Renovacijos vežimą traukia administratoriai

Ne pirmus metus deklaruojama, jog daugiabučių renovacija yra prioritetinė valstybės sritis. Tačiau šalies miestuose, tarp jų ir Klaipėdoje, kol kas matyti vienetai šiuolaikiškai atnaujintų senos statybos namų. Sėkmingiausiai juda tie projektai, į kuriuos įsijungė daugiabučius administruojančios įmonės.

Atpigo daugiau nei dukart

Sunkmečiu dar labiau įstrigus renovacijos vežimui, naujam gyvenimui prikelti pastatai tampa kone įvykiu. Ar galimybė gyventi kokybiškiau, o perspektyvoje – ir gerokai taupiau atperka begalę formalumų ir prievolę ilgiems metams tapti banko įkaitu?

Daugiau nei prieš trejus metus varginamą renovacijos procedūrų kelią pradėjusi minti daugiabučių namų savininkų bendrijos "Austėja" pirmininkė Danutė Irena Krasnaja turi vienareikšmišką atsakymą.

"Gera ir malonu gyventi naujame gražiame name, susitvarkėme ir aplinką. Manau, visi gyventojai jau pajautė naudą", – tikino moteris.

Šalčiausiais praėjusios žiemos mėnesiais šio renovuoto namo I.Simonaitytės gatvėje gyventojai už 1 kv. m ploto apšildymą vidutiniškai mokėjo po 1,7 lito, kai ankstesniais metais gerokai šiltesniu oru tekdavę pakloti ir po beveik 4 litus. Už 1 kub. m vandens pašildymą bendrijos nariai dabar moka po 8–9 litus.

"Paskolos daug nereikėjo, kai kurie žmonės įnešė savo pinigus. Kreditą paėmėme 10-čiai metų, bet manau, kad tiek neprireiks – jau dabar dalis gyventojų per metus išsimokėjo 50 proc. sumos", – kalbėjo pašnekovė.

p>Namą beveik perstatė

Pirmininkės skaičiavimu, trijų kambarių 65 kv. m ploto būsto savininkams renovacija atsiėjo maždaug po 17 tūkst. litų. Tiems, kurie jau iki tol buvo investavę į kai kuriuos atnaujinimus – pasikeitę langus, radiatorius ir panašiai, – teko kiek mažesnės išlaidos.

Ekonomistės išsilavinimą turinti moteris prisiminė, jog teko surengti galybę gyventojų susirinkimų, aiškintis įstatymų vingrybes, dalyvauti įvairiuose seminaruose bei gilintis į renovacijos darbų niuansus.

"Dabar turiu praktikos, jei tik ko reikia, visus raginu kreiptis, pakonsultuosiu", – šypsojosi moteris.

Daugiabučiame name I.Simonaitytės gatvėje buvo atnaujinta faktiškai viskas nuo rūsio iki stogo. Elektros bei šildymo sistemą, laimėję konkursą šiems renovacijos darbams, iš esmės renovavo bendrovės "City Service" specialistai.

Pastate buvo įrengtas modernus šiluminis mazgas su nuotoliniu duomenų nuskaitymu, pakeistas vamzdynas, radiatoriai, įrengta į judesį bei garsą reaguojanti bendrų patalpų apšvietimo sistema bei įdiegtos kitos pažangios technologijos.

Pokyčiai – neišvengiami

"Tai puikus pavyzdys, kaip turėtų tvarkytis daugiabučių gyventojai. Juo labiau kad žmonės ėmėsi tokio projekto pakankamai sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis", – mano bendrovės "City Service" Klaipėdos regiono vadovas Mindaugas Genys.

Jis pabrėžė, kad bendrijoje "Austėja" įgyvendintas projektas yra pavyzdinis ne tik uostamiestyje, bet ir visoje Lietuvoje.

"Mūsų bendrovė yra atnaujinusi šilumos sistemas daugelyje namų. Šios bendrijos pastatas yra vienas didžiausių iki šiol renovuotų daugiabučių visoje šalyje. Tai buvo puiki proga sukaupti vertingos patirties dirbant su dideliais projektais", – kalbėjo M.Genys.

Pasak administruojančios įmonės vadovo, renovuotoje bendrijoje sumontuota moderniausia šilumos sistema – gyventojai nuo šiol turės galimybę patys reguliuoti šilumos kiekį savo bute. Apskaitos sistemos suskaičiuos, kiek šilumos sunaudoja kiekvienas butas.

"Senuose namuose šilumos sistemos beviltiškai atgyvenusios – daugelyje pastatų net šilumos punktus reikia reguliuoti rankomis, o apie galimybę reguliuoti šildymą kiekviename bute galima tik pasvajoti, – aiškino M.Genys. – Nauja įranga leis gyventojams ne tik gyventi patogiau, bet ir gerokai sutaupyti."



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių