- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Būdamas 89 metų antradienį mirė amerikiečių rašytojas Cormacas McCarthy (Kormakas Makartis), kurio griežta ir šalta proza vaizduojami niūrūs Amerikos pakraščiai pelnė jam pasaulinį pripažinimą.
Pulitzerio (Pulicerio) premijos laureatas, knygų „Kelias“ (The Road) ir „No Country for Old Men“, kurios abi virto pasisekimo sulaukusiais filmais, autorius mirė dėl natūralių priežasčių savo namuose Santa Fė, Naujosios Meksikos valstijoje, pranešė jo leidėjas, remdamasis rašytojo sūnumi.
Per beveik šešis dešimtmečius trukusią karjerą jis parašė tuziną sukrečiančių romanų, kurie C. McCarthy pelnė pagrindinius literatūrinius apdovanojimus JAV ir užsienyje.
Pirmąjį romaną „The Orchard Keeper“ jis parašė septintajame dešimtmetyje, dirbdamas automobilių dalių parduotuvėje Čikagoje – jį išleido leidykla „Random House“.
Tuometinis jo redaktorius Albertas Erskine'as (Albertas Erskinas) taip pat dirbo su Williamu Faulkneriu (Viljamu Folkneriu) – rašytoju, kuriuo C. McCarthy žavėjosi ir su kuriuo kartais yra lyginamas.
Ši atšiauri ir žiauri knyga – odė laukinei Tenesio valstijos, kurioje jis užaugo, kalnų gamtai.
C. McCarthy dėmesys tamsiai žmogaus prigimčiai išliko svarbiausia jo kūrybos linija ir kartu su klinikiniu pateikiamų žudynių ir vidinių kančių aprašymu pelnė jam ištikimų gerbėjų ratą bei palankius kritikų vertinimus.
„Jei tai nesusiję su gyvybe ir mirtimi – tai neįdomu“, – 2007 metais duotame interviu sakė jis.
Jo atminimą pagerbė kiti rašytojai, įskaitant Stepheną Kingą (Stiveną Kingą), kuris C. McCarthy pavadino galbūt didžiausiu šių laikų amerikiečių romanistu.
„Jis pragyveno daug metų ir sukūrė puikių darbų, bet aš vis tiek liūdžiu dėl jo mirties“, – sakė viena didžiausių literatūros pasaulio žvaigždžių.
Knygų ekranizacijos
2008 metais režisierių Joelio ir Ethano Coenų (Džoelio ir Itano Koenų) sukurta romano ekranizacija „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ (No Country for Old Men) pelnė keturis „Oskarus“, įskaitant vieną ispanų aktoriui Javierui Bardemui (Chavjerui Bardemui).
Metais anksčiau C. McCarthy pelnė Pulitzerio premiją už „Kelią“ – istoriją, pasakojančią apie tėvo ir sūnaus kelionę po griuvėsiais virtusį pasaulį ir žmoniją ištikusį košmarą.
JAV pokalbių laidų vedėja Oprah Winfrey (Opra Vinfri) šį romaną įtraukė į savo knygų klubo sąrašą, taip stipriai pakeldama jos reitingus. Galiausiai pagal jį buvo sukurtas filmas, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Viggo Mortensenas (Vigas Mortensenas).
Paskutiniuosiuose 2022 metais išleistuose C. McCarthy kūriniuose – „The Passenger“ ir jo priešistorėje „Stella Maris“ – sprendžiamos sudėtingos sielvarto ir žinių prigimties problemos.
Rašytojas 1933 metų liepos 20 dieną gimė Providense, Rod Ailando valstijoje, o jam būnant ketverių šeima persikėlė į Tenesį, kur jo tėvas dirbo teisininku.
Jis buvo pavadintas Charlesu (Čarlzu), tačiau pasikeitė vardą į Cormacą, Airijos karaliaus garbei. C. McCarthy nusprendė nebaigti universiteto ir visiškai atsidavė rašytojo karjerai.
Atsiskyrėlišką ir asketišką gyvenimo būdą – daugelį metų jis gyveno moteliuose – propagavęs vyras buvo tris kartus vedęs ir turėjo du sūnus.
Jis davė tik keletą interviu, įskaitant vieną O. Winfrey pokalbių laidoje. C. McCarthy jai atskleidė, kad yra linkęs per daug negalvoti apie rašymą.
„Nemanau, kad tai gerai galvai, – sakė jis. – Jei daug laiko praleidi galvodamas apie tai, kaip parašyti knygą, tikriausiai neturėtum apie tai kalbėti – turėtum tai daryti.“
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Obelynės sodyboje Kūčių vakarą vyks eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės6
Tado Ivanausko Obelynės sodyboje antradienio vakarą vyks penktus metus iš eilės rengiama eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės. ...
-
Mirė rašytojas ir vertėjas Četrauskas1
Eidamas 81-uosius pirmadienį mirė Lietuvos rašytojas ir vertėjas Teodoras Četrauskas. ...
-
Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Dolinskui1
Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas &n...
-
Romoje netrukus prasidės šventieji Jubiliejaus metai
Popiežius Pranciškus antradienį oficialiai pradės 2025-uosius Šventuosius metus, atgaivindamas seną bažnytinę tradiciją, skatinančią tikinčiųjų piligrimines keliones į Romą. ...
-
Kalėdinių giesmių festivalis Klaipėdoje: giedokime Lietuvą iš širdies į širdį
Gruodžio 28 d. Klaipėdos miesto chorinė bendrija „Aukuras“ kartu su Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia organizuoja tradicinį Vakarų Lietuvos krašto bažnytinių chorų Kalėdinių giesmių festivalį. ...
-
Žagarėje vėl kvepia meduoliais: iškeptos net penkios pilys
Žagarės regioninio parko lankytojų centro meduolių pasaka nukelia atgal į praeitį, XIII amžių. Ant piliakalnių ten stūkso net penkios iš sausainių sulipdytos to amžiaus pilys. ...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Pasijuto lyg Vienoje: Mocarto orkestras pavergė žiūrovų širdis
Šeštadienio vakarą Vilnius trumpam tapo Austrijos sostine – „Twinsbet“ arenoje savo trejų koncertų turą Lietuvoje pradėjo Vienos Mocarto orkestras, sužavėjęs žiūrovus gražiausia klasikine muzika bei istoriniais XVII a...
-
Išskirtiniame renginyje – dėmesys ne tik žmogui
Šeštadienio vakarą Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete vyko šventinis vakaras, kurio metu ne tik skambėjo gražūs sveikinimai, koncertas, bet ir Klaipėdos Rotary klubų įsteigto „Vėtrungės“ apdovan...
-
Jokiu būdu nedovanokite šių dovanų: gali prišaukti nesėkmes12
Kalėdos – džiaugsmo ir dalijimosi metas – tai ir proga dovanoti dovanas. Tačiau būkite atsargūs, tam tikri objektai gali atnešti nesėkmės. ...