M. Jankus Klaipėdoje įamžintas nederamai?

Du Seimo nariai – Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į uostamiesčio vadovus ragindami, kad Mažosios Lietuvos šviesuolio Martyno Jankaus vardu būtų pavadinta kokia miesto alėja ar skveras. Esą šio garsaus lietuvybės puoselėtojo atminimas lig šiol nėra deramai įamžintas.

Susirūpino parlamentarai

Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjo, publicisto, spaustuvininko bei vieno "Aušros" leidėjų M.Jankaus (1858–1946) atminimui Klaipėdoje dar 2013 m. ant Šaulių g. 5 namo sienos atsirado atminimo lenta.

Tačiau konservatoriai, Seimo nariai A.Ažubalis ir L.Kasčiūnas mano, kad to nepakanka. Ir savo rašte uostamiesčio merui Vytautui Grubliauskui pabrėžė, jog, "nepaisant M.Jankaus nuopelnų ir pasiaukojimo, jo atminimas iki šiol nėra deramai įvertintas".

Šiemet, minint M.Jankaus 160-ąsias gimimo metines, esą derėtų šio Mažosios Lietuvos patriarcho ir Tilžės akto signataro garbei Klaipėdos mieste pavadinti aikštę ar skverą.

Vis dėlto Klaipėdos Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos posėdyje nuspręsta, kad M.Jankaus atminimas įamžintas deramai, nes yra ne tik jam skirta memorialinė lenta, bet jo vardu pavadinta nedidelė gatvė Giruliuose.

Taip ir bus atsakyta raštą pateikusiems A.Ažubaliui ir L.Kasčiūnui.

Pagerbs Tilžės akto signatarą

Ta pati Žymių žmonių įamžinimo komisija svarstė, kur Klaipėdoje galėtų atsirasti atminimo lenta Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto nariui, Tilžės akto signatarui, visuomenininkui, kultūros veikėjui ir šaulių judėjimo aktyvistui Jurgiui Lėbartui.

Jis, beje, buvo šilutiškis ir šiame mieste jau pagerbtas. Tačiau ir Klaipėdoje jis aktyviai prisidėjo prie šaulių rinktinės kūrimo.

Istorikas Vasilijus Safronovas mano, kad priminti J.Lėbarto ir kitų žmonių, kūrusių Lietuvos šaulių sąjungos XX Klaipėdos rinktinę, nuopelnus būtų galima pritvirtinant atminimo lentą prie vieno iš pastatų, kur uostamiestyje veikė šios rinktinės štabas.

"1934 m. duomenimis, jis veikė adresu Liepų g. 4 (dab. Laikrodžių muziejaus pastatas, Liepų g. 12), vėliau rinktinė išsikėlė į naujai pastatytus Vytauto Didžiojo gimnazijos rūmus dabartinėje S.Daukanto gatvėje", – rašė V.Safronovas.

Dar bus nuspręsta, ant kurio iš šių minėtų pastatų galėtų atsirasti atminimo lenta J.Lėbartui.

Iki kito komisijos posėdžio Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus istorikė Zita Genienė įpareigota pateikti šio veikėjo išsamią biografiją.

Prašo prisiminti karį savanorį

Į Klaipėdos vadovus jautriu laišku kreipėsi lygiai prieš 70 metų uostamiesčio sovietinio saugumo kalėjime nužudyto kario savanorio Vaclovo Šulco dukterėčia.

"Jis mirė Klaipėdos kalėjime 1948 m. birželio 30 d., vos 24 metų, nesulaukęs teismo. Užkastas be karsto buvusiose Klaipėdos kapinėse, kur yra Skulptūrų parkas. Prašau kokiu nors būdu padėti pagerbti mano dėdės atminimą. Viena, ką sugebėjau atlikti pati: įdėjau į nosinaitę žemės saują iš tos vietos, kur mano dėdė užkastas ir atvežiau į Jurbarko kapines, kur ilsisi Šulcų šeima", – laiške Klaipėdos merui rašė V.Šulco dukterėčia Remigija Zinkevičienė.

Komisija nusprendė, kad V.Šulco atminimas bus įamžintas atnaujinus Skulptūrų parką. Ten atsiras lenta, kur bus įrašytos visų čia palaidotų žmonių pavardės, tarp jų – ir sovietų nukankinto Lietuvos kario savanorio V.Šulco pavardė.

Suabejojo dėl laivyno kūrėjo

Žymių žmonių įamžinimo komisija atidėjo svarstymą dėl ilgamečio Lietuvos jūrų laivininkystės viršininko Alfonso Ramanausko (1929–1998) atminimo lentos atsiradimo.

A.Ramanauskas 1959 m. VU įgijo juristo specialybę ir tais pačiais metais buvo paskirtas Klaipėdos uosto viršininku. Dar po 10 metų tapo tik ką įsikūrusios Lietuvos jūrų laivininkystės viršininku.

Atminimo lentą A.Ramanauskui norima pakabinti ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato, J.Janonio gatvėje 24.

Lentos sukūrimą finansuoja Lietuvos jūrininkų sąjunga, tačiau įamžinimo, regis, dar teks palaukti.

Esą tai buvo tarybinių laikų veikėjas ir norima patikrinti kai kuriuos jo biografijos duomenis.

Nuspręsta kreiptis į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, kad būtų surinkta informacija, ar A.Ramanauskas nedalyvavo sovietinių represinių struktūrų veikloje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

to >Hmm

to  >Hmm portretas
Geriau pasiskaityk tuometinę dokumentiką - kaip ir dabar taip ir tada tokių kaimyninių nykštukinių valstybių dalykus tvarkydavo didžiosios šalys.Plačiau aiškinti tingiu, nesu atsakingas už tavo asmens mokslinimą

Ir kodėl

Ir kodėl portretas
p.A.Ažubalis ir p.L.Kriščiūnas turi aiškinti klaipėdiečiams,kaip įamžinti žymių žmonių atminimą?

>Hmm

>Hmm portretas
Apie kokia cia rusija kliedi? 1923 m.
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

  • „Tavo idėja“: balsuoti liko vos penkios dienos!
    „Tavo idėja“: balsuoti liko vos penkios dienos!

    Liko vos penkios dienos atiduoti savo balsus už šauniausias Klaipėdos rajono gyventojų idėjas. Galite atiduoti net tris balsus bet kurioje kategorijoje už bet kuriuos projektus. ...

  • Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą
    Kalėdoms besiruošianti Šilutė įrengs ledo čiuožyklą

    Gražiausioms metų šventėms, kaip ir kiti miestai, besiruošianti Šilutė šiemet gyventojus nustebins ne tik ne tik kalėdinėmis puošmenomis. Šilutės Hugo Šojaus dvare intensyviai vyksta darbai. Čia įrengin...

    1
  • Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
    Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus

    Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...

  • Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
    Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą

    Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...

  • Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre
    Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre

    Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...

    1
  • Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
    Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai

    Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...

  • „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį
    „Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį

    Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...

    3
  • Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
    Lietuvos kariams – padėka ir pagarba

    Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...

  • Terminalo pavadinimas – ne vienas
    Terminalo pavadinimas – ne vienas

    Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...

  • Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį
    Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį

    Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...

    1
Daugiau straipsnių