Nuotekų valymo įrenginiams daug priežiūros nereikia

Pataupę kelis šimtus litų pigesnėms technologijoms, naujus namus pasistatę gyventojai jau kitais metais gali turėti nemažai rūpesčių. Ypač dėl buitinių nuotekų įrenginių. Mat priduoti valstybinei komisijai bus galima tik kokybiškus, ES normatyvus tenkinančius įrenginius.

Susidurs su keblumais

Pagal šiuo metu galiojančius reikalavimus prie individualaus namo, neprijungto prie centralizuotų inžinerinių tinklų, galima įrengti tik tokius buitinius nuotekų įrenginius, kurie turi mūsų šalies Statybos produkcijos sertifikavimo centro sertifikatą arba pažymėtus CE ženklu, įrodančiu, kad įrenginiai atitinka darniųjų standartų keliamus reikalavimus.
Jau kurį laiką kalbama, kad žadama priimti sprendimą, leisiantį naudoti tik tuos buitinius nuotekų įrenginius, kurie bus pažymėti CE ženklu. Tačiau toks sprendimas vis atidedamas. Manoma, kad jis įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d.

Lietuvos gamintojus tai privers keisti gamybos standartus, įvertinti ES standartų keliamus reikalavimus. Kol kas įrenginius, paženklintus CE ženklu, galima įsigyti tik iš kelių užsienio gamintojų atstovų Lietuvoje. Žinoma, tokių įrenginių kaina kiek didesnė, tačiau kokybė ir ypatybės pranoksta lietuviškų gaminių.

Be abejonės, lieka dar viena išeitis – įsirengti gelžbetonio žiedų šulinius. Tačiau laiko klausimas, kada tokios duobės bus uždraustos. Jau ne vienus metus kalbama, kad tokia kanalizacija kelia grėsmę aplinkosaugai, tai tarsi tiksinti ekologinė bomba.
"Verta gerai apskaičiuoti, ar gelžbetonio žiedų kanalizacijos šulinį įsirengti yra pigiau. Jeigu viskas daroma pagal reikalavimus, gerai užsandarinama, savikaina nebus maža ir nuo nuotekų valymo įrenginių labai nesiskirs. Kita vertus, nuotekas išsiurbti iš tokių šulinių nepigu, tai daryti reikia gana dažnai. Nuotekų valymo įrenginiuose susikaupusį dumblą irgi reikia išsiurbti, bet tai daryti užtenka kartą per metus", – pasakojo bendrovės "Uponor" projektų vadovas Arnoldas Repečka.

Jeigu nuotekų šulinys nebus sandarinamas, kyla grėsmė užteršti ne tik gruntą, bet ir gruntinį vandenį.

Verčia abejoti siūlymais

Šiuo metu svarstomi ir siūlymai, kaip turėtų būti įrengiami nuotekų valymo įrenginiai, koks atstumas turėtų būti išlaikomas iki vandens telkinių, pastatų.
Preliminariais siūlymais, valymo įrenginius nuo pastatų ar servitutinės žemės turi skirti 8–10 m.

"Tokie siūlymai nėra gerai apgalvoti. Antai išgriebimo duobėms nustatyta tik 5 m apsauginė sanitarinė zona. Nors gelžbetonio šuliniai ir būna užsandarinti, yra rizika, kad nuotekos iš jų gali patekti į gruntą", – įsitikinęs bendrovės "Uponor" pardavimo vadybininkas Martynas Enkus.

Jo nuomone, individualių namų savininkai, norėdami įsirengi valymo įrenginius, o ne išgriebimo duobes, susidurs su sunkumais. Mat norint išlaikyti siūlomą atstumą, reikia turėti išties nemažą sklypą, 5–10 a gali neužtekti. Nuotekų valymo įrenginius siūlančios įmonės ketina derėtis su valdininkais ir įrodyti, kad šiuolaikinės technologijos pavojaus nekels, jeigu bus sumontuotos ir arčiau namų.

Specialistų vertinimu, nuotekų valymo įrenginius nuo namų vertėtų įrengti tokiu atstumu, kokį rekomenduoja patys gamintojai. Jie suteikia garantiją, kad nurodytu atstumu įrenginys nekels jokios grėsmės.

Eksploatacija nesudėtinga

Griežti ES reikalavimai buitiniams nuotekų valymo įrenginiams nurodo, kad senų pastatų kanalizacijos sistemos turi būti pertvarkytos iki 2014 m. Iš buitinių nuotekų į aplinką patenkančių organinių medžiagų kiekis turi būti sumažintas iki 90 proc., bendras fosforo kiekis – mažiausiai iki 85 proc., o bendras azoto kiekis – iki 40 proc.
"Lietuvoje dar nedaug kas siūlo įrenginius, kurie iš nuotekų išvalo fosforą. Jeigu jis nepašalintas, net ir išvalytų nuotekų negalima išleisti į stovinčio vandens telkinį, pavyzdžiui, tvenkinį. Tai galima padaryti tik į tekantį vandenį", – aiškino "Uponor" atstovas A.Repečka.

Biologiškai nuotekas valo aktyviajame dumble gyvenantys mikroorganizmai. Kai šie gauna pakankamai deguonies, suskaido organines medžiagas į vandenį ir anglies dioksidą. Naudojant specialius nusodinimo chemikalus iš nuotekų pašalinami ir jose esantys fosforo junginiai.

"Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai neturi kelti namo savininkui rūpesčių, jie turi gerai veikti. Gyventojai turi suprasti, kad jie tokie pat svarbūs kaip ir šildymo ar kitos būtiniausios sistemos. Nuotekų valymo sistema nėra prabangos dalykas", – teigė M. Enkus.

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai daug priežiūros nereikalauja. Tam, kad jie veiktų nepriekaištingai, įrenginiai turi būti tinkamai parinkti. Namo savininkui reikia pasirūpinti, kad visada būtų užpildytas chemikalų bakelis ir du kartus per metus ištuštinti dumblo nusodinimo baką. Kartais tai padaryti užtenka ir kartą per metus. Valymo įrenginiuose nėra jokių judančių ir elektrinių dalių, taip pat jokių filtrų, kuriuos reikėtų keisti. Tad įrenginių eksploatacijos laikas išties ilgas.


Šiame straipsnyje: nuotekos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Edgar

Edgar portretas
O jeigu valymo irenginis is cehijos? sertifikatas galioja? pvz. asio valymo irenginis

Saulius1

Saulius1 portretas
O kaip su darbų sauga - ar galima su ekskavatoriumi kilnot krovinius?
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Apklausa: vienas iš keturių vokiečių nebežiūri tradicinės televizijos
    Apklausa: vienas iš keturių vokiečių nebežiūri tradicinės televizijos

    Apklausa parodė, kad kas ketvirtas Vokietijos gyventojas atsisveikino su tradicine televizija ir nebežiūri transliuotojų, kabelinės ar palydovinės televizijos. ...

    8
  • Paprasti būdai atsipalaiduoti namuose
    Paprasti būdai atsipalaiduoti namuose

    Tyrimo duomenimis, galimybė atsipalaiduoti namuose kas trečiam Lietuvos gyventojui yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių palaikyti gerą psichologinę savijautą. Deja, pasakyti kartais lengviau nei padaryti – po įtemptos dienos ga...

    1
  • Agurkų ir pomidorų priežiūra: ką turi žinoti kiekvienas sodininkas?
    Agurkų ir pomidorų priežiūra: ką turi žinoti kiekvienas sodininkas?

    Daržovių daigai šiltnamiuose jau prigijo, o kai kur ant sodinukų jau pūpso paprikos, agurkai ir pomidorai. ...

    3
  • Ugdymą šeimoje pasirinkę tėvai: svarbiausia – vaiko autentiškumas
    Ugdymą šeimoje pasirinkę tėvai: svarbiausia – vaiko autentiškumas

    Vis dažniau ne pačiais geriausiais žodžiais minint tradicinę švietimo sistemą, pasigirsta kalbų apie ugdymą šeimoje. Trijų vaikų mama Rūta Mazurkevičienė, turinti anglų kalbos pedagoginį išsilavinimą, tokį ugdymą taiko dv...

    12
  • Mažas būstas – ne problema
    Mažas būstas – ne problema

    Šiuo metu Lietuvoje parduodamų naujos statybos butų ploto vidurkis – nuo 45 iki 55 kv. m. Galima manyti, kad viengungiams tokio dydžio būstas atliepia visus poreikius, tačiau šeimai su vaikais tokie namai gali pasirodyti ankštok...

    1
  • Namų grožiui – ryškiaspalvės gėlės
    Namų grožiui – ryškiaspalvės gėlės

    Ryškiais įvairių spalvų žiedais balkonuose ir terasose dėmesį traukiančios gėlės – vienas pigiausių ir maloniausių būdų pasirūpinti namų grožiu. Jos ne tik suteikia atgaivos akims, bet tampa ir maloniu hobiu, į kurį visai nesunku...

  • „Spalvotas betonas“: iš betono galime pagaminti bet ką
    „Spalvotas betonas“: iš betono galime pagaminti bet ką

    „Pradėjome nuo grindų liejimo, o dabar iš betono galime padaryti beveik bet ką. Dar nebuvo taip, kad klientui pasakytume negalintys įgyvendinti jo užsakymo“, – sako mažosios bendrijos „Spalvotas betonas“ gamybos vadov...

    1
  • Poilsio erdvė balkone: ką naudinga žinoti?
    Poilsio erdvė balkone: ką naudinga žinoti?

    Šiltuoju sezonu norisi kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Tiems, kurie dar neįsirengę savo lauko erdvės, interjero dizainerė turi praktiškų patarimų, kaip balkone rasti vietos ne tik staliukui su dviem kėdėmis, bet ir nuosavam sodui...

  • Mažieji pagalbininkai sodo ir daržo darbuose
    Mažieji pagalbininkai sodo ir daržo darbuose

    Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Nebūtina turėti viso sodo ar daržo – įskiepyti meilę šviežioms gėrybėms g...

    1
  • Tvarkingi namai – kur kas daugiau nei estetika
    Tvarkingi namai – kur kas daugiau nei estetika

    Remiantis kasmečio tyrimo apie gyvenimą namuose duomenimis, 28 proc. Lietuvos gyventojų namai nuteikia siekti sėkmės gyvenime. Todėl labai svarbu suprasti, kaip galime pagerinti savo namų aplinką, kad juose jaustumės lyg šventovėje, teikianči...

    1
Daugiau straipsnių