovų požiūris yra geranoriškas. Tiesa, pokalbyje pasigedau bendrovės "Branda LT" atstovų", – atkreipė dėmesį R.Zaborė.

Pašnekovės žodžiais, nepaisant šio susitikimo, intensyvus kvapas nesumažėjo ir yra jaučiamas kiekvieną dieną.

Į gyventojų skundus sureagavo ir šalies valdžia. Vyriausybėje praėjusią savaitę vyko pasitarimas dėl oro taršos Klaipėdoje.

Teigiama, kad aplinkosaugininkai šią vasarą uostamiesčiui skyrė ypatingą dėmesį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Andrius

Andrius portretas
Siuskit is vilniaus specialistus ..cia tikrina taip kad tyliu...o kol jie vos pajuda ..reikia dusti

smarvei

smarvei portretas
Na, jei sakote, kad reikia perrinkti, tai ir perrinks. Paskaitykite ką reiškia šis žodis ir apsiverkite.

smarvė labai

smarvė labai  portretas
labai didelė problema , kada gali rūpintis "didėjančiomis kainomis" kai nuolat skaudą galvą ar pykina ir negali išsimiegoti ? Ir kaip visuomenė gali paveikti verslininkų godumą - kainų augimą ? Nepirkti ? O ši vyriausybė kiek skaičiau bandys - siūlo mažinti PVM mėsai dar kažkam ,imasi ir "skaičiuoti " tas sumas kurias godūs uždeda tiekėjams ir kurios padidina kainas ... tik ar verslininkų "kišenės" nenusvers vyriausybės bandymų ? Norisi tikėti ... o kas dėl kvapų , reikalai taip pat pajudėjo - šios vyriausybės sveikatos ministras Veryga ir viceministras teikia pasiūlymą mažinti higienos normos reikalavimą . Sakyčiau , nei viena vyriausybė nedarė to ką daro išrinkti "ne tie" .Anot Jūsų be "iš kažkur atsiradusių kovotojų " klaipėdiečiai turi nuolatinę valdžią - liberaliuosius , kurie per tiek metų net "smarvės šulinių " nesugebėjo inventorizuoti .Tokia valdžia ir skatina atsirasti "kovotojams " . Patys kalti ir laikas juos perrinkti .
VISI KOMENTARAI 58

Galerijos

  • Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
    Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus

    Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...

  • Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
    Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą

    Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...

  • Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre
    Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre

    Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...

    1
  • Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
    Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai

    Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...

  • „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį
    „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį

    Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...

    3
  • Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
    Lietuvos kariams – padėka ir pagarba

    Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...

  • Terminalo pavadinimas – ne vienas
    Terminalo pavadinimas – ne vienas

    Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...

  • Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį
    Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį

    Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...

    1
  • Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!
    Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!

    Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...

    3
  • Lapkričio pabaiga – nežiemiška
    Lapkričio pabaiga – nežiemiška

    Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...

Daugiau straipsnių