- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Apie išskirtinai didelę jūrų laivų taršą sklando įvairiausių sąmokslų teorijų, dažnai laivai daromi atpirkimo ožiais neefektyvioje kovoje su klimato kaita.
Griežtesnė kontrolė Baltijoje
Aplinką teršiančius laivus rengiasi „medžioti“ ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Ji yra paskelbusi programinės įrangos konkursą, kuri būtų skirta nustatyti į uostą atplaukusių laivų išmetamą teršalų kiekį.
Šioje srityje Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija nebūtų kokia nors išradėja. Jau prieš ketverius metus Europos jūrų uostų organizacija skelbė, kad maždaug du trečdaliai senojo žemyno stebi laivų taršą. Dabar tokių aplinką stebinčių Europos uostų gali būti ir pusė arba daugiau.
Galima prisiminti, kad nuo 2015 m. Baltijos jūroje buvo nustatytos gerokai mažesnės nei kituose regionuose sudegusio kuro sieros junginių išmetimo į aplinką normos. Vėliau Baltijos jūra buvo paskelbta ir sudegusio kuro azoto oksido išmetimo į aplinką kontrolės zona.
Logiška, kad jau tada Baltijos jūros regione turėjo būti diegiami platesnės kontrolės mechanizmai. Lietuvos mastu kažko tokio ypatingo nebuvo. Didesnė kontrolė dėl aplinkos taršos buvo pačiame Klaipėdos uoste. Faktas, kad ji neapsaugodavo aplinkos nuo retkarčiais iš uosto pasirodančios taršos.
Atsikratė taršių laivų
Lietuva yra išsikėlusi, o tiksliau pasiėmusi iš ES institucijų vieną iš strateginių tikslų mažinti taršą iš laivų.
Klaipėdos uoste planuojama įdiegti įrangą, kuri nustatytų į uostą atplaukusių laivų išmetamą teršalų kiekį.
Tiek valstybinis Klaipėdos uosto sektorius, tiek dauguma privačių kompanijų yra įsidiegę taršą turinčius mažinti aplinkosaugos vadybos standartus.
Realybėje tai gali nieko nereikšti, nes net pati "nekalčiausia" bendrovė gali užteršti aplinką ir vėliau tai nurašyti žmogiškiesiems ištekliams ar techninėms klaidoms.
Tas pats ir su laivais. Dauguma jų, kurie plaukioja Baltijos jūroje, yra laikomi švariais. Tikėtina, kad ir į Klaipėdos uostą užsuka gerokai švaresni laivai nei lankydavosi dar prieš 10 metų.
Visi nešvarūs laivai, kaip, tarkim, jūrų keltas „Kaunas“ ar „Vilnius“, Baltijos jūroje įsigaliojus taršos reikalavimams, buvo parduoti mažesnius reikalavimus turėjusiems Juodosios jūros regiono laivų savininkams. Dabar dėl karo Ukrainoje šie „Ukrferry“ įsigyti laivai jau greičiausiai išnyko iš laivybos radarų.
Akylas transporto stebėjimas
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija programinę įrangą, skirtą laivybos ir uosto transporto emisijoms skaičiuoti, planuoja įsigyti dar šiemet. Įranga turėtų nustatyti ir pateikti analizę apie atskirų laivų grupių, pavyzdžiui, krovininių laivų, konteinerinių, žvejybinių, uosto vilkikų, keleivinių, jūrų keltų, tanklaivių, vykdomą taršą jų stovėjimo ir manevravimo metu.
Ji beveik realiu laiku turės apskaičiuoti ne tik į Klaipėdos uostą atplaukiančių laivų sieros dioksido, azoto oksidų, anglies monoksido, kietųjų dalelių, lakiųjų organinių medžiagų kiekius, bet ir nustatyti, kokį kiekį teršalų išmeta uosto krovos įranga, į uostą atvykstantis sunkusis transportas.
Iš visų suskaičiuotų taršos duomenų turėtų būti išvestas bendras šiltnamio efektą sukeliančių Klaipėdos uosto išmetamų dujų lygis.
Kituose Europos uostuose, kur buvo vykdoma analogiška išmetamų teršalų analizė, buvo numatytos skatinimo priemonės mažiau taršiems arba visai aplinkos neteršiantiems laivams ir kitam transportui.
Visiškai aplinkos neteršiantys laivai buvo atleisti nuo dalies rinkliavų. Buvo įvesti apribojimai važiuoti į uostus taršesniam sunkiajam transportui.
Klaipėdos uoste taršiam automobiliniam transportui nėra jokių apribojimų. Nenuostabu, kad į uostą, ypač į konteinerių terminalus, juda gerokai dėvėti 4, o kartais net ir 3 euroklasės sunkvežimiai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žvejybos uosto mikrorajone gatvės ir kiemai aptemo dėl gedimo
Klaipėdiečiai, gyvenantys Žvejybos uosto mikrorajone, pirmadienio rytą sutiko visiškoje tamsoje. Minijos ir šalia esančiose gatvėse bei kiemuose neveikė gatvių apšvietimas. ...
-
Šie įrenginiai gelbsti gyvybes ir turtą: kodėl dalyje būstų jų vis dar nėra?
Nors Lietuvos gyventojai teisiškai buvo įpareigoti dūmų detektorius sumontuoti gyvenamosiose patalpose dar prieš šešerius metus, dalyje būstų jų vis dar nėra. Todėl ugniagesiai kasmet organizuoja prevencines akcijas, primind...
-
Švietimo problemų nemažėja
Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos pirmininkė Jolita Andrijauskienė lankėsi pas miesto vadovus, kur aptarė bendras švietimo bėdas. Tikimasi, kad ir nauja šalies valdžia išgirs egzaminų sistemos, atnauji...
-
„Mano būsto“ komanda pratęsė pergalių seriją
Klaipėdos miesto krepšinio mėgėjų „Mano būsto“ taurės varžybų lyderiai pratęsė pergalių seriją. ...
-
Durų rankenas vėl klebena pagalbos ieškančios moterys: prašo vaistų ir maisto6
Daugiabučių gyventojai vėl pastebėjo į duris besibeldžiančias ir rankenas klebenančias moteris. Žmonės įtaria, kad jos tiesiog tikrina, ar gali nevaržomos patekti į butą. ...
-
Naujasis turgus: rekonstrukcija vyksta sklandžiai, atidarytas pagrindinis įėjimas2
Nuo pirmadienio, gruodžio 2 d., į rekonstruojamą Naujojo turgaus žemės ūkio produktų paviljoną galima patekti pro pagrindinį įėjimą nuo Taikos prospekto pusės. ...
-
Klaipėdos rajono savivaldybė perka penkis socialinius būstus
Vadovaudamasi Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos 2024 m. birželio 26 d. sprendimu Nr. T11-319 „Dėl penkių socialinių būstų pirkimo“ Klaipėdos rajono savivaldybės administracija perka penkis socialinius būstus. ...
-
Klaipėdiečiai įvertino šių metų Kalėdų eglutę: mūsų dar gražesnė nei Niujorko
Klaipėda įžiebė spalvingą, besisukančią eglę. Lygiavosi į garsiausią Kalėdų medį pasaulyje – Niujorke, Rokfelerio centre, įžiebiamą Kalėdų eglę. ...
-
Į Baltijos jūrą išlydėtas ruoniukas: šis jauniklis – išskirtinis2
Gerokai vėliau nei įprasta į jūrą išlydėtas išslaugytas ruonis. Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre šis žinduolis buvo išskirtinis pacientas. ...
-
Tvarkant Olando Kepurę pirmą kartą panaudotas molio ir žvyro mišinys
Klaipėdos rajone, Pajūrio regioniniame parke, sutvirtinant vieną lankomiausių Lietuvos kraštovaizdžių – Olando Kepurę – pirmą kartą panaudotas molio ir žvyro mišinys. ...